Myter og manglende viden præger holdningen til plastik

Myter og manglende viden præger holdningen til plastik

Tre ud af fire danskere er utrygge ved kemien i deres plastprodukter, viser ny undersøgelse, som peger på, at myter og manglende viden er medvirkende til den store bekymring

Fire ud af ti danskere bekymrer sig i høj eller meget høj grad om kemikalier i plastprodukter. Tæller man
de i nogen grad bekymrede med så, gælder det for tre ud af fire. Kun hver tyvende dansker bekymrer sig slet ikke. Det viser en ny undersøgelse, som Userneeds har foretaget for Plastindustrien blandt et repræsentativt udsnit af den danske befolkning.

Undersøgelsen viser også, at et flertal af danskerne har en overordnet positiv holdning til plast. Særligt når det kommer til emballage, er plast det klart foretrukne materiale. Alligevel peger tallene på, at den store bekymring for kemi medvirker til, at mange forbrugere helt fravælger produkter i plast. Miljøpolitisk chef i Plastindustrien, Christina Busk, siger:

   - I Europa har vi verdens nok strammeste kemilovgivning. Det er vi glade for i Plastindustrien, for vi har absolut ingen interesse i at fremstille skadelige produkter. Men vores undersøgelse viser desværre, at der slet ikke tillid til systemet. Det bør give anledning til selvransagelse blandt alle os, der arbejder med området.

Myter og upræcis information giver utryghed
Undersøgelsen indikerer, at meget af bekymringen kan forklares med misforståelser og manglende viden om, hvad kemi er og kan, når det kommer til plast, og om hvad lovgivningen tillader. Fx svarer 9 ud af 10, at producenterne bør fremstille plast uden kemikalier. Det er ganske enkelt ikke muligt, for kemikalier er udgør byggesten i alle moderne produkter – også plastprodukter.

Undersøgelsen viser også, at en stor del af danskerne tror, at de to ofte omtalte kemikalietyper bisphenol A og ftalater findes i alle plastprodukter til trods for, at det langt fra er tilfældet. Fx tror halvdelen af danskerne fejlagtigt, at en almindelig plastbærepose indeholder ftalater. Christina Busk siger:

  -  Mange har tilsyneladende rigtig svært at finde hoved og hale i al informationen omkring plast og kemi. Det skaber en situation, hvor misforståelser og myter er med til at skabe en ubegrundet bekymring. Det vil vi rigtig gerne gøre vores for at få lavet om på.

Christina Busk mener dog ikke, at det er en udfordring, som industrien kan løse alene:
-   Alle os, der er en del af samtalen om kemi, har et stort ansvar for både at kommunikere præcist og nuanceret, så vi ikke skræmmer uden grund, sådan som vi desværre kan se, at det sker i dag.

Strammere regler og øget kontrol
Der er samtidig også plads til at forbedre lovgivningen, mener Plastindustrien. Særligt når det kommer til importerede plastprodukter er der problemer, siger Christina Busk, og fortsætter:

  -  I dag er det faktisk tilladt at importere produkter fra lande uden for EU med skadelige stoffer, som vores virksomheder ikke må anvende i produktionen af de samme produkter indenfor EU. Det er en absurd situation, der potentielt både skader danske forbrugeres sundhed og danske plastvirksomheders konkurrenceevne.

Bedre kontrol og øget håndhævelse er også nødvendigt.
Det må ikke kunne betale sig at bryde reglerne, sådan som det desværre nogle gange sker i dag. Derfor ser vi også rigtig gerne mere kontrol og bedre håndhævelse af de gældende regler, siger Christina Busk.
-lipe

 

3/4 2017
  • Flere varer bliver To Good To Go

    Flere varer bliver To Good To Go

    emballage ›Fremover bliver personlig pleje, dyrepleje, blomster og planter, ernæring og kosttilskud og boligprodukter også en del af verdens største markedsplads for overskudsvarer
  • Præmieret olieflaske giver mindre spild

    Præmieret olieflaske giver mindre spild

    emballage ›Fontana Foods emballage til olivenolie tog fra årets PackNorth-uddeling med en førstepris for både funktionalitet og udseende
  • Nespresso går tilbage til aluminium

    Nespresso går tilbage til aluminium

    emballage ›Efter tre års markedstest af fiberbaserede kaffekapsler skifter producenten igen til aluminium. Klimaaftrykket er stort set det samme, siger Nespresso
  • Blå kending i ny version

    Blå kending i ny version

    emballage ›Den har båret bl.a. vasketøj, flyttelæs, pant og indkøb gennem 30 år, og tidligere i år forlød det, at den ikoniske FRAKTA-pose skulle udgå i sin hidtidige form. Nu præsenterer IKEA den vellignende afløser
  • Højere trykstyrke på ny papgeneration

    Højere trykstyrke på ny papgeneration

    emballage ›Med NEW Billerud Flute har producenten Billerud forbedret kvaliteten af sit varemærke. Den øgede trykstyrke giver bl.a. kunderne muligheder for bl.a. smartere design og lavere vægt på og bølgepapemballage
  • I front for betydelige investeringer i cirkulær plast

    I front for betydelige investeringer i cirkulær plast

    emballage ›Craig Arnold er udnævnt som Head of Circular Plastics og medlem af ledelsen i KIRKBI Climate, som fremover vil deltage mere aktivt i udvikling af virksomheder, der bidrager til at løse klimaudfordringerne
  • Ny, papirbaseret isemballage fra Tetra Pak

    Ny, papirbaseret isemballage fra Tetra Pak

    emballage ›Emballagen af op til 85 procent papir og andre fornybare materialer bliver i øjeblikket testet, og forventes på på det euroæiske marked inden jul
  • Madspildsskolen ruster børnefamilier til en fremtid uden madspild

    Madspildsskolen ruster børnefamilier til en fremtid uden madspild

    emballage ›Madspild koster Danmark dyrt – for klimaet, for samfundsøkonomien og for den enkelte forbruger. Nu skal næste generation rustes med de færdigheder, der skal til for at vende udviklingen, når Madspildsskolen igen slår dørene op i efterårsferien