Sikker pakning i pap

Sikker pakning i pap

Den italienske producent af højteknologiske tappe- og emballeringslinjer til blandt andet føde- og drikkevareindustrien, ACMI har fået hjælp af komponent-, system- og automatiseringsspecialisten, Pilz til at skabe sikre pakkelinjer til papemballage

Tidligere sørgede den sikre, lille styring PNOZmulti 2 i tappeanlægget til mineralvand hos ACMI S.p.A. under procestrinnet fyldning og lukning for problemfri håndtering af glasflasker.

Nu har den italienske producent udvidet en linje med kassepakkemaskinen Ecopack for at kunne pakke i pap.

Når det gælder sikkerhed, var kartonnagetilførslen det vanskeligste punkt.

Når der er tilstrækkeligt emballagemateriale i form af  kasser i tilførselsåbningen, er det nemlig ikke muligt at række ind i farezonen. Men hvis der ikke er flere kasser i processen, kan operatøren uhindret række ind i maskinen.

Takket være PNOZmulti 2 blev der fundet en fremtidssikret løsning med udvidelsesmulighed, som ud over kartonnagetilførslen også sørger for pålidelig overvågning af andre sikkerhedsfunktioner.

Det er den globale udbyder af komponenter, systemer og serviceydelser til automatisering af blandt andet emballagesystemer, Pilz der har stået for opgraderingen af systemet.  

Pakkelinje med fremtidssikret udvidelse
Kartonneringsmaskinen Ecopack er topmoderne med en cyklus på 40 slag i minuttet og forenklet håndtering ved opsætning og formatskift.

For at sikre, at Ecopack, som er den seneste udvidelse til tappeanlægget, også er sikker for betjeningspersonalet, blev den lille styring PNOZmulti 2 anvendt igen.

Styringen overvåger her lyssensorerne, som er installeret direkte ved kartonneringsmaskinens tilførselsåbning. Disse sender kassernes materialestatus til den lille styring.

Hvis der er behov for det, overvåger PNOZmulti 2 flere papkasselagre samtidig med et enkelt basismodul.

Derudover kan ACMI efter behov implementere yderligere sikkerhedsfunktioner som f.eks. nødstop, beskyttelsesdøre eller lysgitre.

Det er ekstra fleksibilitet, der også gør, at ACMI-anlægget er godt rustet til fremtiden og kan arbejde særdeles produktivt.

Eftersom certificeringen blev foretaget af Pilz allerede før opgraderingen, sparede ACMI også tid ved planlægning, konstruktion og idrifttagning.

- Den risikovurdering, som eksperterne fra Pilz gennemførte, skabte grundlaget for sikker opbygning af vores anlæg og for at identificere de egnede beskyttelsesforanstaltninger. Takket være Pilz' ekspertise inden for maskinsikkerhed kunne vi derefter selv implementere de nødvendige foranstaltninger, siger Gianluca Contesso, safety product manager hos ACMI. 

Pilz udstiller på HI Tech & Industry Scandinavia i MCH Messecenter Herning i dagene fra den 30. september til 2. oktober. 

-hawin

 

24/6 2025
  • Pap- og papiraftalerne er på plads

    Pap- og papiraftalerne er på plads

    emballage ›Vana har indgået aftaler om genanvendelse på alle emballageaffaldsfraktioner og på transport af emballageaffaldet. Dermed er Vana helt klar til at håndtere producentansvaret for emballage for medlemsvirksomhederne
  • Genbrugs-K-opper i Düsseldorf

    Genbrugs-K-opper i Düsseldorf

    emballage ›Messe Düsseldorf debuterer med genanvendelige og genbrugelige kopper, fremstillet af ReOil, kemisk genanvendt råmateriale fra OMV, på K 2025-messen
  • Arla investerer næsten en halv milliard kroner i Holstebro

    Arla investerer næsten en halv milliard kroner i Holstebro

    emballage ›Arla-mejeriet i Holstebro skal udvides med godt 6.500 kvadratmeter, to nye produktionslinjer og 50 nye fuldtidsmedarbejdere. I alt løber investeringen op i godt 440 millioner kroner
  • Coop relancerer sine kaffebrands

    Coop relancerer sine kaffebrands

    emballage ›Cirkel- og Irma-kaffe samt Coop- og Änglamark-kaffe relanceres alle med ny og forbedret kvalitet i et nyt design
  • Cocio i ny indpakning

    Cocio i ny indpakning

    emballage ›Fodboldtrøjen er for længst driblet ud af stadion og ind i gadebilledet som et stilsikkert symbol på både nostalgi, attitude og livsstil. Nu slår Cocio og hummel pjalterne sammen i et samarbejde, der byder på noget til både ganen og garderoben 
  • Tecsys’ Eliteplatform effektiviserer laboratorielogistikken

    Tecsys’ Eliteplatform effektiviserer laboratorielogistikken

    emballage ›Tecsys’ cloudbaserede lagerstyringssystem, Elite, bliver rullet ud i diagnostikvirksomheden Roches internationale laboratorienetværk i mere end 50 lande. Systemet sikrer effektiv og sikker varehåndtering af in vitro-diagnostik-produkter
  • Miljøgraduerede bidrag – hvad, hvorfor og hvad nu?

    Miljøgraduerede bidrag – hvad, hvorfor og hvad nu?

    emballage ›I efteråret træder det udvidede producentansvar, EPR, i kraft. I den anledning flytter ansvaret, økonomisk såvel som i praksis fra kommunerne til virksomheder, der sætter emballage på markedet i Danmark. Jo mere genanvendelige eller genbrugelige emballagematerialerne er jo lavere bliver taksten. Teknologisk Institut har styr retningslinjerne og opsummerer dem i følgende tekst i sit nyhedsbrev nr. 2 2025 fra maj måned:
  • Supermarkeders mængderabat fører til madspild

    Supermarkeders mængderabat fører til madspild

    emballage ›Et nyt studie afslører en uheldig effekt af supermarkedernes populære ''2 for 1''-tilbud: De får os nemlig ikke bare til at købe mere – de får os også til at smide mere mad ud