Sikker pakning i pap

Sikker pakning i pap

Den italienske producent af højteknologiske tappe- og emballeringslinjer til blandt andet føde- og drikkevareindustrien, ACMI har fået hjælp af komponent-, system- og automatiseringsspecialisten, Pilz til at skabe sikre pakkelinjer til papemballage

Tidligere sørgede den sikre, lille styring PNOZmulti 2 i tappeanlægget til mineralvand hos ACMI S.p.A. under procestrinnet fyldning og lukning for problemfri håndtering af glasflasker.

Nu har den italienske producent udvidet en linje med kassepakkemaskinen Ecopack for at kunne pakke i pap.

Når det gælder sikkerhed, var kartonnagetilførslen det vanskeligste punkt.

Når der er tilstrækkeligt emballagemateriale i form af  kasser i tilførselsåbningen, er det nemlig ikke muligt at række ind i farezonen. Men hvis der ikke er flere kasser i processen, kan operatøren uhindret række ind i maskinen.

Takket være PNOZmulti 2 blev der fundet en fremtidssikret løsning med udvidelsesmulighed, som ud over kartonnagetilførslen også sørger for pålidelig overvågning af andre sikkerhedsfunktioner.

Det er den globale udbyder af komponenter, systemer og serviceydelser til automatisering af blandt andet emballagesystemer, Pilz der har stået for opgraderingen af systemet.  

Pakkelinje med fremtidssikret udvidelse
Kartonneringsmaskinen Ecopack er topmoderne med en cyklus på 40 slag i minuttet og forenklet håndtering ved opsætning og formatskift.

For at sikre, at Ecopack, som er den seneste udvidelse til tappeanlægget, også er sikker for betjeningspersonalet, blev den lille styring PNOZmulti 2 anvendt igen.

Styringen overvåger her lyssensorerne, som er installeret direkte ved kartonneringsmaskinens tilførselsåbning. Disse sender kassernes materialestatus til den lille styring.

Hvis der er behov for det, overvåger PNOZmulti 2 flere papkasselagre samtidig med et enkelt basismodul.

Derudover kan ACMI efter behov implementere yderligere sikkerhedsfunktioner som f.eks. nødstop, beskyttelsesdøre eller lysgitre.

Det er ekstra fleksibilitet, der også gør, at ACMI-anlægget er godt rustet til fremtiden og kan arbejde særdeles produktivt.

Eftersom certificeringen blev foretaget af Pilz allerede før opgraderingen, sparede ACMI også tid ved planlægning, konstruktion og idrifttagning.

- Den risikovurdering, som eksperterne fra Pilz gennemførte, skabte grundlaget for sikker opbygning af vores anlæg og for at identificere de egnede beskyttelsesforanstaltninger. Takket være Pilz' ekspertise inden for maskinsikkerhed kunne vi derefter selv implementere de nødvendige foranstaltninger, siger Gianluca Contesso, safety product manager hos ACMI. 

Pilz udstiller på HI Tech & Industry Scandinavia i MCH Messecenter Herning i dagene fra den 30. september til 2. oktober. 

-hawin

 

24/6 2025
  • 'Oplysende' udpakning med Burgopak

    'Oplysende' udpakning med Burgopak

    emballage ›Med enheden 'HALO' præsenterer emballageproducenten en teknologi, der under udpakning belyser indholdet. Og kunderne opfordres til kreativt genbrug
  • Bedre greb om større volumener

    Bedre greb om større volumener

    emballage ›Smurfit Westrock har lanceret sin nye PPWR-venlige, 5 liters Bag-in-Box Powergrip til bl.a. rengøringsmidler, olier, og agrokemiske produkter
  • Pantforsøg med take-away emballage i København

    Pantforsøg med take-away emballage i København

    emballage ›I samarbejde med virksomheden New Loop vil Københavns Kommune i første omgang i indre by teste genbrugsordning af takeaway-kopper til varme drikke
  • Banebrydende genbrug af medicinsk emballage

    Banebrydende genbrug af medicinsk emballage

    emballage ›Producenten Coveris og en række partnere har samarbejdet om at skabe et fuldstændig lukket kredsløb for kontaktfølsomt plastik i sundhedssektoren. Det er det første af sin art
  • Digital hjælp til kompensation for emballageafgift

    Digital hjælp til kompensation for emballageafgift

    emballage ›Kollektivordningerne Emballageretur og ERP Denmark lancerer affaldsanmodning.dk. Portalen skal gøre det nemt for virksomheder, der selv er slutbrugere i forhold til producentansvaret, at søge om økonomisk kompensation
  • Industrielt print af bølgepap skudt i gang

    Industrielt print af bølgepap skudt i gang

    emballage ›CorrPRESS iB17, er næste generations inkjet-printer fra Canon. Den er udviklet til industriel produktion af bølgepapemballage og kan printe op til 8.000 m2 i timen
  • Producentansvar og PPWR i fokus på Emballagedagen

    Producentansvar og PPWR i fokus på Emballagedagen

    emballage ›Der er fokus på de konkrete konsekvenser af både nuværende og kommende regler på emballageområdet, når Grakom afholder Emballagedagen den 5. november
  • Emballagen er en del af legen

    Emballagen er en del af legen

    emballage ›LEGO Group og Formel 1 har med designet af 'Ready til Race'-indpakningen sikret en guldmedalje ved årets Pentawards