Guidet tur gennem robotlandskabet

Guidet tur gennem robotlandskabet

'Find din rute med robotter' er den overordnede titel på årets ROBOTBRAG i Odense den 30. og 31. maj 2024. Her inviterer Teknologisk Institut og DIRA virksomheder til inspiration om, hvad der kan lade sig gøre med robotter, og hvordan man kommer i mål med automatisering

Forsyningskriser, klimaforandringer og kunstig intelligens i raketfart. Der er mange forskellige dagsordener og nye lovgivninger, som skal tages i betragtning, når man træffer investeringsbeslutninger om robotteknologi. Beslutninger, som også kræver, at man har et opdateret billede af, hvad robotteknologi er i stand til anno 2024.

Teknologisk Institut og Dansk Robot Netværk (DIRA) inviterer derfor danske virksomheder til et inspirerende kig på både fremtidens og nutidens robotteknologier – og uvildig vejledning i, hvordan man vælger den rigtige retning. 

Det sker den 30. og 31. maj 2024 på Teknologisk Institut i Forskerparken i Odense

– Hvad kan i dag lade sig gøre med robotteknologi og kunstig intelligens? Det spørgsmål savner en del danske virksomheder svar på. Så en inspirationsdag som ROBOTBRAG ser vi som vores bidrag til at skabe synlighed om de mange muligheder og gevinster – og ikke mindst at hjælpe virksomheder med at finde den rette vej i robotlandskabet, så de undgår faldgruberne, siger Henrik Jacobsen, der er centerchef ved Teknologisk Institut i Odense.

Robotter til fabrikker, fragt og forsvar
Besøgende til ROBOTBRAG vil kunne møde Teknologisk Instituts uvildige rådgivere og robotspecialister, som i år har opdelt robotinnovationshallerne efter en række udvalgte temaer, hvorudfra de står klar til at inspirere og rådgive: Robotter til produktion (og genproduktion), hospitaler, forsvar, rumfart og andre opgaver uden for fabriksgulvet.

Herudover rejser DIRA den røde cirkusteltdug, hvor man i og omkring vil kunne finde cirka 70 DIRA-medlemmer som et udstillingsvindue for robotindustrien.

Dagen byder også på et væld af konferenceoplæg, hvor både eksperter og virksomheder vil dele viden og erfaringer, som de besøgende kan tage med hjem.

Fremtidens hjerner
ROBOTBRAG og DIRA Business er ikke kun for CVR-numre. Fredag den 31. maj 2024 – altså dag to til ROBOTBRAG – er nemlig en dedikeret læringsdag udelukkende for elever, studerende og deres undervisere fra hele landet.

Her bliver der plantet frø til fremtidens arbejdskraft, som får syn for den teknologi, de kommer til at møde på deres kommende arbejdsplads – og de får mulighed for at ryste hænder med deres potentielt fremtidige arbejdsgivere. Underviserne, som skal forme de unge hjerner, får også en portion ny inspiration, som kan bringes hjem til undervisningen.

- Vi ønsker at gøre en særlig indsats for at inspirere vores ungdom til et arbejdsliv, der bliver gjort både mere spændende og mindre nedslidende med robotteknologi. Og hvem ved, om der er i mødet mellem nutidens teknologiudviklere og uddannelsernes spirende hjerner kan opstå nye idéer, siger Michael Nielsen, der er formand for DIRA.

Om ROBOTBRAG
Bliver i år afholdt for syvende gang.

Arrangementet er skabt, så alle nysgerrige virksomheder og andre relevante aktører kan komme ind og få et kig på de nye, innovative teknologier, der står og venter rundt om hjørnet.

I 2023 tiltrak robotfesten 3.000 deltagere og 69 udstillere

ROBOTBRAG, herunder DIRA Business, afholdes hos Teknologisk Institut i Forskerparken i Odense. Teknologisk Institut har i de seneste 15 år positioneret sig som et af de førende forsknings- og teknologicentre inden for robotteknologi og kunstig intelligens i Europa.

DIRA står for 'Danish Industrial Robot Association' og er et netværk for danske virksomheder og vidensinstitutioner, der sælger, udvikler, fremstiller og/eller anvender robotteknologi. Netværket har i dag mere end 215 medlemsvirksomheder.

-lipe

 

13/2 2024
  • Zünd skærer for til nyt domicil

    Zünd skærer for til nyt domicil

    maskiner ›Zünd Skandinavien og Robotfactory har officielt taget det første spadestik til deres kommende domicil i Hørning, Danmark
  • Videnskløft bremser AI i dansk produktion

    Videnskløft bremser AI i dansk produktion

    maskiner ›Ny rapport fra Teknologisk Institut afdækker, at knap to ud af tre SMV-produktionsvirksomheder er AI-afventende på fabriksgulvet. Det er mangel på viden og ikke teknologierne, der er den største barriere for at indfri potentialet
  • Ny skæremaskine til plantebaserede fødevarer

    Ny skæremaskine til plantebaserede fødevarer

    maskiner ›Leverandøren af udstyr til fødevareindustrien, Nemco lancerer nu en skæremaskine til plantebaserede fødevarer på det danske marked
  • Når kopien overgår originalen

    Når kopien overgår originalen

    maskiner ›Tetra Pak tager digitale tvillinger og AI i brug i ny produktionsløsning til producenter i fødevareindustrien
  • Dansk milepæl i Taiwan

    Dansk milepæl i Taiwan

    maskiner ›Nilpeter anser det som en milepæl, at man har solgt sin første trykmaskine i Taiwan. FA-17 10-farve er installeret hos Wan Long Printing, der producerer etiketter og emballage
  • Fremtidssikret ordreafvikling med AI-drevet plukteknologi

    Fremtidssikret ordreafvikling med AI-drevet plukteknologi

    maskiner ›Tøjmærket Hummel har suppleret sit i forvejen højt automatiserede AutoStore-lager i Padborg med RightPick-robotter og øget såvel hastighed som pålidelighed i driften
  • Millionsatsning på ny robotviden

    Millionsatsning på ny robotviden

    maskiner ›Automatiseret håndtering af fødevarer med hidtil uset præcision er en ambitionerne med Teknologisk Institut resultatkontrakt "Robotics & AI", som forventes at få betydning for over 500 danske virksomheder
  • Insektfabrik er gået konkurs

    Insektfabrik er gået konkurs

    maskiner ›Den knap to år gamle, midtjyske ENORM Biofactory, som bl.a. samarbejdede med Sealing System under BILA Group, er erklæret konkurs