Millionsatsning på ny robotviden

Millionsatsning på ny robotviden

Automatiseret håndtering af fødevarer med hidtil uset præcision er en ambitionerne med Teknologisk Institut resultatkontrakt "Robotics & AI", som forventes at få betydning for over 500 danske virksomheder

Robotter, der lynhurtigt kan omstille sig til nye opgaver, og avanceret AI, som udvikler intelligente løsninger på få sekunder − danske virksomheder kan nu gøre visionerne til virkelighed.

Med resultatkontrakten "Robotics & AI" gør Teknologisk Institut i et samarbejde på tværs af instituttet det nu muligt for danske virksomheder og robotindustrien at tage de nyeste digitale muskler i brug.

Ambitionen er enkel: At sikre robotindustrien og danske virksomheders handlekraft, innovationsevne og plads helt i front på det globale marked, og Teknologisk Institut forventer over 500 virksomheder fra forskellige brancher bliver del af et direkte samarbejde gennem rådgivning og udviklingsprojekter.

Nye muligheder i fødevarer, logistik og produktion
Satsningens omdrejningspunkt er tre specialiserede test- og udviklingsplatforme, hvor virksomheder i praksis kan afprøve de mest fremadstormende robot- og AI-løsninger.

Det spænder fra robotter, der adskiller elektronik og muliggør reparation, til mobile enheder, som kan løse nye opgaver på byggepladsen og automatiseret håndtering af fødevarer med hidtil uset præcision.

− Med den her indsats er målet, at virksomheder ikke bare kan automatisere, men også reagere hurtigere, udvikle smartere produkter og skabe arbejdspladser, der matcher fremtidens krav. Vi gør det realistisk for både små og store aktører at udnytte AI og robotter i praksis, fortæller teknologichef ved Teknologisk Institut, Kurt Nielsen.

Teknologisk Institut bistår både slutbrugere og producenter ved at tilbyde adgang til ny viden, testfaciliteter og udviklingssamarbejder, der kan accelerere ikke blot implementering, men også udviklingen af nye produkter og teknologier.

Generativ AI skal bane vej for fremtidens, humanoide robotter
Et omdrejningspunkt i indsatsen er fremtiden for generativ AI – avanceret kunstig intelligens, der gør det muligt for robotter at lære, improvisere og samarbejde langt mere nuanceret end tidligere.

Det betyder, at robotter får langt flere anvendelsesmuligheder gennem hurtigere tilpasning og bedre forståelse for de opgaver, de skal løse.

Konsulent ved Teknologisk Institut Malaika Din Hashmi forklarer:

− Når vi taler om generativ AI i robotter, handler det om systemer, der kan lære af deres hverdag, finde smartere løsninger og tilpasse sig opgaver, man ikke kunne forudsige. Det fjerner tidligere begrænsninger og gør det lettere at gribe nye forretningsmuligheder.

Det gælder både for de virksomheder, som vil bruge teknologien til at styrke deres produktion eller services, og for robotindustrien, der ønsker at udvikle og modne nye produkter til markedet gennem adgang til avancerede test- og udviklingsmiljøer. 

Det er afgørende i et marked, hvor kravene til omstilling og innovation aldrig har været større.

− Sammen med virksomhederne vil vi gøre robotteknologi og AI til et dagligt værktøj. Det handler om at åbne døre til nye løsninger og arbejdsformer, der giver danske virksomheder et rygstød − ikke bare nu, men også i lang tid fremad, uddyber Kurt Nielsen.

Om resultatkontrakter:
Resultatkontrakter medfinansierer konkrete forsknings- og udviklingsaktiviteter, der styrker dansk konkurrencekraft ved at give virksomheder adgang til ny viden, teknologi og testfaciliteter.

Resultatkontrakter indgås mellem de syv godkendte teknologiske service-institutter (GTS), herunder Teknologisk Institut, og Uddannelses- og Forskningsministeriet.

Arbejdet med at styrke dansk robotteknologi er en del af RK-indsatsområdet "Robotics & AI", der er støttet af Uddannelses- og Forskningsministeriet og udføres i perioden 2025-2028.

-lipe

 

11/11 2025
  • Chokoladeudstyr på italienske hænder

    Chokoladeudstyr på italienske hænder

    maskiner ›Aasted- og Hedstrøm-familierne der ejer leverandøren og producenten af procesløsninger og udstyr til konfektureindustrien, Aasted har indgået aftale om at sælge virksomheden til den italienske industrikoncern, PiovanGroup 
  • Udnytter hele havrekernen

    Udnytter hele havrekernen

    maskiner ›Tetra Paks nye proceslinje til havredrikke er udviklet til at udnytte ressourcerne bedre gennem øget effektivitet og mindre produktionsspild 
  • Mindre bøvl med anmeldelse af arbejdsulykker

    Mindre bøvl med anmeldelse af arbejdsulykker

    maskiner ›Beskæftigelsesministre Ane Halsboe-Jørgensen (S) har orienteret Folketingets Beskæftigelsesudvalg om en ændring af reglerne for anmeldelse af arbejdsulykker
  • Tre veje til stærkere dansk produktion

    Tre veje til stærkere dansk produktion

    maskiner ›En modig sønderjysk SMV, en midtjysk sværvægter i vindmølleindustrien og en virksomhed med ”klar udsigt” til verden er alle nomineret til DIRA Automatiseringsprisen 2026
  • Inspicér - beskyt - comply

    Inspicér - beskyt - comply

    maskiner ›Mettler-Toledo lancerer X56 DXD+ Dual Energy Photon-Counting-røntgensystem med AI-funktioner til detektering af kontaminanter, der er svære at finde
  • Interpack gør branchens dynamik håndgribelig

    Interpack gør branchens dynamik håndgribelig

    emballage ›Endnu en gang blev Interpack det globale mødested for forarbejdnings- og emballageindustrien og viste, hvordan den konkrete omstilling allerede er ved at blive gennemført inden for teknologi, materialer og processer
  •  DM i Skills styrker interessen for erhvervsuddannelser

    DM i Skills styrker interessen for erhvervsuddannelser

    maskiner ›Fagkonkurrencen udgør en reel forskel for unge menneskers syn på uddannelse. Det viser en ny evaluering fra Epinion foretaget under den seneste afholdelse, som samlede 50000 besøgende i Hjørring
  • Indpakning af ruller med robotstyret dorn

    Indpakning af ruller med robotstyret dorn

    maskiner ›En skræddersyet pakkelinje med Tentomas RoRo StretchPack og tyske KOCH har givet en slutkunde præcis håndtering af indpakning af ruller i flere størrelser