Pantlastbiler på elTo nye el-lastbiler reducerer CO2-udledningen ved pant-indsamling. (Foto: Ty Stange)

Pantlastbiler på el

Et stort skridt mod et CO2-neutralt pant- og retursystem i Danmark er brugen af eldrevne lastbiler til indsamling af pantede flasker og dåser. Det kræver udbygning af ladeinfrastrukturen. OK er på vej med flere ladestandere

Dansk Retursystem har indgået en ny aftale med energiselskabet OK, som betyder, at miljøvirksomhedens lastbiler kan sætte fart på vejen mod et CO2-neutralt pant- og retursystem i Danmark.

Størstedelen af CO2-udledningen fra Dansk Retursystem stammer fra transport, da virksomheden hver dag henter 5,7 mio. tomme flasker og dåser rundtom i hele landet. 

For at gøre det danske pant- og retursystem CO2-neutralt er Dansk Retursystem i færd med at bestille ca. nye 50 eldrevne lastbiler over de kommende år.

- Vi har mål om at være CO2-neutrale i egen drift i 2030, og derfor er vi i gang med at omstille hele vognparken. Selvom pant- og retursystemet sikrer markante miljøgevinster i sig selv, er det vigtigt for os at tage ansvar for hele vores drift - også hvor det er svært. 

- Når indsamlingen af tomme dåser og flasker sker på eldrevne lastbiler, får vi miljø og klima til at flette fingre, siger Jesper Frische Larsen, driftsdirektør i Dansk Returstem.

I 2025 gennemførte Dansk Retursystem den første af to faser i omstillingen til eldrevne lastbiler, og allerede til næste år vil 19 nye eldrevne lastbiler til indsamling af dåser og flasker køre rundt i landet.

- Vores lastbiler kører ingen steder af sig selv, så aftalen med energiselskabet OK er vigtig for vores drift. Den betyder, at vi får moderne og hurtige ladestandere til opladning af vores nye flåde af eldrevne lastbiler, så vores chauffører kan komme ud til detailhandlen og vores øvrige kunder.

- Her er tale om ny energi til den cirkulære økonomi, da vores miljøinfrastruktur i pant- og retursystemet kobles på det danske elnet, der i stigende grad transporterer vedvarende energi, siger Jesper Frische Larsen.

Dansk Retursystems eldrevne lastbiler bliver sat til at lade efter den sidste indsamlingstur og lader over natten ved såkaldt depotladning. 

Det betyder, at lastbilen lader langsomt frem mod næste morgen kl. 06, hvor den igen kører ud i landet og samler de dåser og flasker.

Energiselskabet OK med deres samarbejdspartner GodEnergi vandt Dansk Retursystems udbud på ladeinfrastruktur til de eldrevne lastbiler. 

Deres store erfaring og brede know-how inden for totalentreprise af ladeinfrastruktur til tung transport samt muligheden for energiovervågning og dynamisk opladning, så den vedvarende energi bliver brugt klogest muligt, ser Dansk Retursystem positivt på.

Det nye samarbejde skaber også glæde hos energiselskabet OK.

- Vores fornemmeste opgave er at gøre det nemt og attraktivt for virksomheder at omstille transportflåden fra brændstof til strøm.

- Derfor er vi både glade og stolte over, at en så vigtig spiller i den grønne omstilling som Dansk Retursystem har valgt OK til at etablere den ladeinfrastruktur, der gør virksomhedens omstilling mulig i hverdagen, siger Claus Linnemann, erhvervsdirektør i OK.

OK har stor erfaring med at etablere ladeinfrastruktur til transportvirksomheder over hele Danmark, særligt gennem det tætte partnerskab med GodEnergi.

Etableringen af ladeinfrastrukturen på Dansk Retursystems lokationer varetages også af GodEnergi, som er blandt de førende virksomheder i Danmark, når det kommer til elektrificeringen af den tunge transport.

GodEnergi står bag mere end 65 % af landets ladeløsninger til tung transport.

- Vi er stolte over at være en del af projektet, og vi ser virkelig frem til at etablere et driftssikkert, moderne og effektivt ladeanlæg til Dansk Retursystem. 

- Fra vi går i jorden, og til den sidste ladestander er monteret, vil vi gøre os umage for at levere en løsning, der gør det til en fornøjelse og stor succes for Dansk Retursystem at omstille deres flåde til el, siger Jan Darville, adm. direktør i GodEnergi.

-hawin


Fakta om aftalen

• Aftalen skal understøtte Dansk Retursystems mål om 100 pct. CO2-reduktion i 2030 ved at omlægge lastbilflåden til eldrevne lastbiler gennem etablering af ladeinfrastruktur. OK skal levere og etablere en fuldt funktionsdygtig løsning i samarbejde med GodEnergi som står for hele entreprisen.

• Den nye ladeinfrastruktur skal etableres på tre lokationer: Ni DC-ladere på hovedkontoret i Høje-Taastrup, Syv på Dansk Retursystems nye fabrik i Fredericia samt tre i Svenstrup, hvor Dansk Retursystem har omlasteplads.

• Når alle ladestik er i brug samtidigt på lokationerne, kan lastbilerne lade op fra 10-80% på ca. fire timer og 30 minutter (uden forbehold for vind, vejr og batteriets temperatur).


28/11 2025
  • Hent din pakke nu

    Hent din pakke nu

    emballage ›Black Friday har sat nye rekorder hos Bring. Pakkemængderne er steget med over 30 procent sammenlignet med sidste år, og pakkeshops landet over er allerede godt fyldt op. Derfor opfordrer Bring til at man henter pakkerne hurtigst muligt
  • Arla investerer 300 millioner kroner i Videbæk

    Arla investerer 300 millioner kroner i Videbæk

    emballage ›En ombygning af et tørretårn skal være med til at øge kapaciteten og reducere klimabelastningen for Arlas Arinco-mejeri i Videbæk
  • Løft til den cirkulære omstilling

    Løft til den cirkulære omstilling

    emballage ›Med op mod 49,5 mio. kr. til Closing Loops 2.0 fra Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse får virksomheder i fødevare- og bioressourceklyngen et markant løft i arbejdet med at skalere den cirkulære omstilling.
  • Skruer låget af – og plastforbruget ned

    Skruer låget af – og plastforbruget ned

    emballage ›Fremover bliver creme fraiche fra Coops egen serie produceret med en tynd film som låg i stedet for det traditionelle af plast. Det giver en årlig reduktion på 15 ton plast
  • Dao lancerer nye brevløsninger

    Dao lancerer nye brevløsninger

    emballage ›Fra januar 2026 er der ikke så mange andre end dao, der leverer breve. Nu lancerer distributøren en ny app og købsportal med nye løsninger og en online guide, der gør det endnu lettere at sende brevene
  • Sealed Air skal sælges for 10,3 mia. dollar

    Sealed Air skal sælges for 10,3 mia. dollar

    emballage ›Den amerikanske emballagevirksomhed der især er kendt for at have opfundet bobleplast har indgået aftale om at blive opkøbt af investeringsselskabet CD&R
  • Bringer flere medarbejdere i spil

    Bringer flere medarbejdere i spil

    emballage ›Øgede pakkemængder og en stejlt stigende vækstkurve var resultatet af sidste års julehandel for Bring Denmark. Derfor fordobler pakkeleverandøren medarbejderstaben under årets julehandel
  • Nyt barrierepapir til store forsendelser

    Nyt barrierepapir til store forsendelser

    emballage ›Ecotec udvidet porteføljen med et både genanvendeligt og biologisk nedbrydeligt beskyttelsesprodukt, der bl.a. kan bruges til træ- og papkasser