Fremtidens robotter bliver selvtænkende og gør skrot til genbrug

Fremtidens robotter bliver selvtænkende og gør skrot til genbrug

EU-projektet RoboSapiens vil give morgendagens robotter evnen til at tilpasse sig store og uforudsete ændringer i deres miljø – herunder arbejdet tæt med mennesker. Projektet ledes af Aarhus Universitet og med i det er Teknologisk Institut, som bl.a. har fokus på renovering af elektronik

Kunstig intelligens bringer mange og nye muligheder med sig – også når det kommer til automatiseringen af robotter, der i fremtiden skal kunne tilpasse og klare sig selv i langt højere grad, end tilfældet er i dag.

Det skal et nyt EU-projekt med navnet RoboSapiens (Robotic Safe Adaptation In Unprecedented Situations) blandt andet være med til at sikre.

– Målet med projektet er, at robotter – ved hjælp af kunstig intelligens – med færre begrænsninger selv skal kunne tilpasse sig til forholdene omkring sig – også store, uforudsete ændringer. I den forbindelse arbejder vi blandt andet på at udvikle nogle sikkerhedsteknikker, der sikrer robottens troværdighed, drift og sikkerhed i arbejdet, fortæller Mikkel Labori Olsen, der er konsulent ved Teknologisk Institut.

For at realisere RoboSapiens-projektets overordnede mål demonstreres projektets resultater i fire forskellige brugercases.

For Teknologisk Institut er fokus rettet mod refurbishment – nærmere bestemt på renovering af produkter, der ellers ville blive skrottet.

Derudover vil der også blive set nærmere på noget så forskelligt som navigation af autonome skibe, navigation af lagerrobotsværme og interaktion mellem menneske og robot.

 Mikkel Labori Olsen, konsulent ved Teknologisk Institut.

– Robotter har gennem tiden hjulpet rigtig meget med at øge produktionen. I vores brugercase vil vi nu se nærmere på, hvordan vi kan skalere cirkulære processer op ved hjælp af automatiserede robotter, så vi på den måde kan forlænge produkters levetid i stedet for at producere nyt. Her ser vi mere specifikt nærmere på refurbishment af bærbare computere, og hvad der er muligt at automatisere på området, fortæller Mikkel Labori Olsen.

Afgørende for fremtidens produktion
De fire brugercases i RoboSapiens-projektet dækker et bredt spektrum af applikationer, men de deler alle den fælles udfordring, at de involverer opgaver med stor variation, som traditionelle robotter ofte har svært ved at tilpasse sig.

Dette understreger ifølge Mikkel Labori Olsen en væsentlig begrænsning i nutidens automatiseringsteknologi, hvor fleksibilitet ofte må vige for effektivitet.

– Med RoboSapiens-projektet vil vi demonstrere, hvordan man med kunstig intelligens og dynamiske rutiner til at træne og kontrollere den, gør det muligt for robotter at tilpasse sig løbende til en lang række miljøer og anvendelsesscenarier, samtidig med at de opretholder en høj grad af effektivitet og sikkerhed. Kunstig intelligens brugt rigtigt, i gode processer, har potentialet til at revolutionere industriel automatisering ved at kombinere den hidtil usete fleksibilitet med de traditionelle styrker ved robotteknologi. Derfor kan resultaterne fra RoboSapiens også få stor betydning for den måde, vi i fremtiden vil producere på, siger han.

Projektets løber frem til og med 2027 og har fire centrale nedslagspunkter
1. Projektet skal sikre en robotteknologi med nye og ubegrænsede muligheder for selvtilpasning som reaktion på hidtil usete og uforudsete systemstrukturelle og miljømæssige ændringer.
2. Projektet skal fremme sikkerhedssoftware, der knytter sig til robotteknologien, så robotsikkerheden er i top både før, under og efter robotternes selvtilpasning.
3. Projektet skal fremme deep learning-teknikker for aktivt at reducere usikkerhed i forbindelse med robotteknologisk selvtilpasning.
4. Projektet skal overordnet set sikre de enkelte systemers troværdighed, så robotter ved hjælp af deep learning og IT-arkitektur i højere grad kan tilpasse sig omverdenen på egen hånd – uden at gå på kompromis med troværdigheden i arbejdet.

Partnere i projektet som drives af Aarhus Universitet
Foruden Teknologisk Institut tæller partnerlisten ligeledes University of Antwerp, Aristotle University of Thessaloniki, Norwegian University of Science and Technology, University of York, PAL Robotics, Fraunhofer IFF, ISDI Accelerator og Simula Research Lab. Projektet er finansieret af Horizon Europes forsknings- og innovationsprogram (2021-2027).

-lipe

17/4 2024
  • Føtex afprøver robot-medarbejdere

    Føtex afprøver robot-medarbejdere

    maskiner ›Oprydning, opfyldning af varer på hylderne og tjek af datomærkninger er nogle af de opgaver, en række humaniode HIVE-robotter skal udføre i flere af kædens supermarkeder de kommende år
  • Rost pakkemaskine præsenteret i Danmark

    Rost pakkemaskine præsenteret i Danmark

    maskiner ›SEALPAC F6 tilhører en serie nydesignede termoformere, som inden for branchen betegnes som banebrydende. På Nemco Packaging Day blev den demonstreret på dansk jord
  • AI-baserede pakkeprocesser på interpack

    AI-baserede pakkeprocesser på interpack

    maskiner ›Producenten HAVER & BOECKER demonstrerer fremtidens digitale værktøjer til emballering og logistikløsninger - bl.a. til bulkmaterialer
  • Et lille kraftværk på 310 gram

    Et lille kraftværk på 310 gram

    maskiner ›NPT A/S præsenterer Honeywells nye topmodel CT70, som har Wi-Fi 7, Bluetooth 6, 5G-option og ekstra lang levetid
  • AI-værktøj registrer alt på pixelniveau

    AI-værktøj registrer alt på pixelniveau

    maskiner ›SICK lancerer AI Blob Finder, der rykker ved grænserne for automatisering og præcision i detektion
  • Ny svensk osteproduktion i Götene

    Ny svensk osteproduktion i Götene

    maskiner ›Arla investerer 300 millioner euro i ny osteproduktion på mejeriet i Götene, Sverige. Projektet vil udvide kapaciteten betragteligt og skabe nye arbejdspladser og bidrager samtidig til en øget forsyningssikkerhed
  • 285 talenter klar til årets DM i Skills

    285 talenter klar til årets DM i Skills

    maskiner ›Unge mennesker fra 48 forskellige fag - fra grafiske teknikere til procesoperatører - stiller op til årets Danmarksmesterskab for unge faglærte til april
  • DIRA åbner for kandidater til Teknologiprisen 2026

    DIRA åbner for kandidater til Teknologiprisen 2026

    maskiner ›Frem til den 18. marts inviterer robotnetværket til indstillinger af produkter og teknologier der viser vejen for den danske robot- og automationsbranche