Absalon søger om at åbne robotuddannelse i Kalundborg

Absalon søger om at åbne robotuddannelse i Kalundborg

Professionshøjskolen har ansøgt om at åbne ny diplomingeniøruddannelse i robotteknologi og automation. Uddannelsen skal være med til at imødekomme industriens behov både i Kalundborg og i resten af landet

Af Lisbeth Petersen

Industrien i Kalundborgområdet står over for en betydelig planlagt vækst og har et akut behov for medarbejdere med specialiserede kompetencer inden for automatisering, robotteknologi, digitalisering, dataanalyse og -anvendelse og datamanagement og -science.

Professionshøjskolen Absalon ønsker at imødekomme industriens behov både i Kalundborg, ogi resten af landet, og har derfor søgt RUVU (Det rådgivende udvalg for udbud af uddannelser) om at åbne en engelsksproget diplomingeniøruddannelse i robotteknologi - det vil sige en Bachelor of Engineering in Robot Systems.

-En ny uddannelse i robotteknologi vil kunne få stor betydning både for virksomhederne og Absalons uddannelser i Kalundborg. Biotekindustrien i byen er i rivende udvikling, og her er det afgørende for virksomhederne at kunne tiltrække både dansk og international arbejdskraft, siger Daniel Schwartz Bojsen Direktør for Sundhed, Social og Engineering på Absalon.

Han fortsætter:

-For os som uddannelsesinstitution er det vigtigt, at uddannelsestilbuddet er både fagligt og økonomisk bæredygtigt – og det vil et engelsksproget tilbud være.

Opbakning fra bl.a. Novo Nordisk
Hans udtalelse bliver underbygget af skolens nuværende engelsksprogede diplomingeniøruddannelse i bioteknologi, som har stor søgning, og Absalon oplever, at dimittenderne efter endt uddannelse kommer i job i industrien.

Industrien bakker også op om den nye uddannelse i robotteknologi og automation. Bl.a. hos Novo Nordisk som stadig udbygger sin i forvejen enorme position i Kalundborg:

-På tværs af brancher er Produktionsdanmark i gang med en transformation af det eksisterende produktionsapparat fra manuelle processer til automatiserede og digitaliserede processer. Dette gælder ikke mindst i life-science, hvor eksisterende faciliteter transformeres med implementering af avanceret teknologi, og nye faciliteter fødes med state-of-the-art hardware og software. Det betyder, at branchen og Produktionsdanmark som helhed oplever et stigende behov for kompetencer, der understøtter denne udvikling, udtaler Michael Hallgren, Produktionsdirektør, Novo Nordisk Manufacturing Kalundborg.

Han tilføjer:

-De sidste 6-8 år er der i tæt samarbejde mellem en række uddannelser og den lokale industri etableret et stærkt uddannelsesmiljø i Kalundborg, der skaber en lokal fødekæde af kompetencer inden for bioteknologi og maskinteknologi, hvortil der også er en stor efterspørgsel i den lokale industri. En uddannelse inden for robotteknologi og automation vil tilføje væsentlige kompetencer til den lokal fødekæde og vil dermed bidrage til bæredygtig vækst i Skandinaviens største hub for bioproduktion.

Robotbyggeri, analyse og virksomhedsforståelse
Absalon tilbyder i forvejen to andre diplomingeniøruddannelser i hhv. bio- og maskinteknologi, som den nye uddannelse skal indgå i et stærkt, fagligt samarbejde med.

Ifølge Jesper Stensbo Knudsen, uddannelsesleder på diplomingeniøruddannelsen i maskinteknologi, arbejder den kommende uddannelse, hvis den bliver godkendt, ud fra en bred opfattelse af robotter.

Dvs. at uddannelsen ikke kun vil arbejde med robotter forstået som fysiske, men også som digitale, og de kommende studerende vil f.eks. skulle kunne forstå og analysererobotterne i en bredere virksomhedssammenhæng og forstå den industri, som de indgår i.

Uddannelsens struktur og faglige elementer svarer til diplomingeniøruddannelsen i robotteknologi, som i dag udbydes på dansk af Syddansk Universitet i Odense. Uddannelsen i Kalundborg vil vare tre et halvt år.

-Mange af virksomhederne i Kalundborg arbejder globalt både i forhold til eksportmarkeder og i forhold til rekruttering af kvalificeret arbejdskraft. Ved at uddanne ingeniører med stærke kompetencer inden for robotteknologi på engelsk kan vi på Absalon bidrage til, at de danske virksomheder fortsat kan positionere sig som globale aktører, siger Jesper Stensbo Knudsen.

Der forventes svar på ansøgningen til RUVU i april 2024.

 

5/3 2024
  • Mettler-Toledo styrker sin europæiske portefølje

    Mettler-Toledo styrker sin europæiske portefølje

    maskiner ›Mettler-Toledo udvider med højeffektive røntgenfunktioner til emballerede og uemballerede fødevarer og fedtanalyseteknologier til kød- og fjerkræproducenter
  • Én applikator, millioner af varianter

    Én applikator, millioner af varianter

    maskiner ›På Interpack 2026 præsenterer Herma for første gang en stand, der udelukkende er dedikeret til opbygning – skræddersyet til maskinbyggere, integratorer og slutbrugere
  • Næste generation af inline-brochuremaskiner

    Næste generation af inline-brochuremaskiner

    maskiner ›Canon er klar med modellerne BLM435e og BLM450e, som er næste generation af Plockmatic-løsninger til Booklet Makers i mængder på ca. 30.000 stk. om måneden
  • Tre finalister til DIRA Teknologiprisen

    Tre finalister til DIRA Teknologiprisen

    maskiner ›En gående humanoid robot, en ny navigationsteknologi og en gartnerrobot er i finalen til prisen, som Dansk Robot Netværk uddeler i næste måned
  • Nyt Nova-system kombinerer teknologier

    Nyt Nova-system kombinerer teknologier

    maskiner ›SICK demonstrerer Nova LMS4000, som ifølge leverandøren løfter inspektionsydelsen ved at kombinere AI-Intelligent Inspection med gennemprøvet LIDAR-teknologi
  • 50 millioner til grønnere uddannelser

    50 millioner til grønnere uddannelser

    maskiner ›Villum Fonden har for tredje gang bevilget penge til at uddanne grønnere frontløbere på tværs af brancher - fra fødevareproduktion til transport
  • Ny teknologi giver håb i kampen mod PFAS

    Ny teknologi giver håb i kampen mod PFAS

    maskiner ›Forskere fra Aarhus Universitet har udviklet en katalysator, der kan svække kemiens stærkeste binding og dermed bane vej for mere effektiv nedbrydning af PFAS
  •  Robotbrag udvider med Teknologi-workshops

    Robotbrag udvider med Teknologi-workshops

    maskiner ›Når de danske robotudviklere til maj inviterer til den årlige begivenhed i Odense, vil gæsterne kunne få både praktiske indsigter og tæt kontakt med eksperter på en række korte workshops