Coop vil indføre mærkning af eventuelle, ekstra toldramte varer

Coop vil indføre mærkning af eventuelle, ekstra toldramte varer

Hvis koncernens få, amerikanske produkter bliver belagt med ekstra told fremover, vil de få påført et særligt mærke. Coop vil samtidig reducere markedsføringen af varer fra USA

Reelt er det kun omkring en procent af Coops sortiment, der er produceret i USA - først og fremmest vin fra Californien.

Her er der allerede sket et fald i salget i den seneste måned på ca. 20 procent. Derudover er det især nødder, mandler, rosiner og peanuts, der vil blive ramt af en told på amerikanske varer.

Derfor vil den samlede effekt på et eventuelt, EU-vedtaget modsvar på præsident Donald Trumps forhøjede toldsatser være beskeden.

Ikke desto mindre går Coop, der driver 900 butikker i Kvickly, SuperBrugsen, Brugsen og 365discount-kæderne, i gang med at finde alternativer til de amerikanske varer.

Desuden vil kæderne reducere markedsføringen af varer, produceret i USA og tilsvarende øge markedsføringen af varer produceret i Danmark og Europa.

Med told på varer produceret i USA kan vi lave en præcis mærkningsordning. Vi kommer til at mærke disse varer for at fortælle vores kunder, hvorfor de pludselig er blevet dyrere," siger kategoridirektør Jeff Salter, der er den øverst ansvarlige for al indkøb i Coop.

- Som en naturlig konsekvens skruer vi ned for markedsføringen af de varer, der er produceret i USA og op for markedsføringen af danske varer. Vi ved, at varer der bliver dyrere, bliver mindre attraktive for kunderne, og derfor er det logisk for os at finde billigere alternativer. Derfor forventer vi et markant fald i salg af amerikanske varer, hvis tolden bliver indført, siger Jeff Salter.

-lipe

3/4 2025
  • Snart er det tid - Labelexpotid

    Snart er det tid - Labelexpotid

    etiketter-og-maerkning ›Årets udgave af Labelexpo markerer at udstillingen for første gang kombinerer og omfatter alle aspekter af etiketproduktion og udsmykning af ydre emballage
  • Ny vicepræsident i Avery Dennison

    Ny vicepræsident i Avery Dennison

    etiketter-og-maerkning ›Mariana Rodriguez til ny vicepræsident og general manager for Materials Group i Europa, Mellemøsten og Nordafrika
  • Fuldt indblik i badekåbens tilblivelse

    Fuldt indblik i badekåbens tilblivelse

    etiketter-og-maerkning ›- Scan varen og følg dens rejse fra idé til færdigt produkt. Det er et tilbud fra Netto i en ny kollektion af produkter til hjemmet, hvor kunderne med en QR-kode kan se materialer, produktion og klimapåvirkning
  • Præcis og hurtig eksekvering

    Præcis og hurtig eksekvering

    etiketter-og-maerkning ›Domino Printing Sciences lancerer den nyeste version af Sunrise, den digitale ”front-end- og workflow”-løsning til Dominos digitale etikettrykmaskiner, på Labelexpo Europe
  • Det bedste fra kølediskene på HI-messen

    Det bedste fra kølediskene på HI-messen

    etiketter-og-maerkning ›Flere end 1.000 mejeriprodukter bliver linet op, når den populære 'International Food Contest' byder på udstillinger, konkurrence, innovation og networking på årets udgave af HI-messen. I år kan publikum overvære dommernes finalebedømmelser
  • Heidelberg og Gallus på Labelexpo

    Heidelberg og Gallus på Labelexpo

    etiketter-og-maerkning ›Heidelberg og Gallus præsenterer et nyt kapitel i deres vision om intelligente netværksforbundne trykmuligheder. To nye digitale løsninger er med på Labelexpo Europe 2025
  • Trykteknologi i overhalingsbanen

    Trykteknologi i overhalingsbanen

    etiketter-og-maerkning ›Bredere flexotrykmaskiner og nye offset- og hybrid inkjet-flexo-konfigurationer gør Labelexpo Europe 2025 til begivenheden inden for trykteknologi. Det skriver Andy Thomas-Emans i sin klumme for Messen:
  • Brancheprofiler bliver messeambassadører

    Brancheprofiler bliver messeambassadører

    etiketter-og-maerkning ›En håndfuld anerkendte ledere i etiket- og emballagetrykindustrien er udnævnt som ambassadører for Labelexpo 2025