Sealing System går ind i insektproduktion

Sealing System går ind i insektproduktion

XIO -Intelligent Farming er et nyt forretningsområde for leverandøreren af automatiserede end-of-line pakkelinjer i Skandinavien. Løsningerne går fra logistiksystemer og datatracking til produktion af insektprotein

Af Lisbeth Petersen

-Hos Sealing System A/S tror vi, at praktisk innovation er drivkraften for ægte forandring. Med etableringen af XIO - Intelligent Farming sætter vi nye standarder i branchen og understreger vigtigheden af intralogistik inden for produktion af insektprotein, siger Ole Jensen CEO, Sealing System A/S.

Sealing System har bl.a. taget fat på det nye forretningsområde gennem et samarbejde med den danske virksomhed ENORM Biofactory.

Den ligger i landsbyen Flemming lidt vest for Horsens, og er Nordeuropas første, store, kommercielle insektfabrik, med en forventet produktionskapacitet på over 10.000 tons insektmel årligt.

Sealing System og XIO – Intelligent Farming har været med i udviklingen af pilotfabrikken og har ligeledes leveret den endelige logistikløsning.

ENORM Biofactory opdrætter Black Soldier Fly Larver i sin produktion. 25 kg æg kan i løbet af bare 12 dage omdannes til utrolige 100 tons larver. Processen kræver lavt energi-, plads- og vandforbrug per gram protein, hvilket gør produktionen fordelagtig på flere fronter.

XIO – Intelligent Farming leverer en række produkter og løsninger, der dækker forskellige aspekter for produktionen af Black Soldier Fly Larver og insektprotein - herunder fuldautomatisk logistiksystem, omfattende data tracking, transfervogne og shuttler og desuden robotsystemer og robotværktøj.

Intralogistiske processer er en yderst vigtig del af insektproduktion, og XIO – Intelligent Farming anvender avanceret teknologi og data tracking til at optimere opdrætsprocessen.

-Ved implementering af data tracking, kan effektiviteten optimeres og muliggør håndtering af mange tons larver dagligt. Black Soldier Fly og larver (BSF & BSFL), anvendes ofte i insektproduktion, da de er meget hurtigtvoksende - i størrelsesforholdet fra 1 kg æg til 4000 kg larver på kun 12 dage. Derfor er en automatiseret logistikløsning essentiel, forklarer Sealing System A/S i sit pressemateriale.

Overordnet omfatter Sealing Systems XIO's løsninger individuelle logistikløsninger, som installeres direkte ved landmanden, pilotanlæg til industrielle insektfabrikker, hvor innovativ teknologi og automatisering muliggør produktion af insektprotein i store mængder.

Om Sealing Systems A/S
En af Skandinaviens førende leverandører af komplette pakke- og palleteringsanlæg. Virksomheden i Grindsted beskæftiger 180  medarbejdere, som har stor viden og erfaring inden for system- og maskinløsninger.

29/4 2024
  • Norris Print Tech præsenterer tre nye håndterminaler

    Norris Print Tech præsenterer tre nye håndterminaler

    maskiner ›Der er funktioner til alt fra de lette opgaver på kontoret til scanning i de hårdeste og tungeste miljøer i de tre nye Honeywell-modeller CT37, CK62 og CK67 med henholdsvis ren touch- og kombineret touch- og tastaturbetjening.
  •  Robotberedskab i fokus på Årets Robotbrag

    Robotberedskab i fokus på Årets Robotbrag

    maskiner ›Hvordan kan danske virksomheder fremtidssikre sig ved hjælp af robotberedskab og kunstig Intelligens? Det er temaet ved ROBOTBRAG 2025, som Teknologisk Institut og Dansk Robot Netværk (DIRA) arrangerer i Odense den 8. og 9. maj. Nu er tilmeldingen åben
  • Schur og Ishida indgår tættere samarbejde

    Schur og Ishida indgår tættere samarbejde

    maskiner ›De to familieejede, førende leverandører til producenter inden for fødevarebranchen udvider samarbejdet. Fremover er Schur officiel leverandør af Ishidas produkter i Danmark
  • Røntgen og AI skal optimere fødevareproduktion

    Røntgen og AI skal optimere fødevareproduktion

    maskiner ›Avanceret røntgenbaseret 3D-billeddannelsesteknologi, kombineret med kunstig intelligens skal hjælpe med automation og kvalitetskontrol af komplekse emner og processer - i første omgang på danske slagterier
  • Kongskilde Industries fejrer 75 år med innovation og ekspertise

    Kongskilde Industries fejrer 75 år med innovation og ekspertise

    maskiner ›Kongskilde Industries, der leverer luftdrevne løsninger og materialehåndteringssystemer, annoncerer sit 75-års jubilæum og fejrer en bemærkelsesværdig arv af teknisk ekspertise, brancheinnovation og kundepartnerskaber
  • Fleksibel sizing og batching

    Fleksibel sizing og batching

    maskiner ›Scanvaegt Systems udvider produktprogrammet med en ny serie graders, der i kraft af høj præcision, fleksibilitet og konkurrencedygtig pris optimerer danske fødevareproducenters råvareudnyttelse
  • Kraftfuld maskine med dobbelt teknologi til flaskevask

    Kraftfuld maskine med dobbelt teknologi til flaskevask

    maskiner ›Producenten Sidel lancerer Hydra Ultrasonic, der kombinerer kemisk- og ultralydsteknologi for at opnå ekstra høj ydeevne. Flaskevaskeren skal både reducere produktionsomkostningerne og miljøaftrykket ved genbrugsflasker
  • Arla Foods Ingredients gennemfører opkøb i Wales

    Arla Foods Ingredients gennemfører opkøb i Wales

    maskiner ›Arla Foods Ingredients har gennemført opkøbet af Volacs Whey Nutrition-forretning, efter det tidligere blev godkendt af de britiske konkurrencemyndigheder