To To-i-en'ere fra nye samarbejdspartnere

To To-i-en'ere fra nye samarbejdspartnere

Specialisten i emballering og automatisering, MULTIVAC og Provisur, som leverer udstyr til fødevareforarbejdning har slået sig sammen og præsenterer to fuldautomatiske løsninger

MULTIVAC og Provisur har på et kundearrangement i Storbritannien i begyndelsen af oktober præsenteret resultatet af et nyt samarbejde: En fuldautomatisk baconlinje og en ditto FMS - dvs. en fleksibel produktionslinje, der hurtigt kan omstilles til produktion af flere forskelige produkter.

Partnerskabet samler årtiers viden og erfaring i en kombination af Provisurs innovative teknologi og traditionsrige mærker og MULTIVACs ekspertise inden for emballering og linjeautomatisering, skriver de to virksomheder i en pressemeddelelse.

- Ved at bruge den samme softwareplatform sikrer de to virksomheder problemfri integration og fuld linjeautomatisering, lyder det.

Presning og emballering af bacon i store mængder
Den integrerede baconlinjeHoegger® X3 PRO Form Press fra Provisur er udstyret med banebrydende belastningssensorteknologi og et værktøjsfrit quick release-stansesystem, der forbereder kødet optimalt til skæring.

Det servohydrauliske system muliggør hurtig og præcis presning af produkter, hvilket ifølge producenten giver maksimalt udbytte med minimale driftsomkostninger, mens intelligent kraftstyring former produktet forsigtigt til den ideelle skæreform.

Efter vejning og 3Dscanning fortsætter baconen til Provisurs SX550 højhastigheds-skæremaskine med to baner, hvorefter den fortsætter til MULTIVACs Thermoforming X-line, der er perfekt tilpasset til emballering af bacon.

Den tilbyder forbedret materialeeffektivitet og bedre holdbarhed, passer til produktionen  fra Provisur-skæremaskiner og leverer pålidelig, ensartet kvalitet og høje proceshastigheder.

Forskellige længder eller ujævne former
Free Movement System - FMS - linen, Formax® SX380 til forskellige produkter har et meget kompakt design og omfattende konfigurationsmuligheder.

Ifølge producenterne er den ideel til mellemstore virksomheder og en perfekt løsning til produkter af forskellige længder eller ujævne former.

Linjen kombinerer høj ydeevne, det højeste niveau af hygiejnisk design og ægte fleksibilitet.Maskinen bruger fritflydende bevægere, der kører langs en elektromagnetisk overflade
for at muliggøre jævn produkthåndtering, og portionerne glider problemfrit fra skæremaskinen til pakkemaskinen.

Den er sat sammen med Flow wrapper-løsninger fra MULTIVAC, der er designet til holdbarhed og maksimal tilgængelighed. Men udbredte automatisering og det tilgængelige design skal sikre, at det er nemt både at rengøre og vedligeholde linjen.

Takket være en flowpakningshastighed på op til 30 m/min kan kunderne opnå en produktion på op til 120 pakker i minuttet.

13/10 2025
  • Danmarks første laboratorium for humanoide robotter

    Danmarks første laboratorium for humanoide robotter

    maskiner ›Teknologisk Instituts indviede på årets ROBOTBRAG sit nye Humanoid Lab. Det skal skal hjælpe dansk industri med at finde ud af, om fremtidens robotter er klar til fabriksgulvet
  • Humanoid Robot vinder DIRA Teknologiprisen 2026

    Humanoid Robot vinder DIRA Teknologiprisen 2026

    maskiner ›Den menneskelige robot med navnet Unitree G1 løb med sejren - ikke kun for, hvad den kan i dag, men hvad den repræsenterer for fremtiden, siger juryen
  • Heidelberg og Metsä Board indgår strategisk samarbejde

    Heidelberg og Metsä Board indgår strategisk samarbejde

    maskiner ›Kombinationen af maskiner og materialer - og fælles forskning og udvikling - skal skabe større værdi for kunderne inden for emballageløsninger
  • Opgrader - og reducer miljøpåvirkningen

    Opgrader - og reducer miljøpåvirkningen

    maskiner ›En ny analyse fra Tetra Pak viser, at mejeriproducenter kan opnå betydelige klima- og effektivitetsgevinster ved at opgradere eksisterende produktionslinjer – uden at skulle investere i helt nye anlæg
  • Nyt gennembrud for nedbrydning af PFAS

    Nyt gennembrud for nedbrydning af PFAS

    maskiner ›Forskere fra Aarhus Universitet har identificeret hydrogenradikaler, som nøglen til at nedbryde "evighedskemikalierne" og åbne nye muligheder for bl.a. vandrensning
  • Erhvervsgiganter vil genbruge mere industriaffald

    Erhvervsgiganter vil genbruge mere industriaffald

    maskiner ›DSV, Danfoss og Grundfos er blandt de mange virksomheder, som sammen med bl.a. Teknologisk Institut vil undersøge, hvordan materialer og komponenter fra end-of-use-produkter kan få nyt liv - eksempelvis med et fælles retursystem
  •  Anlæg sorterer 100 tons batterier om dagen

    Anlæg sorterer 100 tons batterier om dagen

    maskiner ›STADLER, weeeSwiss og Saubermacher står bag STADLERs første dedikerede anlæg til husholdningsbatterier i Ginsheim Gustavsburg i Tyskland. Det er et af Europas mest avancerede, og sætter nye standarder for sortering af husholdningsbatterier
  • Mettler-Toledo styrker sin europæiske portefølje

    Mettler-Toledo styrker sin europæiske portefølje

    maskiner ›Mettler-Toledo udvider med højeffektive røntgenfunktioner til emballerede og uemballerede fødevarer og fedtanalyseteknologier til kød- og fjerkræproducenter