Dansk madspild trækker gennemsnittet ned

Dansk madspild trækker gennemsnittet ned

Danmark ligger fortsat i bunden af Europa, når det gælder madspild. Det viser de nyligt offentliggjorte tal fra Eurostat. Too Good To Go kalder tallene “et alvorligt wakeup call”

Nye tal fra Eurostat viser at Danmark har et samlet madspild på 261 kilo pr. indbygger, hvor det europæiske gennemsnit ligger på 130 kilo pr. indbygger.

Eurostat-tallene, der er en opgørelse for EU's samlede madspild i 2023, viser, at Danmark fortsat ligger i bunden af kontinentet, når det gælder mængden af mad, der går til spilde på tværs af fødevarekæden, fra produktionen til supermarkederne, restauranterne og husholdningerne.

Det er den såkaldt "certificerede B Corp social impact-virksomhed", Too Good To Go som er dykket ned i tallen og har præsenteret resultatet i en pressemeddelelse. 

Her hedder det at de nye data, ligesom forrige år, placerer Danmark som andetdårligst placerede land i EU, med et gennemsnitligt madspild på 261 kilo pr. person om året, hvoraf 87 kilo stammer fra husholdningerne.

Det er et tal, som ligger markant over det europæiske gennemsnit på 69 kilo. Og til sammenligning har listens førsteplads, Slovenien, kun et samlet madspild på 78 kilo pr. indbygger, hvoraf 34 kilo stammer fra husholdningen. 

- Det er helt ærligt bekymrende og et alvorligt wakeup call. Tallene viser, at vi stadig er nødt til at minde hinanden om, at det kræver aktiv handling at nedbringe sit madspild.

- De fleste af os kender grebene til at minimere spildet, men mange mister gejsten, når de står i den konkrete situation og skal vælge mellem at smide maden ud og tænke lidt kreativt for at få den spist, siger Ken Vanhoegaerden, dansk og norsk landedirektør i Too Good To Go.

Svenskerne er foran
Ifølge Eurostat har Sverige et samlet madspild på 122 kilo pr. indbygger, og de svenske husholdninger smider i gennemsnit 60 kilo mad ud pr. person, hvilket svarer til 42% mindre end de danske husholdninger.

- Svenskerne lever under samme forhold som os. De køber den samme mad, bor i det samme klima og handler i mange af de samme kæder. Alligevel smider de markant mindre ud. Det burde være en øjenåbner for os alle og en motivation til at tage skeen i den anden hånd, siger Ken Vanhoegaerden.

På FNs internationale madspildsdag 29. september flagede Too Good To Go med svenske flag i bybilledet og på hovedkontoret for netop at sætte fokus på den dystre forskel mellem Sverige og Danmark.

Bevidsthed uden handling
Et samlet EU har forpligtet sig til at halvere madspild pr. indbygger inden 2030, men de nye tal viser, at Danmark er langt fra målet.

Ken Vanhoegaerden peger på, at danskerne er blandt de mest bevidste forbrugere i Europa, men at bevidstheden ikke bliver omsat til handling:

- Vi taler meget om bæredygtighed, men handlingen halter. Det er i hverdagen, kampen skal vindes, både i køkkenet, i supermarkedet og ved frokostbordet. Vi skal alle tage ansvar for at bruge den mad, vi allerede har, siger Ken Vanhoegaerden.

-hawin

Fakta:

  • EU lå samlet set på 130 kg madspild pr. indbygger i 2023, i alt 58,2 mio. ton. Husholdninger står for 53 % af alt madspild svarende til 69 kg pr. indbygger, mens resten fordeler sig i resten af fødevarekæden.
  • Danmark har et samlet madspild på 261 kilo pr. indbygger, hvoraf 87 kilo sker i husholdningerne. 

Se mere om opgørelsen hos Eurostat HER  og tjek de nyeste tal for EU samlet og de enkelte lande HER 

Om Too Good To Go
Too Good To Go er en certificeret B Corp social impact-virksomhed med en mission om at inspirere og give alle mulighed for at bekæmpe madspild sammen. Gennem sin markedsplads forbinder Too Good To Gos fællesskab usolgte fødevarer fra en række forretningspartnere, herunder detailhandlere, bagerier, caféer, restauranter og producenter. Siden 2016 har Too Good To Go hjulpet med at redde over 400 mio. måltider fra at gå til spilde, hvilket svarer til 1,1 mio. tons CO2.
Too Good To Go er vokset til over 120 mio. registrerede brugere og 180.000 aktive forretningspartnere på tværs af 20 lande i Europa, Nordamerika og Australien, hvilket gør selskabet til den førende teknologivirksomhed i kampen mod madspild.

 

20/10 2025
  • Flere varer bliver To Good To Go

    Flere varer bliver To Good To Go

    emballage ›Fremover bliver personlig pleje, dyrepleje, blomster og planter, ernæring og kosttilskud og boligprodukter også en del af verdens største markedsplads for overskudsvarer
  • Nespresso går tilbage til aluminium

    Nespresso går tilbage til aluminium

    emballage ›Efter tre års markedstest af fiberbaserede kaffekapsler skifter producenten igen til aluminium. Klimaaftrykket er stort set det samme, siger Nespresso
  • Blå kending i ny version

    Blå kending i ny version

    emballage ›Den har båret bl.a. vasketøj, flyttelæs, pant og indkøb gennem 30 år, og tidligere i år forlød det, at den ikoniske FRAKTA-pose skulle udgå i sin hidtidige form. Nu præsenterer IKEA den vellignende afløser
  • Højere trykstyrke på ny papgeneration

    Højere trykstyrke på ny papgeneration

    emballage ›Med NEW Billerud Flute har producenten Billerud forbedret kvaliteten af sit varemærke. Den øgede trykstyrke giver bl.a. kunderne muligheder for bl.a. smartere design og lavere vægt på og bølgepapemballage
  • I front for betydelige investeringer i cirkulær plast

    I front for betydelige investeringer i cirkulær plast

    emballage ›Craig Arnold er udnævnt som Head of Circular Plastics og medlem af ledelsen i KIRKBI Climate, som fremover vil deltage mere aktivt i udvikling af virksomheder, der bidrager til at løse klimaudfordringerne
  • Ny, papirbaseret isemballage fra Tetra Pak

    Ny, papirbaseret isemballage fra Tetra Pak

    emballage ›Emballagen af op til 85 procent papir og andre fornybare materialer bliver i øjeblikket testet, og forventes på på det euroæiske marked inden jul
  • Madspildsskolen ruster børnefamilier til en fremtid uden madspild

    Madspildsskolen ruster børnefamilier til en fremtid uden madspild

    emballage ›Madspild koster Danmark dyrt – for klimaet, for samfundsøkonomien og for den enkelte forbruger. Nu skal næste generation rustes med de færdigheder, der skal til for at vende udviklingen, når Madspildsskolen igen slår dørene op i efterårsferien
  • Lettere at bruge for flere fingre

    Lettere at bruge for flere fingre

    emballage ›To forskellige låg-løsninger vandt førstepræmier i årets PackNorth emballagekonkurrence. Fælles for dem er forbrugervenligheden