
Genbrugspapir i limløst lukkesystem
Maskinproducenten Schuberts 'Dotlock' teknologi, hvor emballager og låg kan samles uden klæbemidler, er anvendt med Koehler Papers genbrugspapir i vellykket pilotprojekt
Af Lisbeth Petersen
På Fachpack 2025 i Nürnberg i september præsenterede specialisten i pakkemaskiner til emballageindustrien Gerhard Schubert og papir- og emballageproducenten Koehler Papers et samarbejde, der kan give nye muligheder for omkostnings- og miljøvenlige emballager.
De to tyske virksomheder har i et pilotprojekt anvendt Schubert 'Dotlock-teknologi. Det er et lukkesystem, der fungerer ved, at specielle perforeringer, der kaldes 'dots', og en proces, der ligner metalclinchning, gør det muligt at holde f.eks. papirbaserede bakker og sekundær emballage sammen uden yderligere hjælpemidler.

Det giver emballager, der udelukkende består af pap, uden brug af lim eller andre klæbemidler, og hvor brugen af plast, kompositter, der er vanskelige at genanvende, og kemikalier bliver eliminetert.
Derudover viser projektet også, at Dotlock-systemet er kompatibelt med Koehler Papers genbrugspapir, der er fremstillet af 100 % sekundært fibermateriale.
- Det gør det muligt at fremstille emballage, der ikke kun er yderst funktionel, men også i stand til at opfylde de strengeste miljøkrav på markedet. Desuden giver Dotlock-emballagen producenterne mulighed for at spare på ressourcerne og omkosterninger, og bidrage til at styrke genanvendelseskredsløbene - hvilket er et hit hos slutkunderne i butikkerne, udtaler samarbejdsparterne i en pressemeddelelse.