
Gin-kande hyldet i London
Det var ikke alene ideen, men emballagens mange anvendelsesmuligheder, der fik juryen til at uddele innovationsprisen til Hunter Luxery under den forgangne London Packaging Week
Af Lisbeth Petersen
En fuldt, funktionel vandkande, en cocktailkaraffel, en vase eller en dekorativ beholder til bartender-redskaber?
Det er nogle af de muligheder, dommerpanelet for The Innovation Awards 2025 kunne se i emballagebrandet Hunter Luxery's ginkande, som dermed fik en førstepris under London Packaging Week i sidste uge.
Gin-kanden, er udviklet som et rejse- og gavesæt i samarbejde med ejeren af gin-mærket William Grant & Sons og designbureauet Boundless Brand Design.

Det er fremstillet af galvaniserede og rustfri stålelementer for at sikre en vandtæt forsegling, og overholdelser alle standarder indenfor fødevaresikkerhed.
Prisen til Hendrick's Whimsical Watering Can blev uddelt i kategorien Every Day Drink. Men det, der overraskede - og overbeviste - juryen var emballagens mange forskellige anvendelsesmuligheder efter spiritussen er sluppet op.