
Spændende udvikling hos ScanTeco
Der findes næppe lykkelige skilsmisser - men man kan skilles med værdighed. Efter at have været partnere i 17 år fik Jens Bjørn realiseret sit ønske om at blive 100 % eneejer af virksomheden ScanTeco – og samtidig får Michael Undén opfyldt sit ønske om muligheden for at stå på egne ben
ERHVERV ScanTeco er en alsidig grafisk forretning med hovedsigte på film, papir og kartonnage i emballageindustrien. Hjemmemarkedet for ScanTeco og Jens Bjørn er Skandinavien og de Baltiske lande og med afstikkere til henholdsvis Rusland og Pakistan i såvel flexo- som dybtryksrotation. ScanTeco er kommet godt ud af finansåret med omsætningsfremgang og et acceptabelt resultat.
Nyt firma
Michael Undén starter en ny virksomhed under navnet Northern Grafics ApS, med domicil på Generatorvej i Herlev. Northern Grafics og Michael Undén beholder en række agenturer som f.eks. Euromac skæremaskiner, AV flexologic monteringsmaskiner, Biessse monteringstape, Atem ekspanderende luftaksler samt en række udstyr til roterende skæring med mere.
ScanTeco
Jens Bjørn fortsætter som 100 % ejer på den hidtidige adresse, Walgerholm i Værløse. Også det hidtidige personale fortsætter i ScanTeco. Jens Bjørn kan nu fokusere med yderligere energi og kraft på at udvikle ScanTeco og videreføre og ekspandere virksomheden efter de principper, der hiditl har hjulpet ScanTeco til succes.
Jens Bjørn beholder Apex aniloxvalser, Rossini produkter, Fife/Magpover banekantudstyr og videoovervågning, Madern/Evers rotationstans, Futec inspektion og fejlfinding på trykte baner. Desuden fortsætter Jens Bjørn i ScanTeco regi med en række maskiner, bl.a. Nordmeccanica, Bähr limblandingsanlæg i Tysk topkvalitet, recyklingsanlæg til film og kompaktorer til effektiv håndtering af plast, papir, alu og laminater med mere.
Af Mogens Lindström.
Foto: Jens Bjørn foran ScanTecos domicil, Værløse.
Relaterede nyheder
- • Sydvestjysk multigazelle med rekordresultat
- • En velfungerende ledergruppe skaber de bedste resultater
- • Nyt sekretariat til brancheforening
- • Kinesere lærer af dansk energioptimering
- • Fra svæveflyvning til energioptimering
- • Danske virksomheder ikke klar til EU tømmerlov
- • Metal stærkere end plast
- • Scanpackaging styrker salgs- og projektteam
- • Se svaret i Pantepedia
- • Økonomisk krise giver mindre affald
- • 350 gram emballage om dagen
- • Bøn til svensk energiminister
- • Packbridge får brofæste i Asien
- • Etablering af virksomhed i Tyskland
- • Peter Huntley ny direktør i Medicoindustrien
Seneste nyheder
- • Schütz styrket i Kina
- • Sydvestjysk multigazelle med rekordresultat
- • Svævende 250 kg hightech-folie
- • Lige-til-at-gå-til-Box i London
- • Tunnelgraver løb med hovedprisen
- • 165 år med emballage - nu FSC-mærket
- • En velfungerende ledergruppe skaber de bedste resultater
- • Smart kamera LSIS 400i med nye features
- • Dåsegigant kræver stabil strøm
- • Få styr på farverne
- • Cermex på fransk jagt
- • 600 maskinbyggere kan ikke tage fejl
- • Sealing System overtager TH-Consult
- • Chep får miljømærkning i alle europæiske afdelinger
- • Komori og Landa indgår strategisk partnerskab
- • Intelligente kartoner skifter farve, når mælken bliver sur
- • Where have all the pallets gone?
- • RealVue 3D Packager 3D-visualiseringsværktøj
- • Et smart lille industrikamera
- • Strapping af gods på paller
- • Mil-tek Danmark A/S styrker sin internationale profil
- • Stora Enso og HP printer på kartonemballage
- • Heidelberg satser på NanoInk
- • ACT Logimark Danmark ny leverandør til Arla
- • Nolato køber Cope Allman Jaycare