Ny bestyrelsesformand i Vana

Ny bestyrelsesformand i Vana

Vana fik ny bestyrelsesformand tirsdag 2. juni 2026, da Kristian Hundebøll overtog formandsposten efter Karin Klitgaard

Kristian Hundebøll kommer med omfattende erfaring fra både dansk erhvervsliv og den grønne omstilling. Han har gennem en årrække bestridt ledende poster i virksomheder med fokus på bæredygtighed, cirkulær økonomi og samfundsansvar. 

Han var i perioden 2013-2024 ceo i DLG. I dag har han en lang række bestyrelsesposter.

Bestyrelsesskiftet sker på et tidspunkt, hvor producentansvaret for emballage har været i drift i godt otte måneder. Som kollektiv ordning spiller VANA en central rolle i opbygningen af de systemer og samarbejder, der skal sikre en effektiv og miljømæssigt ansvarlig håndtering af emballageaffald i Danmark.

- VANA har på kort tid etableret sig som en seriøs og respekteret aktør på et område med stor betydning for både virksomheder, kommuner og den grønne omstilling. 

- Jeg ser frem til sammen med bestyrelsen, ledelsen og medarbejderne at bidrage til den videre udvikling af organisationen og de løsninger, der skal understøtte producentansvaret i Danmark, siger Kristian Hundebøll.

Den afgående bestyrelsesformand Karin Klitgaard, underdirektør i Dansk Industri, har stået i spidsen for VANA siden den spæde start i 2021, igennem den afgørende etablerings- og udviklingsfase af kollektiv ordningen. 

- Karin har ydet en meget stor indsats for at skabe et stærkt fundament for VANA sammen med de øvrige bestyrelsesmedlemmer fra de 4 stiftende organisationer,  siger Kristian Hundebøll, og fortsætter: 

- jeg er glad for, at hun fortsætter som næstformand i bestyrelsen, så viden og kontinuitet sikres.

Administrerende direktør, Marianne Roed Jakobsen, ser frem til samarbejdet med den nye formand.

- Kristian Hundebøll bringer stærke ledelseskompetencer og stor erfaring med forretningsudvikling og grøn omstilling med sig. Det er vigtigt i en periode, hvor VANA fortsat er i rivende udvikling, siger Marianne Roed Jakobsen.

-hawin


8/6 2026
  • Et enkelt glas - med flere sidegevinster

    Et enkelt glas - med flere sidegevinster

    emballage ›Australsk, nyudviklet vinflaskedesign tilgodeser både flere forbrugeres behov, effektiviten hos tapperierne og pladsudnyttelsen hos forhandlere
  • Emballagedagen 2026 sætter fokus på fremtidens krav, teknologi og design

    Emballagedagen 2026 sætter fokus på fremtidens krav, teknologi og design

    emballage ›Nye EU-regler, producentansvar, bæredygtighed og teknologisk udvikling er med til at forandre emballagebranchen. På Emballagedagen 2026 samles eksperter, myndigheder og virksomheder for at sætte fokus på de udfordringer og muligheder, der tegner branchens fremtid. Det er d. 5. november
  • Boom i ny type pantautomater

    Boom i ny type pantautomater

    emballage ›De nye pantautomater med sluse er blevet populære blandt forbrugerne og gør det både hurtigere og nemmere at aflevere store mængder pant. Nu lanceres et landsdækkende pantkort, der viser vej til automaterne
  • Mindre spild af pleje- og sundhedsprodukter

    Mindre spild af pleje- og sundhedsprodukter

    emballage ›I et Gate 21-projekt vil en række samarbejdspartnere undersøge, hvordan forbruget af engangs medicinbægre, mademballage, bleer, handsker og meget andet kan reduceres i den kommunale pleje- og sundhedssektor
  • Invitation til beslutningerne bag emballagen

    Invitation til beslutningerne bag emballagen

    emballage ›Inboxing kalder Metsä Board og Kathryn Kellogg deres nye initiativ, der inviterer bl.a. mærkevareejere, designere, emballageeksperter til at udforske alle de valg, der ligger bag, før en færdig emballage når ud til forbrugerne
  • Papirbaseret løsning til sekundær emballage

    Papirbaseret løsning til sekundær emballage

    emballage ›UPM Specialty Materials, Siegwerk og Uteco har udviklet en papirbaseret løsning til sekundær emballage
  • Flere varer bliver To Good To Go

    Flere varer bliver To Good To Go

    emballage ›Fremover bliver personlig pleje, dyrepleje, blomster og planter, ernæring og kosttilskud og boligprodukter også en del af verdens største markedsplads for overskudsvarer
  • Præmieret olieflaske giver mindre spild

    Præmieret olieflaske giver mindre spild

    emballage ›Fontana Foods emballage til olivenolie tog fra årets PackNorth-uddeling med en førstepris for både funktionalitet og udseende