Kredsløb i verdensklasseDanskerne er i verdens absolutte top, når det kommer til at pante. 93 procent af alle flasker og dåser kommer retur. (Foto: Ty Stange)

Kredsløb i verdensklasse

Når flasker og dåser genanvendes i pantsystemet, bliver hele 99,7 procent til nye flasker og dåser i et lukket kredsløb, hvor materialerne kan genanvendes igen og igen. Det fremgår af Dansk Retursystems årsrapport Det rekordhøje niveau er en forbedring på knap 4 procentpoint i forhold til året før

Det danske pantsystem er i verdensklasse, når de indsamlede flasker og dåser skal blive til nye. Hele 99,7 procent bliver genanvendt til nye i et lukket kredsløb, og dermed sikres materialernes høje fødevarekvalitet, så de kan genanvendes igen og igen.

I forhold til året før er det en forbedring på knap 4 procentpoint. Stigningen skyldes bl.a., at returprocenten for glas- og plast-flasker er steget, så de danske forbrugere afleverer mere end tidligere.

Desuden kan de genanvendelsesanlæg, der modtager materialerne, genanvende flere af de klare og lyseblå plast-flasker til nye, og sammen med en effektiv drift bidrager det også til det høje tal.

- Vi er stolte af at drive et pantsystem i verdensklasse i Danmark. Vi har et effektivt og optimeret emballageindsamlingssystem med et minimal tab i processerne, og det gør, at vi kan sikre cirkulær økonomi på flasker og dåser med pant, siger Dansk Retursystems adm. direktør Kasper A. Schmidt.

Danske pantere i top
Samlet set kommer 93 procent af alle flasker og dåser retur, og det er også en forbedring i forhold til sidste år, hvor danskerne pantede 92 procent.

Dermed er danskerne i verdens absolutte top, når det kommer til at pante. I 2024 kom 2,1 mia. flasker og dåser retur – det svarer til, at hver dansker hver dag panter en flaske eller dåse.

Det er anden gang, at vi har en returprocent i Danmark på 93, og det placerer os blandt de absolut bedste i verden til at få flasker og dåser retur til genanvendelse.

- Det er imponerende, at returprocenten er hævet i et år, hvor vi samtidig sætter ny mængderekord. Det skyldes først og fremmest danskernes gode vane med at pante.

- Samtidig viser det en stærk opbakning og et miljøansvar forankret i hele værdikæden: fra forbrugere og drikkevareproducenter over dagligvarehandlen til de genanvendelsesanlæg, der sørger for, at de genanvendelige materialer bliver til nye flasker og dåser.

- Uden det stærke samspil havde vi ikke et af verdens bedste pantsystemer i Danmark, siger Kasper A. Schmidt.

Pant er mere end penge
Pant er meget mere en blot penge, for det gør en forskel for klima og miljø, når man panter.

De 2,1 mia. flasker og dåser, der sidste år blev pantet og genanvendt i pantsystemet, har sparet for udledningen af 234.000 tons CO2 i forhold til, hvis der skulle produceres nye flasker og dåser af jomfrueligt plast, glas og aluminium.

Desuden sparer det på råstofferne, når materialerne genanvendes.

-hawin

12/3 2025
  • Forskere vil fjerne mikroplast fra vand med planter

    Forskere vil fjerne mikroplast fra vand med planter

    emballage ›Et nyt dansk projekt vil udvikle en grøn metode til at rense mikroplast ud af vand ved hjælp af naturlige stoffer fra planter. Målet er at erstatte de syntetiske kemikalier, der bruges i dag
  • Øg kapaciteten med ny MFU

    Øg kapaciteten med ny MFU

    emballage ›Ny Multi Film Unit muliggør automatisk skift mellem op til seks folieruller – uden produktionsstop – og giver højere kapacitet på RoRo StretchPack-pakkelinjer
  • Madspild giver gevinst ved donation

    Madspild giver gevinst ved donation

    emballage ›Når supermarkeder vælger den rigtige strategi for overskudsmad, kan de både reducere madspild og forbedre bundlinjen. Det viser en analyse fra Københavns Universitet
  • Fem nominerede til Plastprisen 2026

    Fem nominerede til Plastprisen 2026

    emballage ›3D-plastprint i storskala, digital beregning af klimaaftryk, strækhætte med 35 % certificeret genanvendt plast, filtersystem til mikroplast og omdannelse af CO2 til plast er i finalen til Plastindustriens pris
  • Papirflasker i store mængder

    Papirflasker i store mængder

    emballage ›Britiske Frugalpac har præsenteret en ny højhastighedsmaskine, der markant øger produktionen af sin fiberbaserede Frugal Bottle
  • Pant- og retursystemer er på vej frem i EU

    Pant- og retursystemer er på vej frem i EU

    emballage ›Flere og flere europæiske forbrugere vil i de kommende år få mulighed for at pante deres dåser og flasker. Frem mod 2030 bliver antallet af systemer mere end fordoblet, viser en ny analyse fra Dansk Retursystem
  • Københavnske skoler tester genbrugs-madbokse

    Københavnske skoler tester genbrugs-madbokse

    emballage ›Hver dag smider folkeskoler 6500 emballager fra skolemad i skraldespanden efter spisefrikvarteret. Fremover vil genbrugelig emballage kunne spare 1,5 millioner stykker affald om året, hvis genbrugsprojektet bliver rullet ud til hele kommunen
  • Barrierekoncept til skræddersyede løsninger

    Barrierekoncept til skræddersyede løsninger

    emballage ›UPM og Felix Schoeller lancerer en skræddersyet, fiberbaseret barriereløsning til fleksibel fødevareemballage