Kredsløb i verdensklasseDanskerne er i verdens absolutte top, når det kommer til at pante. 93 procent af alle flasker og dåser kommer retur. (Foto: Ty Stange)

Kredsløb i verdensklasse

Når flasker og dåser genanvendes i pantsystemet, bliver hele 99,7 procent til nye flasker og dåser i et lukket kredsløb, hvor materialerne kan genanvendes igen og igen. Det fremgår af Dansk Retursystems årsrapport Det rekordhøje niveau er en forbedring på knap 4 procentpoint i forhold til året før

Det danske pantsystem er i verdensklasse, når de indsamlede flasker og dåser skal blive til nye. Hele 99,7 procent bliver genanvendt til nye i et lukket kredsløb, og dermed sikres materialernes høje fødevarekvalitet, så de kan genanvendes igen og igen.

I forhold til året før er det en forbedring på knap 4 procentpoint. Stigningen skyldes bl.a., at returprocenten for glas- og plast-flasker er steget, så de danske forbrugere afleverer mere end tidligere.

Desuden kan de genanvendelsesanlæg, der modtager materialerne, genanvende flere af de klare og lyseblå plast-flasker til nye, og sammen med en effektiv drift bidrager det også til det høje tal.

- Vi er stolte af at drive et pantsystem i verdensklasse i Danmark. Vi har et effektivt og optimeret emballageindsamlingssystem med et minimal tab i processerne, og det gør, at vi kan sikre cirkulær økonomi på flasker og dåser med pant, siger Dansk Retursystems adm. direktør Kasper A. Schmidt.

Danske pantere i top
Samlet set kommer 93 procent af alle flasker og dåser retur, og det er også en forbedring i forhold til sidste år, hvor danskerne pantede 92 procent.

Dermed er danskerne i verdens absolutte top, når det kommer til at pante. I 2024 kom 2,1 mia. flasker og dåser retur – det svarer til, at hver dansker hver dag panter en flaske eller dåse.

Det er anden gang, at vi har en returprocent i Danmark på 93, og det placerer os blandt de absolut bedste i verden til at få flasker og dåser retur til genanvendelse.

- Det er imponerende, at returprocenten er hævet i et år, hvor vi samtidig sætter ny mængderekord. Det skyldes først og fremmest danskernes gode vane med at pante.

- Samtidig viser det en stærk opbakning og et miljøansvar forankret i hele værdikæden: fra forbrugere og drikkevareproducenter over dagligvarehandlen til de genanvendelsesanlæg, der sørger for, at de genanvendelige materialer bliver til nye flasker og dåser.

- Uden det stærke samspil havde vi ikke et af verdens bedste pantsystemer i Danmark, siger Kasper A. Schmidt.

Pant er mere end penge
Pant er meget mere en blot penge, for det gør en forskel for klima og miljø, når man panter.

De 2,1 mia. flasker og dåser, der sidste år blev pantet og genanvendt i pantsystemet, har sparet for udledningen af 234.000 tons CO2 i forhold til, hvis der skulle produceres nye flasker og dåser af jomfrueligt plast, glas og aluminium.

Desuden sparer det på råstofferne, når materialerne genanvendes.

-hawin

12/3 2025
  • Coop dropper endnu flere plastlåg på kartoner

    Coop dropper endnu flere plastlåg på kartoner

    emballage ›Knap seks millioner emballager med yoghurt og ymer fra Coops egen serie bliver nu skiftet ud. Fremover vil koncernen bruge de traditionelle kartoner uden låg, og kan dermed spare omkring 17 tons plast om året
  • Metsä Board investerer i forbedringer af sin førende falsekarton

    Metsä Board investerer i forbedringer af sin førende falsekarton

    emballage ›Bedre printbarhed, lysere udtryk og et lavere miljøaftryk er målet for den kommende, optimerede version af papkvaliteten, MetsäBoard Classic FBB. Produktionsanlægget bliver pt. moderniseret for 60 millioner euro
  • Mondi udvider betragteligt efter afslutning af opkøb

    Mondi udvider betragteligt efter afslutning af opkøb

    emballage ›Med det endelige køb af Schumacher Packagings aktiviteter i Vesteuropa, vil Mondi øge forsyningssikkerheden, produktporteføljen foruden over 1 milliard kvadratmeter ekstra emballagekapacitet
  • VANA og Recipo indleder samarbejde

    VANA og Recipo indleder samarbejde

    emballage ›Det skal være lettere for virksomheder omfattet af flere forskellige producentansvar at løfte den administrative byrde. Derfor har kollektivordningen for emballage, VANA og kollektivordningen på elektronikområdet, Recipo indledt et samarbejde
  • Sveriges pantsystem slår ny rekord 

    Sveriges pantsystem slår ny rekord 

    emballage ›Mere end 2,8 milliarder PET-flasker og aluminiumsdåser blev returneret gennem det svenske retursystem (DRS) i 2024. Det er en stigning på næsten 6 procent i forhold til året før, og ifølge nye data fra Returpack/Pantamera, der driver landets DRS, betyder det, at hver person i Sverige i gennemsnit genanvendte 271 drikkevarebeholdere sidste år
  • To virksomheder vil løse vanskeligt problem med genbrugsplast til fødevarer

    To virksomheder vil løse vanskeligt problem med genbrugsplast til fødevarer

    emballage ›Virksomhederne Nextek, der arbejder med bæredygtighedsteknologi, og Coveris, der er ekspert i fleksibel emballage vil samarbejde om at omdanne emballageaffald af polyolefin (PE og PP) fra forbrugere til genbrugsharpikser og -film af høj kvalitet til fødevarer
  • Varmeforseglende materiale til erstatning for plast

    Varmeforseglende materiale til erstatning for plast

    emballage ›Billerud lancerer nu ConFlex® HeatSeal - et genanvendeligt, varmeforseglende papiremballagemateriale, der er designet til at erstatte plast i emballageapplikationer med høje krav til forseglingsydelse og genanvendelighed
  • Nonfood-materiale med 85 procent genbrugsplast

    Nonfood-materiale med 85 procent genbrugsplast

    emballage ›Emballageproducenten Borealis lancerer nu Borcycle™ M CWT120CL som et nyt teknisk gennembrud for genanvendte plastmaterialer. Produktet vil bl.a. kunne bruges til film- og strækfilmsemballager i landbruget og industrien