Danske SMV’er skal være frontløbere inden for cirkulær plastproduktionVirgin plast er stadig billigere end genanvendt plast. Det udfordrer virksomhedernes konkurrenceevne. Det skal projektet lave om på via samarbejder mellem værdikæder og brancher (Foto: Adobe Stock)

Danske SMV’er skal være frontløbere inden for cirkulær plastproduktion

Langt mere plastaffald skal genanvendes. Derfor skal et nyt projekt nu hjælpe danske virksomheder med at indføre cirkulære forretningsmodeller for plast baseret på viden fra Danmarks mest erfarne virksomheder

Med projektet Cirkulær plast – en ressource til fremtidens produktion skal danske virksomheder rustes til fremtidens krav om cirkulær produktion.

Projektet, som foregår i samarbejde med Industriens Fond, henvender sig til alle små og mellemstore virksomheder (SMV’er), der arbejder med plastbaserede produkter eller emballage.

Gennem praktiske værktøjer og dokumenterede løsninger skal virksomhederne hjælpes til at implementere cirkulære løsninger i deres produktion og forretningsmodel.

- Det handler om at omsætte eksisterende viden til praktisk handling. Danske SMV'er efterspørger konkret viden, samarbejde og erfaringsudveksling om cirkulær plastproduktion, så de ikke står alene om at udvikle og teste løsninger.

- Med dette projekt samler og formidler vi erfaringer fra førende virksomheder og gør dem tilgængelige for SMV-segmentet, siger Peter Rosborg, sektionsleder ved Teknologisk Institut.

Stærkt partnerskab bag projektet
Cirkulær Plast – en ressource til fremtidens produktion faciliteres af Teknologisk Institut. Partnerkredsen omfatter Plastindustrien, Aalborg Universitet, Aarhus Universitet, Syddansk Universitet og erhvervsklyngen Clean.

Projektet støttes desuden af et advisory board, som skal bidrage med praksisbaseret erfaring og strategisk viden.

Det består af flere danske virksomheder, som, ifølge Teknologisk Institut, er blandt mest fremtrædende inden for cirkularitet herhjemme.

Konkrete værktøjer til virksomhederne 
Gennem projektet kan danske SMV’er få adgang til praktiske værktøjer og metoder til at implementere cirkulære initiativer.

Det omfatter alt fra re-design af produkter og etablering af take-back-ordninger til nye produktionsprocesser og forretningsmodeller.

Et særligt miljøvurderingsværktøj skal hjælpe virksomhederne med at prioritere deres indsatser for størst mulig effekt.

- Vi etablerer et Akademi for Cirkulær Plastproduktion, som skal sikre uddannelse og vidensdeling mellem virksomhederne.

- Akademiet bliver en central platform til deling af praktiske løsninger og erfaringer, som både vil indeholde konkrete værktøjer og læringsforløb, forklarer adm. direktør i Plastindustrien, Thomas Drustrup.

Styrket konkurrenceevne gennem cirkulær omstilling
- Med projektet vil vi gøre danske produktionsvirksomheder førende i at cirkulere plast direkte. Projektet adresserer vigtige udfordringer – herunder, at der i Danmark genanvendes mindre end 10 procent plastaffald.

- Dertil kommer, at der forventes at være et stort økonomisk og konkurrencemæssigt potentiale i øget genanvendelse af plast, da det er blandt de mest anvendte materialer i fremstillingsindustrien, siger programchef for bæredygtig produktion Anders Ziegler Kusk, Industriens Fond.

Gennem unikke samarbejder på tværs af værdikæder, brancher og virksomheder vil projektet skabe nye muligheder for rentabel genanvendelse.

Dette er især vigtigt, fordi ny virgin plast stadig er væsentligt billigere end genanvendt plast, og dermed presser virksomhedernes konkurrenceevne. 

Projektet løber i perioden 2025-2028, og resultaterne vil blive præsenteret løbende gennem Akademiet for Cirkulær Produktion.

Målet er at nå ud til hundredvis af SMV'er som har plast i deres produktion og skabe målbare forbedringer i deres ressourceforbrug og konkurrenceevne.

-hawin

Fakta om plast
Ifølge en ny rapport udarbejdet af Teknologisk Institut for Uddannelses- og Forskningsministeriet udgjorde Danmarks plastforbrug i 2022 mellem 1,3 til 1,5 millioner tons.

Tal fra Circularity Gap Report viser, at vi i Danmark kun er fire procent cirkulær – og dermed stadig har lang vej, før vi når fuld cirkularitet Ifølge Danmarks Statistik ligger genanvendelsesgraden for plast mellem ni og 14 procent.

Kilde: Teknologisk Institut

Fakta om Cirkulær Plast – en ressource til fremtidens produktion

  • Projektet er et samarbejde mellem Teknologisk Institut, Plastindustrien, Aalborg Universitet, Aarhus Universitet, Syddansk Universitet og Clean.
  • Beløbet er støttet af Industriens Fond med 11 millioner kr.
  • Projektet løber fra 2025 – 2028

Projektet er et af ti projekter under Industriens Fonds samlede bevilling på 125 millioner kroner til cirkulær produktion.

25/2 2025
  • Selvstændig messe for bølgepap

    Selvstændig messe for bølgepap

    emballage ›For første gang arrangerer FESPA en særlig event, når "Corrugated-messe 2026" byder velkommen i messecentret Fira de Barcelona fra den 19. til den 22 maj
  • Vil fjerne mikroplast fra vand vha. planter

    Vil fjerne mikroplast fra vand vha. planter

    emballage ›Et nyt dansk projekt vil udvikle en grøn metode til at rense mikroplast ud af vand ved hjælp af naturlige stoffer fra planter. Målet er at erstatte de syntetiske kemikalier, der bruges i dag
  • Ny emballageinnovation styrker genanvendelse

    Ny emballageinnovation styrker genanvendelse

    emballage ›Tetrapak og Sterilgarda Alimenti lancerer en 1-liters aseptisk karton med papirbaseret barrierelag
  • Øg kapaciteten med ny MFU

    Øg kapaciteten med ny MFU

    emballage ›Ny Multi Film Unit muliggør automatisk skift mellem op til seks folieruller – uden produktionsstop – og giver højere kapacitet på RoRo StretchPack-pakkelinjer
  • Madspild giver gevinst ved donation

    Madspild giver gevinst ved donation

    emballage ›Når supermarkeder vælger den rigtige strategi for overskudsmad, kan de både reducere madspild og forbedre bundlinjen. Det viser en analyse fra Københavns Universitet
  • Ny aftale om de blå paller

    Ny aftale om de blå paller

    emballage ›Chep Danmark og Rema Distribution Danmark har fornyet deres mangeårige samarbejde med en femårig aftale, der styrker de fælles ambitioner om øget effektivitet i forsyningskæden bl.a. ved brug af Cheps blå paller
  • Fem nominerede til Plastprisen 2026

    Fem nominerede til Plastprisen 2026

    emballage ›3D-plastprint i storskala, digital beregning af klimaaftryk, strækhætte med 35 % certificeret genanvendt plast, filtersystem til mikroplast og omdannelse af CO2 til plast er i finalen til Plastindustriens pris
  • Papirflasker i store mængder

    Papirflasker i store mængder

    emballage ›Britiske Frugalpac har præsenteret en ny højhastighedsmaskine, der markant øger produktionen af sin fiberbaserede Frugal Bottle