Online salg af tøj vokser frem
ANNONCE: Salget af tøj over nettet vokser og vokser. Faktisk er der sket en stigning siden 2014.

ANNONCE: Salget af tøj over nettet vokser og vokser. Faktisk er der sket en stigning siden 2014.
Innovationsnetværkene Robocluster og InnoPro blandt modtagerne af udviklingspulje fra Uddannelses- og Forskningsministeriet
Tre ud af fire danskere er utrygge ved kemien i deres plastprodukter, viser ny undersøgelse, som peger på, at myter og manglende viden er medvirkende til den store bekymring
Leverandøren af RFID tags og af etiketter fra Honeywell/Intermec og Zebra, Kar-Mil A/S, ser store muligheder for brug af droner til pakkeleverancer. Når teknologi, regler og lovgivning altså gør det muligt
Nilpeter har lavet store forbedringer på Panorama produktlinjen, som omfatter et komplet redesign af efterbehandlings- og flexotrykenhederne, såvel som en større opdatering af softwaren (in english)
Dobbelt nyttelast og lettere brugergrænseflade er blandt opgraderingerne i version 2 af den danske robotdarling, som ifølge producenten vil vende op og ned på logistikken i industrien.
Nydesignet låg fra RPC Superfos betyder, at bægre i den udbredte bægerstørrelse Ø75 mm nu kan komme ud til forbrugeren med en ske i låget.
ConnectKey forvandler printere til intelligente assistenter på arbejdspladsen. Xerox kalder nyheden den største produktlancering i virksomhedens historie, som vil transformere arbejdspladsen
Ole Kirks fond donerer stort, ukendt beløb, der er med til at højne niveauet på plastmageruddannelsen.
Den tidligere Shu-bi-dua forsanger har tegnet Ã…rets Kunstnerplakat til emballagevirksomheden.
Millionerne sikrer fortsat udvikling i bl.a. 3D print og øvrig teknologiudvikling til gavn for danske virksomheder
Dansk Flexo Forum afholder sammen med SweFlex afholder eventen, Packaging as the future Environmentalist’ den 30. marts i Helsingør. Det handler om fremtidens udfordringer for emballageindustrien, hvor både miljøet og madspild for alvor er kommet i fokus
DS Smith har hjulpet Schneider Electric til en enklere og mere miljøvenlig pakkeløsning
Danske forbrugere har verdensrekord i økologi. Men der er fortsat stort potentiale for at øge mængden af økologiske fødevarer i de danske hjem.
Xeikon har netop vist den nye digitale PX3000 UV inkjet trykmaskine for de besøgende på Xeikon Café Packaning Innovations 2017, som netop nu bliver afholdt i Belgien (på engelsk)