Bewi Group udnævner direktør i Danmark

Bewi Group udnævner direktør i Danmark

Den nordiske Bewi Group har udnævnt Karl Erik Olesen, 53, til direktør for koncernens datterselskab i Danmark, Bewi Flamingo A/S. Udnævnelsen er udtryk for, at man yderligere ønsker at styrke sin position som en stærk kundefokuseret partner på selskabets kerneområder - bygningsisolering, emballager og tekniske komponenter

Bewi Group er en af Nordens største aktører inden for råvarefremstilling og produktion af bygningsisolering og emballager til fødevare, medicinal og tekniske artikler af EPS, ligesom specifikke produktkomponenter også er en del af sortimentet.

Christian Bekken, der er CEO i Bewi Group siger:

– Den danske Flamingo-virksomhed er en særdeles vigtig aktør inden for innovation, design og fremstilling af emballage- og produktkomponenter. Derudover har vi etableret forretningsområdet Bewi Insulation Denmark, der det seneste år har positioneret sig med bygningskomponenter på det danske marked.

- Vi har derfor også netop påbegyndt etablering af en ny fabrik i forbindelse med den bestående i Hobro, hvilket væsentligt vil udvide produktionskapaciteten. Samtidig har vi fundet det vigtigt at have en stærk lokal ledelse, og vi glæder os over at kunne udnævne Karl Erik som direktør i det danske datterselskab. Han er en af de mest vidende på EPS-området i Danmark.

Karl Erik Olesen har siden fusionen med Bewi været salgsdirektør i den danske del af koncernen, og har haft ansvaret for den daglige ledelse.

Og så har han i en menneskealder arbejdet med Flamingo. Han var tidligere salgschef for området hos DS Smith Packaging Denmark A/S samt salgs- og distriktschef i SCA Packaging Denmarks Flamingo-division. Karl Erik Olesen indgår fremover også i Bewi Groups nordiske Management Team.

– Det er naturligvis spændende at skulle stå i spidsen for den danske del af koncernen, hvor vi konstant skal tilpasse os markedet og vores kunders krav, og hvor kundeservice ikke er en afdeling, men en attitude i virksomheden. Vi passer særdeles godt ind i Bewi-familien, hvor vi alle bliver stærkere af den fælles styrke.

- Og med et nyt stort forretningsområde, en lang række udviklingsprojekter på de bestående samt en stor kapacitetsudvidelse, så er der tale om en udfordring, som jeg ser frem til at tage på mig, siger Karl Erik Olesen.

Bewi-koncernen har produktion af EPS-produkter i Norge, Sverige, Finland og Danmark fordelt på 19 fabrikker, hvoraf de fire fabrikker er placeret i Danmark og beskæftiger 114 medarbejder (Holbæk, Tørring, Østbirk og Hobro). Koncernen ejes med 50% af den norske familie Bekken gennem BEWi Holding og med 50% af Verdane Capital.

-hawin

11/5 2017
  • Gigtforening nominerer låg til emballagepris

    Gigtforening nominerer låg til emballagepris

    emballage ›Det todelte Orbit-låg, som er let at åbne, er af det svenske Reumatikerförbundet meldt ind i konkurrencen til en Packnorth Award, som afsløres sidst i september
  • Plastpaller afløser metalbure og bølgepapkasser

    Plastpaller afløser metalbure og bølgepapkasser

    emballage ›Siden løsningen blev introduceret i Instabox’ danske drift, er Instabee Groups genanvendelige paller i hård plast blevet en vigtig del af logistikkoncernens netværk
  • Hjælp til virksomheders brug af cirkulær plast

    Hjælp til virksomheders brug af cirkulær plast

    emballage ›I et nyt forløb får danske virksomheder hjælp af bl.a. Plastindustrien, Industriens Fond og universiteter til at finde deres egne muligheder for at styrke forretningen med mere genanvendelse
  • Gods i bevægelse som fokusområde

    Gods i bevægelse som fokusområde

    emballage ›På emballagemessen Empack er beskyttelse og håndtering under transport et af fokusområderne i næste måned
  • Emballagen måler madens reelle holdbarhed

    Emballagen måler madens reelle holdbarhed

    emballage ›Svenske Innoscentia har udviklet en sensorteknik, som kan vise forbrugerne, om den emballerede fødevare stadig er spiselig - og spare enorme summer
  • Næsten fuldt hus på returlåg

    Næsten fuldt hus på returlåg

    emballage ›Hele 99,73 procent af de fastgjorte plastlåg på pantflasker sidder der stadig, når flaskerne returneres. Det er en stigning på knap ti procentpoint, siden de fastgjorte låg blev indført i 2024, viser nye tal fra Dansk Retursystem
  • Luksusemballager til fremtidens forventninger

    Luksusemballager til fremtidens forventninger

    emballage ›Messen London Packaging Week præsenterer under temaet Discovery i næste måned traditionelle nye mærker, der er designet til stigende krav fra både forbrugere og myndigheder
  • Lidl rådgiver leverandører om klimahensyn

    Lidl rådgiver leverandører om klimahensyn

    emballage ›Storøhage Kartofler i Odsherred er en af de fødevareproducenter, som gennem et leverandørprogram får hjælp til at spare både plast, penge og CO2