Kryogen tager kampen op mod ammoniak
Ønsker man at bevare fødevarens smag, tekstur og næring så er køling og -frysning med kryogen bedre end ammoniakfrysning
FRYSNING Siden kryogenkøling og -frysning vandt indpas i Danmark i 1980’erne er udviklingen gået stærkt. Teknologien er baseret på flydende nitrogen og er ammoniakfrysning langt overlegen hvad angår bevarelse af fødevarens smag, tekstur og næring. Men kryoteknologien tilbyder i dag også en langt mere fleksibel og effektiv produktion som gør, at fordel ikke kun er forbundet med kvalitet, men også med økonomi.
Logik for spejlæg
- Er fødevarens kvalitet afgørende, kommer man ikke uden om kryoteknologi i produktionen, siger markedschef Flemming Kay, som har fulgt dansk fødevareindustri tæt i mere end 15 år. - Forestil dig, at du slår et æg ud på båndet af en nitrogenfryser. Når det kommer ud i den anden ende i frosset tilstand, vil det fuldstændig ligne et spejlæg. Selv når du varmer det op på stegepanden, vil form og udseende bibeholdes. Det kan simpelthen ikke lade sig gøre med konventionel ammoniakfrysning.
En nyhed fra AGA er tøris i blå poser, dvs. i afvejede mængder, som gør køleopbevaring og -transport af levnedsmidler langt nemmere og mere sikkert.
AGA A/S
FoodPharmaTech 2010
2.-4. november, MCH Herning
Stand L 9060
Kontakt: Flemming Kay, markedschef.
-jk