Boom i ny type pantautomaterSluserne åbner sig for danskernes pantiver. Nye automater er på plads og et kort over deres placering bliver nu lanceret. (Foto: Cecilie Frost Kristensen)

Boom i ny type pantautomater

De nye pantautomater med sluse er blevet populære blandt forbrugerne og gør det både hurtigere og nemmere at aflevere store mængder pant. Nu lanceres et landsdækkende pantkort, der viser vej til automaterne

På blot fem år er der kommet mere end 100 nye pantautomater med sluse, hvor forbrugerne kan aflevere alle deres dåser og flasker på én gang – fremfor at putte hver emballage ind enkeltvis. Sidste år blev der pantet 314 mio. dåser og flasker i de nye pantautomater med sluse, hvilket svarer til 14 procent af alle de dåser og flasker, de danske forbrugere pantede i 2025.

De nye pantautomater er populære hos forbrugerne og styrker pant- og retursystemets effektivitet. Dansk Retursystem lancerer derfor et nyt landsdækkende ”pantkort”, som gør det nemt for forbrugerne at finde vej til de forskellige typer af pantautomater.

Det er vanskeligt at finde en dansker, der ikke kender pantautomaterne i supermarkederne. I hvert fald bruger de dem ganske flittigt. Sidste år kom 92 % af alle dåser og flasker og pant tilbage til Dansk Retursystem, som sikrer, at de genanvendes til nye dåser og flasker igen.

Men de seneste år er der sket en stor stigning i en helt ny type pantautomater med sluse - også kaldet multifeed. Slusen betyder, at forbrugeren kan hælde alle emballagerne ned på én gang - frem for at putte dåser og flasker ind en ad gangen. 

Når emballagerne er hældt i, lukkes slusen, og emballagerne optælles automatisk. På den måde kan forbrugere med store mængder pant spare både tid og fedtede fingre.

Siden de første pantautomater med sluse kom frem i 2021, er der kommet flere og flere til. I dag findes der 119 pantautomater med sluse i supermarkeder spredt over hele landet.

- Tidligere har de 14 store pantstationer været den primære løsning for forbrugere med store mængder pant. Derfor er det positivt, at mange supermarkeder i de senere år har etableret de nye pantautomater med sluse. 

- De er med til at forbedre pantoplevelsen for forbrugerne og styrker samtidig effektiviteten i pant- og retursystemet. Vi ser i vores tal, at de nye automater står for en stadig større del af de indsamlede mængder, vi får retur og kan genanvende til nye dåser og flasker igen, siger Stina Buchtrup Nielsen, markedschef hos Dansk Retursystem.

Sidste år stod de nye pantautomater for indsamlingen af 314 mio. dåser og flasker med pant. Det svarer til 14 % af alle dåser og flasker med pant, som forbrugerne afleverede i Danmark i hele 2025.

Nyt landsdækkende pantkort viser vej 
Ligesom det var tilfældet, da de store pantstationer blev etableret, er der stor interesse for de nye pantautomater med sluse – og ikke mindst for, hvor de er placeret henne geografisk.

Derfor har Dansk Retursystem udviklet et pantkort, der dækker hele landet.

- Forbrugerne spørger os ofte, hvor de kan finde de nye pantautomater med sluse. Det vil vi gerne hjælpe med, da vores opgave er at få flest mulige drikkevareemballager retur, så de kan genanvendes til nye dåser og flasker igen. 

- Derfor har vi udviklet et digitalt ”pantkort”, som gør det nemt for forbrugerne at finde den afleveringsmulighed, der passer dem – uanset om det er en pantstation eller en pantautomat med eller uden sluse, siger Stina Buchtrup Nielsen.

Pantkortet findes på Dansk Retursystems website og app samt på pantkort.dk.

Kortet viser dog ikke de mange steder, hvor det er muligt at aflevere pant direkte til personalet – såsom kiosker, tankstationer, købmænd og supermarkeder uden en automat, hvor pant håndteres manuelt.

-hawin

De forskellige typer af pantautomater

• Pantstation: Her kan du hælde dåser og flasker i en sluse, hvorefter emballagerne optælles automatisk på én gang. Pantbeløbet udbetales til din konto. Download appen ”Pant” for at anvende pantstationerne.

• Pantautomat med sluse: Her kan du hælde dåser og flasker i en sluse, hvorefter emballagerne optælles automatisk på én gang. 

• Pantautomat (alm.) :Her lægger du dåser og flasker ind enkeltvis. Automaten optæller emballagerne, efterhånden som de lægges ind.

 Fakta om pant- og retursystemet i Danmark

• Pant- og retursystemet er en cirkulær infrastruktur, der drives non-profit af Dansk Retursystem – i tæt samarbejde med producenter og importører, detailhandlen, myndighederne og forbrugerne

• I 2025 blev der pantet 2,2 mia. dåser og flasker – det højeste antal nogensinde på ét år

• I 2025 returnerede danskerne 92 % af alle pantbelagte drikkevareemballager

• Tæt på 100 % af de indsamlede emballager, der afsættes til genanvendelse, bliver til nye flasker og dåser. Det kaldes closed loop og er den højeste kvalitet af genanvendelse.

• De dåser og flasker, danskerne panter, sorteres på Dansk Retursystems fabrikker i Høje Taastrup og Fredericia, hvorefter de afsættes til virksomheder, som genanvender materialerne til nye dåser og flasker.

29/10 2026
  • Emballagedagen 2026 sætter fokus på fremtidens krav, teknologi og design

    Emballagedagen 2026 sætter fokus på fremtidens krav, teknologi og design

    emballage ›Nye EU-regler, producentansvar, bæredygtighed og teknologisk udvikling er med til at forandre emballagebranchen. På Emballagedagen 2026 samles eksperter, myndigheder og virksomheder for at sætte fokus på de udfordringer og muligheder, der tegner branchens fremtid. Det er d. 5. november
  • Mindre spild af pleje- og sundhedsprodukter

    Mindre spild af pleje- og sundhedsprodukter

    emballage ›I et Gate 21-projekt vil en række samarbejdspartnere undersøge, hvordan forbruget af engangs medicinbægre, mademballage, bleer, handsker og meget andet kan reduceres i den kommunale pleje- og sundhedssektor
  • Invitation til beslutningerne bag emballagen

    Invitation til beslutningerne bag emballagen

    emballage ›Inboxing kalder Metsä Board og Kathryn Kellogg deres nye initiativ, der inviterer bl.a. mærkevareejere, designere, emballageeksperter til at udforske alle de valg, der ligger bag, før en færdig emballage når ud til forbrugerne
  • Papirbaseret løsning til sekundær emballage

    Papirbaseret løsning til sekundær emballage

    emballage ›UPM Specialty Materials, Siegwerk og Uteco har udviklet en papirbaseret løsning til sekundær emballage
  • Flere varer bliver To Good To Go

    Flere varer bliver To Good To Go

    emballage ›Fremover bliver personlig pleje, dyrepleje, blomster og planter, ernæring og kosttilskud og boligprodukter også en del af verdens største markedsplads for overskudsvarer
  • Præmieret olieflaske giver mindre spild

    Præmieret olieflaske giver mindre spild

    emballage ›Fontana Foods emballage til olivenolie tog fra årets PackNorth-uddeling med en førstepris for både funktionalitet og udseende
  • Nespresso går tilbage til aluminium

    Nespresso går tilbage til aluminium

    emballage ›Efter tre års markedstest af fiberbaserede kaffekapsler skifter producenten igen til aluminium. Klimaaftrykket er stort set det samme, siger Nespresso
  • Blå kending i ny version

    Blå kending i ny version

    emballage ›Den har båret bl.a. vasketøj, flyttelæs, pant og indkøb gennem 30 år, og tidligere i år forlød det, at den ikoniske FRAKTA-pose skulle udgå i sin hidtidige form. Nu præsenterer IKEA den vellignende afløser