3-stjerner til nyt AGV-koncept fra Q-Transportmateriel

3-stjerner til nyt AGV-koncept fra Q-Transportmateriel

Q-Transportmateriel A/S og Q-System viser på hi15 messen sit nye AGV koncept

TRANSPORT Q-Transportmateriel A/S og Q-System fra Galten vest for Aarhus præsenterer på hi15 messen sidst i september sit nye AGV koncept, der vil kunne optimere den interne logistik i produktionen. Konceptet har allerede modtaget topkarakteren 3 stjerner og titlen ’Verdensnyhed’ i hi15's nyhedskonkurrence.

Q-Transportmateriels logistikprogram er baseret på modulprincippet, således forstået at alle typer transportører kan sættes sammen ligesom Lego klodser. Indtil nu har programmet omfattet en lang række lineære AGVere, ofte betegnet transfervogne, og med kompletteringen af programmet via den nye AGV, er programmet nu fuldt dækkende.

AGVen skræddersyes til den enkelte virksomhed
Det nye er, at AGV-konceptet er opbygget som en matrix, ud fra hvilken den enkelte kunde kan vælge mellem forskellige muligheder mht. såvel den mekaniske opbygning som navigationsmetoden.

AGVens transportbane, der funktionelt skal passe til virksomhedens øvrige banesystemer, kan derfor være ruller, kæder, bånd etc.

AGVen er udstyret med en specialdesignet styringsunit, betegnet "Q1-Control", som styrer både kørslen, baneenheden til af- og pålæsning af gods og sikkerhedsscannerne i kørselsretningerne. AGVens Q1-styring kommunikerer med virksomhedens WMS eller MESH system, hvorigennem AGVen får instruks om kørselsmønstret fremadrettet.

AGVen er batteriedrevet, men også her er der flere muligheder, som vælges ud fra forskellige kriterier, kørselstimer, godsets vægt, kørsel i bemandet/ubemandetområde mv.

Der er derfor frit spil på alle hylder, således at den enkelte kunde får lige netop den løsning, der passer til hans behov - og til en meget lavere pris end traditionelle AGVere.

AGV og rullebaner er to sider af samme sag
Derfor udstiller Q-System også drevne rullebaner og en eksempel på en linear AGV, dvs. en skinnedrevet transfervogn, der i denne udgave er batteridrevet.

Herudover bliver der udstillet et elektrisk pallemagasin som et eksempel fra Q-Systems pallemagasinprogram, som omfatter en bred vifte af muligheder mht. både kapacitet og palletype.

Q-Transportmateriel A/S og Q-System
Hi15 messen, stand K8320.07

-jk

4/9 2015