Forbruget af mælk stiger
Verdens største kartonproducent forudser en stigning i salget af mælk og andre flydende mejeriprodukter på 2,2% frem til 2012 - aromatiseret mælk og sojamælk vil derimod vokse med lidt over 3%.
KARTON Tallene, der offentliggøres i starten af december i den seneste udgave af Tetra Paks Dairy Index på baggrund af alverdens tal og tendenser inden for mejeriindustrien, viser, at forbruget af mælk og andre flydende mejeriprodukter (LDP) på de udviklede markeder ventes at vokse med 0,6% fra 2008 til 2009. Denne vækst kommer på trods af en periode med global økonomisk afmatning.
- Selv om den økonomiske afmatning har påvirket mange sektorer, har det ikke påvirket forbruget af mælk og flydende mejeriprodukter på samme måde, siger Dennis Jönsson, President og CEO, Tetra Pak Group. - Mælk er en sund, nærende og billig fødevarer, som 44% af verdens befolkning drikker hver dag.
Ifølge Tetra Pak Dairy Index forventes det samlede globale forbrug af mælk og andre flydende mejeriprodukter at vokse med 1,3% fra 2008 til 2009. Ved udgangen af 2009 ventes forbruget på verdensplan af LDP at nå op på 263 milliarder liter - en stigning fra 259 milliarder liter i 2008. Dette tal stiger til 284 milliarder liter, når sojamælk og andre mejeriproduktalternativer såsom ris, nødder og frø-baserede mælk er inkluderet.
Fremtidige globale vækst i efterspørgslen
Tetra Pak forudsiger, at den samlede globale LDP forbrug vil vokse med en sammensat årlig vækstrate på 2,2% fra 2009 til 2012.
De udviklede markeder, som udgør omkring en tredjedel (32%) af de globale LDP forbrug, står over for en hårdere situation, fordi mange allerede har en stor mælkeforbrugsats per capita. For eksempel fører Irland verden i per capita forbrug af kølemejeriprodukter på 160 liter per person per år i forhold til per capita forbrug på kun 19 liter om året i Kina. Men Tetra Pak Dairy Index fremhæver, at producenterne i de udviklede markeder ikke vil stå stille, men derimod vil finde på nye måder at opretholde væksten.
Michael Zacka, Vice President, Marketing og Product Management, Tetra Pak udtaler: - I de udviklede markeder som Nordamerika, Vesteuropa og Australien, hvor forbruget af mejeriprodukter i forvejen er højt, er mælkeproducenter med til at skabe generel vækst ved at udvikle nye produkter og fremme fordelene af langtidsholdbare produkter.
- For eksempel i Canada er mælkeproducenterne gode til at positionere langtidsholdbar mælk som et attraktivt produkt til brug i feriehytter og på campingture, hvor køling er vanskelig. Og i Spanien, har mælkeproducenter drevet ny vækst ved at etablere et nyt segment i berigede og funktionelle mælk. Dette omfatter mælk tilsat calcium for sunde knogler og mælk med Omega 3 for sunde hjerter.
Et af de centrale områder i vækst verden over - i både industrilande og udviklingslande markeder - er ambient (long-life) LDP. På de udviklede markeder forventes LDP forbruget at nå en årlig vækstrate på 0,7% fra 2009 til 2012.
Driveren i denne vækst på de udviklede markeder er fire vigtige faktorer:
A. En generel tendens i retning af sundhed og wellness, som øger efterspørgslen efter berigede produkter i karton. For eksempel i Spanien, takket være sundhedsfremmende indsats på vegne af mejerier, regeringen og regionale sundhedsmyndigheder, tegner salg af berigede mælk sig for 20 % af landets samlede mælkeforbrug. Dette omfatter mælk tilsat calcium, mælk med omega 3, mælk beregnet til spædbørn og laktosefri mælk.
B. En travl og forskudt livsstil til produkter, der er bekvem under bilkørsel og andre tidsbesparende løsninger. For eksempel i USA er forældre begyndt at købe store mængder af mælk designet specielt til babyer og småbørn. De kan gemme denne mælk i hjemmet, og derved undgå hyppige ture til supermarkedet.
C. Et ønske om at nyde livet inden for den nuværende økonomiske afmatning med små godbidder og nye forbrug, der favoriserer mælkeprodukter. Dette medfører forbrug af aromatiseret mælk blandt både voksne og børn på de udviklede markeder. For eksempel i Tyskland drikker børn aromatiseret mælk i skolen, mens aromatiseret mælk i USA er et populært supplement til voksnes morgenmad og børns madpakker.
D. Endelig en stigende tendens til økonomiseringen, med forbrugernes egne sparestrategier. For eksempel bliver produkter i nogle lande solgt billigere end kølede produkter og i andre lande tilbudt som en del af forhandleren promotions, hvor forbrugerne kan købe store mængder til en favorabel pris.
Aromatiseret mælk og sojamælk
Mens hvid mælk udgør det største segment af LDP kategori på tværs af de udviklede markeder - med 76% markedsandel - søger producenterne også efter aromatiseret mælk og sojamælk som potentielle muligheder for vækst. Over de seneste 12 måneder har UK, Spanien, Canada og Australien alle oplevet en vækst i forbruget af aromatiseret mælk, den næststørste LDP kategori efter den hvide mælk i udviklede markeder - selvom disse er startet fra et lavt forbrugsmængde.
Sojamælk, som ofte er placeret som et sundt naturligt alternativ til komælk, forventes at vokse i de udviklede markeder ved en årlig vækstrate på 1,0% fra 2006 til 2009. Fra 2009 til 2012 forventes både aromatiseret mælk og sojamælk at fortsætte med at vokse på globalt plan med en årlig vækstrate på 3,3% og 3,1%.
NB: Tetra Pak Dairy Index er en halvårlig rapport, som er beregnet til at hjælpe mælkeproducenter med at identificere nye muligheder for vækst.