Sappi, Tresu og FrontPac demonstrerer styrke og æstetik af Sappis skinnende hvide Fusion topliner bølgepappapir.Sappi, Tresu og FrontPac laver knivskarpe emballager
Sappis Fusion premium hvid topliner og Tresu Flexo Concept workflow leverer kvalitet og effektivitet til bølgepapemballage
EMBALLAGE På FachPack 2015 messen den 29. september – 1. oktober i Nürnberg, Tyskland vil en ultra-hvid prototypeemballage fremstillet af papirproducenten Sappi, flexo teknologiudbyderen Tresu Group og den svenske konverter FrontPac være i centrum.Samarbejdet demonstrerer styrke og store effektive kvaliteter ved papirkvaliteten Fusion leveret af Sappi, et nyt jomfrufiberbaseret papir, kombineret med effektiviteten fra flexoworkflowet, der leverer hastighed og præcision til bølgepapemballage.
Fusion er designet specielt til brug med og på bølgepap. Det har en meget lys, hvid og flad overflade efter laminering. Tryk og alle typer af print gengives med en hidtil uset grad af kvalitet og glans.
Fusion består af 100 procent jomfrufibre, der giver yderligere fordele omkring hvidhed og limbesparelse. Med præcise folder kan man nemt konstruere homogene emballager og displays. Desuden er Fusion fuldt ISEGA-certificeret til direkte kontakt med fødevarer.
-jk