Ny AI-løsning fra Tetra Pak

Ny AI-løsning fra Tetra Pak

Tetra Paks AI-drevne løsning, Factory OS samler driftsoverblik i realtid, øger effektiviteten og reducerer spild hos fødevare- og drikkevareproducenter

Tetra Pak har netop præsenteret Tetra Pak Factory OS, der er virksomhedens nye løsning inden for automatisering og digitalisering.

Den nye portefølje af modulære, skalerbare løsninger åbner for dataintegration, der vil transformere fødevare- og drikkevareindustrien. Ved brug af AI-løsningen kan fabrikker dermed producere i en helt ny skala.

Det skriver Tetra Pak i en pressemeddelelse, som kommer ind på, at en ny undersøgelse 1) viser, at højt automatiserede drikkevarefabrikker har en 20 % højere driftseffektivitet, 45 % mindre produktspild og 20 % færre stop på pakke-linjerne i sammenligning med mindre automatiserede anlæg.

Alligevel har mange producenter svært ved at tage skridtet mod automatisering. Typisk skyldes det manglende digitale kompetencer 2) og problemer med at finde en totalleverandør med den rette brancheerfaring.

Tetra Pak Factory OS kombinerer avanceret teknologi med dyb indsigt i fødevarefremstilling og kan dermed bistå producenterne med at håndtere stigende omkostninger, nå deres bæredygtig-hedsmål og forberede sig på en AI-drevet fremtid.

Kernen i næste-generations porteføljen er en ny dataintegrations-platform med afsæt i åbne teknologier, avancerede analyseværktøjer og brug af gængse industri-standarder.

Platformen forbinder udstyr og systemer på tværs af den enkelte fabrik og leverer et samlet realtids-billede, som gør det lettere for producenter at sikre ensartet kvalitet, større effektivitet og en reduktion af omkostninger og ressourceforbrug 3).

Sean Sims, vice president automation & solutions hos Tetra Pak, siger:

- I dag står producenter over for meget store udfordringer. De skal levere mere med færre ressourcer – mindre vand, mindre energi, mindre spild – samtidigt med, at de skal fastholde kvaliteten og reducere omkostningerne.

- Vores nye løsning gør det enklere at gå fra kompleksitet til klarhed. Ved at sætte data ind i den rette sammenhæng – fundamentet for at lykkes med at anvende AI – kombineret med effektiv automatisering, giver Tetra Pak Factory OS producenterne et bedre grundlag for at handle beslutsomt og hurtigere i et stadigt mere foranderligt marked.

Charles Brand, executive vice president processing solutions & equipment hos Tetra Pak, tilføjer:

- Tetra Pak Factory OS er mere end en teknologisk platform – løsningen afspejler vores vision for fremtidens fødevareproduktion.

- Tetra Pak Factory OS er udviklet til det næste årti og de efterfølgende år og gør det muligt for producenter at bygge fremtidens fabrik på en måde, hvor robusthed, effektivitet og bæredygtighed går hånd i hånd.

Tetra Pak Factory OS er udviklet med fokus på fleksibilitet og skalerbarhed, så producenter kan indføre automatisering og digitalisering i deres eget tempo – starte i det små, skalere op og tilpasse løsningerne til specifikke individuelle behov.

Systemet standardiserer dataindsamling på tværs af alt udstyr, uanset alder eller leverandører, og sikrer fuld kompatibilitet og skalerbarhed.

Blandt de vigtigste egenskaber kan nævnes en samlet brugergrænseflade, der binder produktionslinjer, maskiner og kontrolrum sammen, en række digitale applikationer til realtidsovervågning af materialer, kvalitet, produktion og ydeevne samt generering af indsigter på virksomhedsniveau, baseret på fuld integration af de relevante data.

Porteføljen er udviklet i samarbejde med Accenture og understøttes af et stærkt partner-økosystem, herunder Siemens, Rockwell Automation og Inductive Automation.

Det er dog Tetra Paks indgående erfaring med fødevareproduktion, der gør teknologien virkelig værdifuld for producenterne.

Tetra Pak Factory OS udbydes på globalt plan og blev præsenteret første gang på Gulfood Manufacturering messen i Dubai 4-6 november 2025.

-hawin

1): How automation and digitalisation improves efficiency, quality and waste – a comparative study

2): 2022 McKinsey Global Industrial Robotics Survey: Unlocking the industrial potential of robotics and automation

3): How automation improves efficiency, quality and waste - a comparative study

5/11 2025
  • Flere varer bliver To Good To Go

    Flere varer bliver To Good To Go

    emballage ›Fremover bliver personlig pleje, dyrepleje, blomster og planter, ernæring og kosttilskud og boligprodukter også en del af verdens største markedsplads for overskudsvarer
  • Nespresso går tilbage til aluminium

    Nespresso går tilbage til aluminium

    emballage ›Efter tre års markedstest af fiberbaserede kaffekapsler skifter producenten igen til aluminium. Klimaaftrykket er stort set det samme, siger Nespresso
  • Blå kending i ny version

    Blå kending i ny version

    emballage ›Den har båret bl.a. vasketøj, flyttelæs, pant og indkøb gennem 30 år, og tidligere i år forlød det, at den ikoniske FRAKTA-pose skulle udgå i sin hidtidige form. Nu præsenterer IKEA den vellignende afløser
  • Højere trykstyrke på ny papgeneration

    Højere trykstyrke på ny papgeneration

    emballage ›Med NEW Billerud Flute har producenten Billerud forbedret kvaliteten af sit varemærke. Den øgede trykstyrke giver bl.a. kunderne muligheder for bl.a. smartere design og lavere vægt på og bølgepapemballage
  • I front for betydelige investeringer i cirkulær plast

    I front for betydelige investeringer i cirkulær plast

    emballage ›Craig Arnold er udnævnt som Head of Circular Plastics og medlem af ledelsen i KIRKBI Climate, som fremover vil deltage mere aktivt i udvikling af virksomheder, der bidrager til at løse klimaudfordringerne
  • Ny, papirbaseret isemballage fra Tetra Pak

    Ny, papirbaseret isemballage fra Tetra Pak

    emballage ›Emballagen af op til 85 procent papir og andre fornybare materialer bliver i øjeblikket testet, og forventes på på det euroæiske marked inden jul
  • Madspildsskolen ruster børnefamilier til en fremtid uden madspild

    Madspildsskolen ruster børnefamilier til en fremtid uden madspild

    emballage ›Madspild koster Danmark dyrt – for klimaet, for samfundsøkonomien og for den enkelte forbruger. Nu skal næste generation rustes med de færdigheder, der skal til for at vende udviklingen, når Madspildsskolen igen slår dørene op i efterårsferien
  • Lettere at bruge for flere fingre

    Lettere at bruge for flere fingre

    emballage ›To forskellige låg-løsninger vandt førstepræmier i årets PackNorth emballagekonkurrence. Fælles for dem er forbrugervenligheden