Superfos passer på miljøet med Operation Clean Sweep

Superfos passer på miljøet med Operation Clean Sweep

Superfos er med i Operation Clean Sweep. Det er et internationalt initiativ til at bekæmpe spild fra plastgranulat for på den måde at værne om miljøet

At være en af de helt store spillere på markedet for plastemballage forpligter – eksempelvis til samfundsansvar. Det er én af grundene til, at Superfos, en virksomhed i Berry Global, bidrager til at beskytte naturen ved at holde plast ude af vandmiljøet.

Langt de fleste af fabrikkerne i Superfos er allerede i dag certificeret inden for miljøledelse via ISO 14001, men virksomheden er desuden i fuld sving med at indføre Operation Clean Sweep (OCS) programmet på tværs af organisationen. Initiativet afspejler ikke blot et forretningsmæssigt værdisæt; det har også afgørende betydning for hovedparten af kunder med fokus på bæredygtighed.

Mange bække små….
Lars Skjold Frederiksen, R&D Project Manager, Superfos, siger:

- Superfos vil forhindre, at plastgranulat, -flager og -pulver ender i miljøet, ikke mindst vandmiljøet. Når vi arbejder med OCS-programmet, hjælper det os til at indarbejde en række mindre, men meget væsentlige forandringer i vores daglige produktion. De mange små forandringer har god effekt og gør faktisk en stor forskel til fordel for vores vandveje.

Det overordnede princip er at få øje på spildet, inddæmme og rense det for til sidst at genanvende plastspildet i produktionen, hvis muligt.

Et konkret eksempel hos Superfos er installation af filtre i regnvandsafløb. Andre jordnære tiltag er hegn med fintmaskede net omkring granulatsiloer samt at skovl, kost og spand står til rådighed, hvor der er brug for det, så det er let for medarbejderne at holde produktionsområdet rent.

Derudover er en opsamlingsbakke med lim, placeret under en silo, en enkel, men særdeles effektiv måde til at inddæmme spild i form af plastpulver.

- De forskellige tiltag er på ingen måde højere raketvidenskab; udfordringen er snarere at sikre, at de daglige rutiner følger med. Heldigvis ser vi forbedringer på flere niveauer på alle fabrikker, der er med i OCS. Men der er ingen tvivl om, at vi skal fortsætte med at have fokus på adfærdsændringer. Vi skal uddanne og selvstændiggøre vores kolleger på fabrikkerne, og det samme gælder vores leverandører. Det er en udfordring, som vi gerne og ivrigt tager op, forklarer Lars Skjold Frederiksen.

De forebyggende OCS-tiltag bliver regelmæssigt auditeret. Audit-gennemgangen er i sig selv en motiverende faktor for at indføre forandringerne. Den overordnede målsætning for Superfos er at reducere påvirkningen fra drift og produktion.

Mens plastaffald i naturen er uacceptabelt, er plast som materiale helt vitalt for at levere en lang række bæredygtige løsninger på flere områder, for eksempel plastemballage.

-hawin

22/10 2020
  • Arla investerer 300 millioner kroner i Videbæk

    Arla investerer 300 millioner kroner i Videbæk

    emballage ›En ombygning af et tørretårn skal være med til at øge kapaciteten og reducere klimabelastningen for Arlas Arinco-mejeri i Videbæk
  • Løft til den cirkulære omstilling

    Løft til den cirkulære omstilling

    emballage ›Med op mod 49,5 mio. kr. til Closing Loops 2.0 fra Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse får virksomheder i fødevare- og bioressourceklyngen et markant løft i arbejdet med at skalere den cirkulære omstilling.
  • Skruer låget af – og plastforbruget ned

    Skruer låget af – og plastforbruget ned

    emballage ›Fremover bliver creme fraiche fra Coops egen serie produceret med en tynd film som låg i stedet for det traditionelle af plast. Det giver en årlig reduktion på 15 ton plast
  • Dao lancerer nye brevløsninger

    Dao lancerer nye brevløsninger

    emballage ›Fra januar 2026 er der ikke så mange andre end dao, der leverer breve. Nu lancerer distributøren en ny app og købsportal med nye løsninger og en online guide, der gør det endnu lettere at sende brevene
  • Sealed Air skal sælges for 10,3 mia. dollar

    Sealed Air skal sælges for 10,3 mia. dollar

    emballage ›Den amerikanske emballagevirksomhed der især er kendt for at have opfundet bobleplast har indgået aftale om at blive opkøbt af investeringsselskabet CD&R
  • Bringer flere medarbejdere i spil

    Bringer flere medarbejdere i spil

    emballage ›Øgede pakkemængder og en stejlt stigende vækstkurve var resultatet af sidste års julehandel for Bring Denmark. Derfor fordobler pakkeleverandøren medarbejderstaben under årets julehandel
  • Nyt barrierepapir til store forsendelser

    Nyt barrierepapir til store forsendelser

    emballage ›Ecotec udvidet porteføljen med et både genanvendeligt og biologisk nedbrydeligt beskyttelsesprodukt, der bl.a. kan bruges til træ- og papkasser
  • Store transportbesparelser med plastpaller

    Store transportbesparelser med plastpaller

    emballage ›Ved at skifte de traditionelle europaller af træ ud med lettere plastpaller kan Danmarks transporterhverv forvente årlige besparelser for over 40 millioner kroner, viser nye beregninger, som Smart Retur har gransket nøje