Superfos passer på miljøet med Operation Clean Sweep

Superfos passer på miljøet med Operation Clean Sweep

Superfos er med i Operation Clean Sweep. Det er et internationalt initiativ til at bekæmpe spild fra plastgranulat for på den måde at værne om miljøet

At være en af de helt store spillere på markedet for plastemballage forpligter – eksempelvis til samfundsansvar. Det er én af grundene til, at Superfos, en virksomhed i Berry Global, bidrager til at beskytte naturen ved at holde plast ude af vandmiljøet.

Langt de fleste af fabrikkerne i Superfos er allerede i dag certificeret inden for miljøledelse via ISO 14001, men virksomheden er desuden i fuld sving med at indføre Operation Clean Sweep (OCS) programmet på tværs af organisationen. Initiativet afspejler ikke blot et forretningsmæssigt værdisæt; det har også afgørende betydning for hovedparten af kunder med fokus på bæredygtighed.

Mange bække små….
Lars Skjold Frederiksen, R&D Project Manager, Superfos, siger:

- Superfos vil forhindre, at plastgranulat, -flager og -pulver ender i miljøet, ikke mindst vandmiljøet. Når vi arbejder med OCS-programmet, hjælper det os til at indarbejde en række mindre, men meget væsentlige forandringer i vores daglige produktion. De mange små forandringer har god effekt og gør faktisk en stor forskel til fordel for vores vandveje.

Det overordnede princip er at få øje på spildet, inddæmme og rense det for til sidst at genanvende plastspildet i produktionen, hvis muligt.

Et konkret eksempel hos Superfos er installation af filtre i regnvandsafløb. Andre jordnære tiltag er hegn med fintmaskede net omkring granulatsiloer samt at skovl, kost og spand står til rådighed, hvor der er brug for det, så det er let for medarbejderne at holde produktionsområdet rent.

Derudover er en opsamlingsbakke med lim, placeret under en silo, en enkel, men særdeles effektiv måde til at inddæmme spild i form af plastpulver.

- De forskellige tiltag er på ingen måde højere raketvidenskab; udfordringen er snarere at sikre, at de daglige rutiner følger med. Heldigvis ser vi forbedringer på flere niveauer på alle fabrikker, der er med i OCS. Men der er ingen tvivl om, at vi skal fortsætte med at have fokus på adfærdsændringer. Vi skal uddanne og selvstændiggøre vores kolleger på fabrikkerne, og det samme gælder vores leverandører. Det er en udfordring, som vi gerne og ivrigt tager op, forklarer Lars Skjold Frederiksen.

De forebyggende OCS-tiltag bliver regelmæssigt auditeret. Audit-gennemgangen er i sig selv en motiverende faktor for at indføre forandringerne. Den overordnede målsætning for Superfos er at reducere påvirkningen fra drift og produktion.

Mens plastaffald i naturen er uacceptabelt, er plast som materiale helt vitalt for at levere en lang række bæredygtige løsninger på flere områder, for eksempel plastemballage.

-hawin

22/10 2020
  • Ubro SystemPac og Vangby fusionerer

    Ubro SystemPac og Vangby fusionerer

    emballage ›Ubro SystemPac og Vangby, begge 100% ejet af svenske Opti Group, har besluttet at fusionere deres aktiviteter for at styrke deres position som specialister inden for end-of-line packaging med fokus på pakkemaskiner, emballage og service
  • Toilet- og køkkenruller får en ansigtsløftning

    Toilet- og køkkenruller får en ansigtsløftning

    emballage ›Returpap der forener design, cirkulær produktion og komfort bliver nok sjældent forbundet med toilet- og køkkenruller. Men nu lancerer Fritz Schur Consum sit Svanepapir, som er en iøjnefaldende produktnyhed til løsninger for netop disse produkter
  •  Papirbaseret pallet wrap giver glasproducent store miljøfordele

    Papirbaseret pallet wrap giver glasproducent store miljøfordele

    emballage ›Smurfit Westrocks genanvendelige alternativ til traditionel strækfilm er en banebrydende løsning til virksomheder indenfor for glasproduktion og fyldning, siger en af Storbritanniens største glasproducenter, Encirc
  • Emballageløsninger og intralogistik er klar til LogiMAT

    Emballageløsninger og intralogistik er klar til LogiMAT

    emballage ›LogiMAT 2025 indtager igen alle 10 udstillingshaller og fylder over 120.000 kvadratmeter i Messe Stuttgarts kongrescenter. Globale aktører, smv'er og nystartede virksomheder udstiller deres nyeste produkter, innovationer og løsninger til nutidens og fremtidens logistikudfordringer
  • Dysten om årets mest vildledende fødevareprodukt er i gang

    Dysten om årets mest vildledende fødevareprodukt er i gang

    emballage ›Traditionen tro kårer den svenske forbrugerorganisation 'Äkta vara' en fødevare, som får den tvivlsomme ære af at kunne kalde sig Årets Madbluf
  • RUC-studerende har udviklet låg, der kan stoppe drugging-forbrydelser

    RUC-studerende har udviklet låg, der kan stoppe drugging-forbrydelser

    emballage ›Marcus Nørmann Christensen har på baggrund af sin egen, skræmmende oplevelse etableret virksomheden, Komfid og designet et låg, der placeres i drinksglas på barer mv. for at forhindre andre i at tilsætte piller eller pulver
  • Schuberts fuldendte visioner

    Schuberts fuldendte visioner

    emballage ›Gerhard Schuberts teknologiske innovationer inden for billedbehandling har haft stor betydning for emballageindustrien. Fire årtier efter de første løsninger blev lanceret, fortsætter Schubert med at udvide den omfattende vision-portefølje. I fremtiden vil 2D- og 3D-scannere få følgeskab af en endnu mere kompakt løsning, der kombinerer begge teknologier
  • Genanvendeligt blisterkoncept høster priser på stribe

    Genanvendeligt blisterkoncept høster priser på stribe

    emballage ›Virksomheden Südpack Medica har modtaget sin fjerde pris for den polypropylen (PP)-baserede blisteremballage, PharmaGuard der i denne uge bliver præsenteret for kunder på messen Pharmapack i Paris