Robotter bliver afgørende for PostNord

Robotter bliver afgørende for PostNord

I en branche, hvor det i den grad er svært at skaffe arbejdskraft til nattearbejde og tunge løft, er postgiganten PostNord ikke i tvivl: Robotter og automatisering bliver afgørende i fremtidens logistikvirksomhed

Logistikbranchen er i hård konkurrence i disse år, og prispresset er stort for virksomheder som den svensk-danske post- og logistikvirksomhed PostNord. Her ser man ind i en fremtid, hvor det bliver sværere at skaffe arbejdskraft til at løfte de arbejdsopgaver, der er forbundet med håndtering af pakker.

Sådan lyder det blandt andet fra Christian Østergaard, som er Lead Visionary og Senior Group Strategist for IT-produktion, IoT og kunstig intelligens i PostNord.

- Vi ser ind i en fremtid, hvor det bliver stadig sværere at skaffe medarbejdere, der kan og vil tage nattevagter eller lave tungt, fysisk arbejde. Ligesådan er der hård kost-konkurrence i branchen, hvor flere mindre aktører er rykket ind på lukrative dele af markedet. Derfor er det afgørende for os at teste nye automationsløsninger og holde os ajour med udviklingen, også inden for robotter. Der er ingen tvivl om, at robotter bliver et konkurrenceparameter, der kan bidrage positivt til effektiviseringer i fremtiden, fortæller han.

PostNord har sammen med 13 andre virksomheder deltaget i en ny analyse, som Teknologisk Institut står bag. Analysen har taget temperaturen på robotter og automation i Danmark. Som en del af analysen har Teknologisk Institut spurgt 122 virksomheder om en lang række spørgsmål, hvorefter der er blevet lavet længere interviews med 14 virksomheder.

Trods udfordringer er robotter fremtiden
Med over 27.000 ansatte og en årlig omsætning på flere milliarder kroner er PostNord en af Nordens største virksomheder, der i mange år har leveret breve og pakker for både private og virksomheder.

I øjeblikket arbejder PostNord blandt andet på at teste løsninger, der kan hjælpe med at flytte pakker mellem produktionsområderne på deres terminaler. Derudover tester de også løsninger, der kan klare intern transport autonomt – altså uden menneskelig involvering.

Selvom der kan være nogle udfordringer med at håndtere de mange forskellige former og størrelser, som pakker kommer i, så mener Christian Østergaard alligevel, at robotterne bliver afgørende for fremtiden i en logistikvirksomhed.

Godt at søge viden andre steder
Som en del af Teknologisk Instituts nye analyse har mange forskellige virksomheder kommet med deres erfaringer og råd, når det kommer til robotter og automatisering.

PostNord er ikke en undtagelse.

- Man skal ikke være bange for at spørge andre til råds og søge inspiration blandt kolleger både i og uden for egen branche, lyder det fra Christian Østergaard.

- Folk er ikke bange for at dele ud af sine erfaringer med robotter. Jeg møder stor imødekommenhed i forhold til at diskutere erfaringer og oplevelser med både virksomheder og leverandører. Jeg har især ladet mig inspirere af fremstillingsindustrien, som er et par skridt foran logistikbranchen, når det kommer til at bruge robotter, tilføjer han.

Derudover er det også vigtigt, at medarbejderne i virksomheden tager godt imod teknologien. Og det har de bestemt gjort i PostNord.

- Man skal som virksomhedsleder derfor ikke lade frygten for modstand blandt medarbejderne være stopklods for at investere i automatiserings- og robotløsninger, slår Christian Østergaard fast.

Fem råd fra de interviewede virksomheder
1. Tag små skridt – den første robot er ofte den sværeste

2. Vær ikke bange for at fejle

3. Træk på netværk og andres erfaringer

4. Tænk over fleksibiliteten

5. Opdyrk en innovationskultur og inddrag slutbrugerne blandt medarbejderne i udviklingsarbejdet


Analysen er udført som et led i arbejdet med resultatkontrakt 2021-24, der er finansieret af Uddannelses- og Forskningsstyrelsen.

-lipe

25/5 2023
  • Start med emballagen

    Start med emballagen

    emballage ›Ny rapport fra Teknologisk Institut viser, at næsten fire ud af ti adspurgte virksomheder allerede anvender sekundære materialer - men manglende mængder, ujævn kvalitet og kundekrav bremser omstillingen. Emballagen kan være første skridt
  • Temu indgår aftale om producentansvar

    Temu indgår aftale om producentansvar

    emballage ›Kollektivordningen Retur har underskrevet en aftale med ejeren af et kinesiske onlinesupermarked om producentansvar på mere end seks forskellige områder. Ansvaret vil ligge hos forhandlerne af Temu-varerne
  • Fart på kartonbarriererne

    Fart på kartonbarriererne

    emballage ›Det sydkoreanske mejeriselskab Maeil Dairies' højhastigheds-påfyldningslinjer i Asien bliver det første sted i verden, som implementerer Tetra Paks papirbaserede barriereteknologi
  • Besparelser og fleksibilitet

    Besparelser og fleksibilitet

    emballage ›Ny version af pallestableren Palomat Greenline øger fleksibiliteten ved at kunne håndtere mere end 90 procent af markedets standardpaller. Det åbner for besparelser
  • Det fulde sortiment

    Det fulde sortiment

    emballage ›Materialer, emballagematerialer og emballageløsninger til en lang række anvendelser indtager interpack 2026
  • To nye kategorier i Packnorth Award

    To nye kategorier i Packnorth Award

    emballage ›Grafisk emballagedesign og brugervenlig emballage bliver selvstændige kategorier i årets nordiske emballagekonkurrence. Sidstnævnte i samarbejdet med den svenske gigtforening
  • Vellykket forsøg med genbrugskopper

    Vellykket forsøg med genbrugskopper

    emballage ›Genanvendelse af kopper ved store messebegivenheder kan fungere fint, viser et pilotprojekt, Borealis og Messe Düsseldorf gennemførte i efteråret på K-2025 messen
  • Den oplagte løsning

    Den oplagte løsning

    emballage ›Heinz har lanceret verdens første pomfritæske med indbygget dressingbeholder