Plastindustrien glæder sig over styrkede krav til cirkularitet-Med de nye krav får vi skabt stærkere incitamenter for virksomhederne til at tænke cirkularitet ind i deres produktdesign, siger miljøpolitisk chef i Plastindustrien, Christina Busk.(Plastindustrien)

Plastindustrien glæder sig over styrkede krav til cirkularitet

EU's emballageforordning, som netop er vedtaget, stiller skærpede krav til genanvendt indhold og design af emballage. Plastindustrien støtter op om de nye regler og ser dem som et vigtigt skridt mod en mere cirkulær emballageproduktion

Den længe ventede "Packaging and Packaging Waste Regulation" (Emballageforordningen) blev mandag vedtaget af EU's Ministerråd og træder dermed i kraft som lovgivning i EU.

Forordningen skal fremme en cirkulær økonomi ved at stille skærpede krav til emballagedesign, genbrug og genanvendelse.

Hos brancheforeningen Plastindustrien bliver de nye regler modtaget med glæde. Christina Busk, miljøpolitisk chef i Plastindustrien, siger:

- Forordningen er et vigtigt skridt fremad i vores fælles indsats for at reducere ressourcespild og fremme cirkularitet.

- Den ligger helt i tråd med det arbejde, vi i Plastindustrien har gjort gennem mange år – blandt andet med vores designguide, der hjælper virksomheder med at designe emballager til genbrug eller genanvendelse.

- Vi er især glade for kravene om genanvendt indhold i emballage, som vil styrke efterspørgslen efter og produktionen af genanvendt plast i høj kvalitet, også til fødevarekontakt.

Krav til indhold
Blandt de nye regler er krav om genanvendt indhold, herunder mindst 10 % genanvendt materiale i kontaktsensitive emballager af ikke-PET-plast inden 2030 og mindst 65 % i engangsplastflasker inden 2040.

Derudover skal udbydere af take-away tilbyde genbrugelige alternativer til engangsprodukter som emballage og drikkebeholdere, hvilket skal reducere affald og fremme genbrug.

Endelig skal forbrugerne informeres bedre gennem mærkning og tydelig oplysning om emballagens materiale og indhold af genanvendt plast.

Styrket incitament
Christina Busk håber, at reglerne vil være med til accelerere overgangen til en cirkulær økonomi:

- Med de nye krav får vi skabt stærkere incitamenter for virksomhederne til at tænke cirkularitet ind i deres produktdesign. Det er både med til at styrke innovationen og potentialet for genbrug og genanvendelse.

Reglerne i emballageforordningen træder i kraft i midten af 2026.

-hawin

Emballageforordningen indfører blandt andet:

    • Krav om genanvendt indhold i emballage. Bl.a. et mål om mindst 10 % genanvendt materiale i kontaktsensitive emballager af ikke-PET-plast i 2030 og mindst 65 % i engangsplastflasker i 2040.
    • Fokus på genbrugssystemer. Udbydere af take-away skal tilbyde genbrugelige alternativer til engangsprodukter, fx emballage og drikkebeholdere, for at reducere affald og fremme genbrug.
    • Krav om styrket forbrugeroplysning gennem mærkning og information om emballagens materiale og genanvendelsesindhold.

 

18/12 2024
  • Ny strategi lanceret

    Ny strategi lanceret

    emballage ›Nemlig tager kampen op mod discountsupermarkederne ved at investere i lavere priser, bibeholde sit store sortiment og sin service og ved at styrke hele værdikæden herunder logistikken
  • Tid til Årets Ævlerov

    Tid til Årets Ævlerov

    emballage ›En fynsk tradition, som samler borgere om noget så lavpraktisk som indsamling af overskudsæbler, har siden 2016, hvor Årets Ævlerov blev lanceret, reddet 45 millioner æbler
  • Katte ville vælge monomateriale

    Katte ville vælge monomateriale

    emballage ›Mars Incorporated, som bl.a. står bag. kattemadsmærket Whiskas, har udskiftet en del af sine emballager med en mere genanvendelig pose af et enkelt materiale - foreløbigt i Storbritannien og Tyskland
  • Omkostninger rammer skævt

    Omkostninger rammer skævt

    emballage ›Smurfit Westrock opfordrer til justeringer, så materialer som bølgepap ikke pålægges langt højere omkostninger end materialer, der er mere miljøbelastende
  • Fællesstand på HI-messen

    Fællesstand på HI-messen

    emballage ›En række virksomheder inden for plastbranchen er gået sammen om en omfattende fællesstand på HI-messen, hvor fokus er på faglig sparring, nye kontakter og inspiration
  • Master of Wine

    Master of Wine

    emballage ›Qian Janice Wang, lektor og sektionsleder for "design og forbrugeradfærd" på Københavns Universitet er nu Danmarks første herboende Master of Wine
  • Pakkevolumen vokser

    Pakkevolumen vokser

    emballage ›Bring fortsætter med at tage markedsandele på det danske pakkemarked. På trods af hård konkurrence er Brings pakkevolumen i Danmark steget med 28 procent i årets første halvår.
  • Metsä Board påbegynder storstilet modernisering

    Metsä Board påbegynder storstilet modernisering

    emballage ›Som del af et investeringsprogram på 60 millioner euro bliver maskinerne, der producerer virksomhedens flagsskibs-karton i Finland, optimeret til at forbedre kvaliteten og vejen mod fossilfri produktion