Perfekte pluk med ny software

Perfekte pluk med ny software

KUKA.PickControl synkroniserer robotter, der arbejder sammen

- Med KUKAs nye softwarepakke KUKA.PickControl er det muligt at synkronisere flere robotter for at håndtere de logistiske flows. Softwaren holder styr på produktflowet i realtid. Det betyder, at robotterne kan samarbejde og fordele arbejdsflowet, siger Joacim Lorentsson, salgschef hos KUKA Nordic.

En typisk anvendelse er et rullebånd, hvor produkter ankommer hurtigt og lidt hulter til bulter. Nu skal de plukkes i rækkefølge og puttes ned i emballage, eller arrangeres på en anden måde.

– Der er mange mulige anvendelsesområder inden for en række industribrancher. Et eksempel er virksomheder inden for levnedsmiddelindustrien, siger Joacim Lorentsson.

For eksempel kager, der kommer via transportbånd, og skal samles op og lægges i en æske med den rigtige side opad.

– Men det kan være hvad som helst, der skal plukkes og arrangeres. Skruer og møtrikker, som skal puttes i de rigtige æsker, eller forskellige plastdele, der skal sorteres i perfekt rækkefølge, siger Joacim Lorentsson.

Robotterne analyserer hvert produkt ved hjælp af et kamera, og kan lynhurtigt fastlægge, hvordan hver enhed skal vendes og drejes, så det bliver korrekt. Hvis den første robot ikke når en enhed, tager den næste den og placerer den rigtigt. Softwarepakken KUKA.PickControl gør det let at fastlægge, hvordan robotterne skal opføre sig.

– En anden fordel ved softwaren er, at man via computerskærmen på forhånd kan planlægge og simulere alt, som robotterne skal gøre. Og du kan programmere et utal af forskellige arbejdsopgaver og skifte hurtigt mellem dem, siger Joacim Lorentsson.

Programmet skaber desuden en statistik over robotternes arbejde, hvilket gør det muligt at analysere og optimere arbejdet.

KUKAs software kan også benyttes med flere systemer til at behandle billeder, og den kan også kobles sammen med 3D-systemer og forskellige specialløsninger.

– Med KUKA.PickControl har vi nu en meget smidig og effektiv løsning, som vi kan tilbyde vores kunder, siger Joacim Lorentsson.

-hawin

29/4 2019
  • Pap- og papiraftalerne er på plads

    Pap- og papiraftalerne er på plads

    emballage ›Vana har indgået aftaler om genanvendelse på alle emballageaffaldsfraktioner og på transport af emballageaffaldet. Dermed er Vana helt klar til at håndtere producentansvaret for emballage for medlemsvirksomhederne
  • Genbrugs-K-opper i Düsseldorf

    Genbrugs-K-opper i Düsseldorf

    emballage ›Messe Düsseldorf debuterer med genanvendelige og genbrugelige kopper, fremstillet af ReOil, kemisk genanvendt råmateriale fra OMV, på K 2025-messen
  • Arla investerer næsten en halv milliard kroner i Holstebro

    Arla investerer næsten en halv milliard kroner i Holstebro

    emballage ›Arla-mejeriet i Holstebro skal udvides med godt 6.500 kvadratmeter, to nye produktionslinjer og 50 nye fuldtidsmedarbejdere. I alt løber investeringen op i godt 440 millioner kroner
  • Coop relancerer sine kaffebrands

    Coop relancerer sine kaffebrands

    emballage ›Cirkel- og Irma-kaffe samt Coop- og Änglamark-kaffe relanceres alle med ny og forbedret kvalitet i et nyt design
  • Cocio i ny indpakning

    Cocio i ny indpakning

    emballage ›Fodboldtrøjen er for længst driblet ud af stadion og ind i gadebilledet som et stilsikkert symbol på både nostalgi, attitude og livsstil. Nu slår Cocio og hummel pjalterne sammen i et samarbejde, der byder på noget til både ganen og garderoben 
  • Tecsys’ Eliteplatform effektiviserer laboratorielogistikken

    Tecsys’ Eliteplatform effektiviserer laboratorielogistikken

    emballage ›Tecsys’ cloudbaserede lagerstyringssystem, Elite, bliver rullet ud i diagnostikvirksomheden Roches internationale laboratorienetværk i mere end 50 lande. Systemet sikrer effektiv og sikker varehåndtering af in vitro-diagnostik-produkter
  • Miljøgraduerede bidrag – hvad, hvorfor og hvad nu?

    Miljøgraduerede bidrag – hvad, hvorfor og hvad nu?

    emballage ›I efteråret træder det udvidede producentansvar, EPR, i kraft. I den anledning flytter ansvaret, økonomisk såvel som i praksis fra kommunerne til virksomheder, der sætter emballage på markedet i Danmark. Jo mere genanvendelige eller genbrugelige emballagematerialerne er jo lavere bliver taksten. Teknologisk Institut har styr retningslinjerne og opsummerer dem i følgende tekst i sit nyhedsbrev nr. 2 2025 fra maj måned:
  • Sikker pakning i pap

    Sikker pakning i pap

    emballage ›Den italienske producent af højteknologiske tappe- og emballeringslinjer til blandt andet føde- og drikkevareindustrien, ACMI har fået hjælp af komponent-, system- og automatiseringsspecialisten, Pilz til at skabe sikre pakkelinjer til papemballage