Ny bølgepapløsning fra Metsä Board

Ny bølgepapløsning fra Metsä Board

Den finske emballage- og designvirksomhed har udviklet en æske af et lettere materiale end det traditionelle stive bølgepap, der oftest bruges til premiumemballager som gaveæsker og kosmetik. Den nye løsning bruger mindre materiale og har dermed mindre CO2-aftryk

Af Lisbeth Petersen

Udviklingsteamet på Metsä Boards Excellence Center i Äänekoski begyndte at arbejde på denne løsning for et par år siden.

- Vores ønske var opnå den samme emballageoplevelse ved at udvikle en stadig stærk og stiv, men samtidigt lettere æske med mindre miljøpåvirkning, forklarer Ilkka Harju, Metsä Boards Packaging Services Director.

Den bedste løsning viste sig at være højkvalitetsmaterialet microflute, som er betydeligt tyndere end traditionelt bølgepap.

Emballagen består af en separat bund og et låg lfremstillet af Microwell, som Metsä Board har navngivet sit produkt. Den ydre liner kan være ubestrøget eller bestrøget hvid kraftliner, hvor sidstnævnte giver de bedste trykegenskaber.

Emballageløsningen er designet til at være produktionseffektiv, og da den ikke kræver større maskinjusteringer, er den velegnet til masseproduktion.

Ifølge Harju er den nye gaveæske egnet til kosmetik, chokolade, drikkevarer og andre premiumprodukter.

-Kosmetik er nok det vigtigste anvendelsesområde, men materialet kan nemt tilpasses til at skabe forskellige, unikke emballageløsninger, siger han.

Letvægtsløsningen bruger også betydeligt mindre materiale.

Metsä Boards Sustainability Services-team har sammenlignet den med genbrugsfiberbaserede, stive emballageløsninger og fundet ud af, at mikrobølgekonceptet erop til 50 % lettere.

-Fordi den er let, kan den nye emballageløsning hjælpe vores kunder med at nå deres mål for CO2-fodaftryk, tilføjer Harju.

CO2-aftrykket som tager højde for værdikæden fra udvinding af råmaterialer, til produktet forlader fabrikken, blev også beregnet og viste sig at være 59 procent lavere end traditionelle løsninger.

Og det er ikke det hele, bemærker Harju:

-Da der ikke bruges skadelig lim eller plastlaminater i emballageløsningen, er genanvendelsen meget mere effektiv, siger han.

31/10 2023
  • Smurfit Westrock holder traditionen ved lige

    Smurfit Westrock holder traditionen ved lige

    emballage ›Smurfit Westrock Scandinavia har netop vundet tre WorldStar Awards for sine innovative emballageløsninger
  • Tredje generation træder til

    Tredje generation træder til

    emballage ›Den familieejede Polykemi Group gennemførte sit længe planlagte generationsskifte ved årsskiftet. Grundlæggerens sønner, Ola Hugoson og Lars Hugosson, har nu givet stafetten videre til næste generation
  • Fremtidens arbejdskraft i den grafiske industri

    Fremtidens arbejdskraft i den grafiske industri

    emballage ›Employer-branding, rekruttering og uddannelse er hovedtemaerne på Grakoms konference i Middelfart, den 29. januar 2026
  • DS Smith styrker sine fragtaftaler

    DS Smith styrker sine fragtaftaler

    emballage ›DS Smith har indgået nye fragtaftaler med Frode Laursen og Freja Transport & Logistics. Aftalerne trådte i kraft den 1. januar 2026
  • Hjælp brevene godt i hus

    Hjælp brevene godt i hus

    emballage ›Fra 1. januar omdeler dao breve i hele Danmark, alle ugens dage. En tydelig skiltning på brevkassen og nem adgang kan gøre leveringen endnu mere smidig
  • Brevet i stærkt jule-comeback

    Brevet i stærkt jule-comeback

    emballage ›Danskerne sendte 50 procent flere breve sidste december end en gennemsnitlig måned hos dao, der forudser en tilsvarende stigning i år. Trenden drives ifølge ekspert især af unge som modspil til digital overmætning
  • Emballagemessen er pakket og klar

    Emballagemessen er pakket og klar

    emballage ›Packaging Innovations & Empack 2026 bliver afholdt i midten af februar i Birmingham UK og byder på et indblik i den faglige udvikling der præger hele emballageindustriens forsyningskæde – og der er rift om billetterne
  • Bring giver julemanden konkurrence

    Bring giver julemanden konkurrence

    emballage ›Danskerne klikker flere pakker hjem end nogensinde før og hos Bring er pakkevolumenerne steget med 21 procent under julesalget – tre områder skiller sig ud