Madtransportører har styr på hygiejnen

Madtransportører har styr på hygiejnen

Fødevarestyrelsen fandt ingen problemer med hygiejne og opbevaring under kontrol af knap 200 transportører, som leverer kølekrævende måltidkasser og dagligvarer direkte til forbrugerne. Men flere vognmænd skal sørge for at registrere sig som fødevarevirksomhed

Når varerne fra onlinesupermarkeder er pakket i bilen og bliver kørt til kundernes hoveddør er der styr på hygiejne og opbevaring. Det er én af hovedkonklusionerne fra stikprøvekontrollen 'Transport i forbindelse med e-handel', som Fødevarestyrelsen har gennemført.

Kontrollen var rettet mod de vognmænd, der leverer kølekrævende fødevarer som for eksempel måltidskasser eller mælk og kødpålæg til forbrugerens hoveddør.

- Vi har set en markant stigning i handlen med fødevarer på nettet. Tendensen er blevet forstærket under coronakrisen, og vi forventer, at udviklingen vil fortsætte. Formålet med kontrollen var derfor blandt andet at sikre, at de mange nye transportører kender reglerne for transport af letfordærvelige fødevarer, så forbrugerne ikke risikerer at blive syge af maden, forklarer kontorchef i Fødevarestyrelsen Bente Holst.

Stikprøve giver positivt indtryk
Fødevarestyrelsen kontrollerede blandt andet, om vognmændenes havde styr på opbevaring af fødevarer under transporten, f.eks. i form af termokasser og is, og om de køretøjer og containere, som maden blev pakket i, var rene og i god stand.

Fødevarestyrelsen fandt ingen overtrædelser af reglerne for opbevaring og hygiejne blandt de 188 transportører, der blev kontrolleret.

- Vi har ikke kontrolleret alle, så selvfølgelig kan der være vognmænd derude, som ikke overholder reglerne. Men som stikprøve betragtet er det et positivt resultat, siger Bente Holst.


Vognmænd skal huske at registrere sig
Resultaterne viser dog også, at mange af transportørerne – som ofte er selvstændige vognmænd - enten ikke var registrerede som fødevarevirksomhed, eller ikke havde meldt væsentlige ændringer til Fødevarestyrelsen, som loven kræver.

34 af de 188 transportører fik en indskærpelse for ikke at have meddelt Fødevarestyrelsen, at de havde flyttet virksomhedens adresse, og 7 fik indskærpelser for ikke at have registreret sig hos Fødevarestyrelsen.

Fødevarestyrelsen vil nu udarbejde vejledningsmateriale til transportører om reglerne.

-lipe

 

2/2 2023
  • Arla investerer 300 millioner kroner i Videbæk

    Arla investerer 300 millioner kroner i Videbæk

    emballage ›En ombygning af et tørretårn skal være med til at øge kapaciteten og reducere klimabelastningen for Arlas Arinco-mejeri i Videbæk
  • Løft til den cirkulære omstilling

    Løft til den cirkulære omstilling

    emballage ›Med op mod 49,5 mio. kr. til Closing Loops 2.0 fra Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse får virksomheder i fødevare- og bioressourceklyngen et markant løft i arbejdet med at skalere den cirkulære omstilling.
  • Skruer låget af – og plastforbruget ned

    Skruer låget af – og plastforbruget ned

    emballage ›Fremover bliver creme fraiche fra Coops egen serie produceret med en tynd film som låg i stedet for det traditionelle af plast. Det giver en årlig reduktion på 15 ton plast
  • Dao lancerer nye brevløsninger

    Dao lancerer nye brevløsninger

    emballage ›Fra januar 2026 er der ikke så mange andre end dao, der leverer breve. Nu lancerer distributøren en ny app og købsportal med nye løsninger og en online guide, der gør det endnu lettere at sende brevene
  • Sealed Air skal sælges for 10,3 mia. dollar

    Sealed Air skal sælges for 10,3 mia. dollar

    emballage ›Den amerikanske emballagevirksomhed der især er kendt for at have opfundet bobleplast har indgået aftale om at blive opkøbt af investeringsselskabet CD&R
  • Bringer flere medarbejdere i spil

    Bringer flere medarbejdere i spil

    emballage ›Øgede pakkemængder og en stejlt stigende vækstkurve var resultatet af sidste års julehandel for Bring Denmark. Derfor fordobler pakkeleverandøren medarbejderstaben under årets julehandel
  • Nyt barrierepapir til store forsendelser

    Nyt barrierepapir til store forsendelser

    emballage ›Ecotec udvidet porteføljen med et både genanvendeligt og biologisk nedbrydeligt beskyttelsesprodukt, der bl.a. kan bruges til træ- og papkasser
  • Store transportbesparelser med plastpaller

    Store transportbesparelser med plastpaller

    emballage ›Ved at skifte de traditionelle europaller af træ ud med lettere plastpaller kan Danmarks transporterhverv forvente årlige besparelser for over 40 millioner kroner, viser nye beregninger, som Smart Retur har gransket nøje