Fødevareministeren på eksportfremstød i Kina

Fødevareministeren på eksportfremstød i Kina

Det dansk-kinesiske samarbejde om fødevaresikkerhed og kvalitet er blandt formålene med Mogens Jensens besøg i denne uge. Forinden har embedsfolk besøgt Kina for at fortælle om det danske kontrolsystem

Endnu flere kinesere skal have mulighed for at vælge sunde og sikre kvalitetsfødevarer fra Danmark. Det er i hvert fald ambitionen for fødevareminister Mogens Jensen, som søndag rejste til Riget i Midten på eksportfremstød.

Kina har verdens største befolkning og verdens næststørste økonomi og er Danmarks sjette største eksportmarked. Mellem 20 og 30 procent af verdens samlede økonomiske vækst i de kommende år forventes at finde sted i Kina.

- Kina er et land med mange mennesker, som får flere og flere penge mellem hænderne. Samtidig er der en øget bevidsthed blandt de kinesiske forbrugere, som stiller større krav om bæredygtig og sikker fødevareproduktion. Kina er derfor et interessant marked for danske fødevarevirksomheder, der også i Kina nyder stor tillid og anderkendelse, siger Mogens Jensen.

Danmark og Kina har i dag cirka 30 samarbejdsaftaler på fødevare- og veterinærområdet. Det betyder, at kineserne allerede har mulighed for blandt andet at lave mad med dansk svinekød eller købe danske økologiprodukter.

- Forhåbentlig kan vi få endnu flere typer produkter ud i de kinesiske supermarkeder. Det er en lang proces at skabe markedsåbninger, og jeg vil gøre mit til at skubbe tingene i den rigtige retning, når jeg mødes med mine kinesiske kollegaer, siger Mogens Jensen.

Det stærke danske kontrolsystem
Under rejsen vil ministeren også mødes med danske virksomheder, der har aktiviteter i Kina som for eksempel Arla, Danish Crown, Danfoss og også Landbrug & Fødevarer.

Danmark eksporterede i 2018 213.000 tons svinekød til Kina. Det havde en samlet værdi af cirka 2,3 milliarder danske kroner. Tallene stiger i 2019, og Danish Crown forventer en yderligere stigning i 2020, da Kina er ramt af flere udbrud af afrikansk svinepest og derfor importerer mere svinekød end normalt.

Udover samarbejdsaftalerne har Danmark og Kina et såkaldt strategisk sektorsamarbejde om forbedring af fødevaresikkerheden i Kina. Embedsfolk fra Danmark har for eksempel besøgt Kina for at fortælle om det stærke danske kontrolsystem, og hvordan det sikres, at fødevaresikkerheden og fødevarekvaliteten forbliver i top.

-lipe

 

9/9 2019
  • Genbrugs-K-opper i Düsseldorf

    Genbrugs-K-opper i Düsseldorf

    emballage ›Messe Düsseldorf debuterer med genanvendelige og genbrugelige kopper, fremstillet af ReOil, kemisk genanvendt råmateriale fra OMV, på K-2025-messen
  • Arla investerer næsten en halv milliard kroner i Holstebro

    Arla investerer næsten en halv milliard kroner i Holstebro

    emballage ›Arla-mejeriet i Holstebro skal udvides med godt 6.500 kvadratmeter, to nye produktionslinjer og 50 nye fuldtidsmedarbejdere. I alt løber investeringen op i godt 440 millioner kroner
  • Coop relancerer sine kaffebrands

    Coop relancerer sine kaffebrands

    emballage ›Cirkel- og Irma-kaffe samt Coop- og Änglamark-kaffe relanceres alle med ny og forbedret kvalitet i et nyt design
  • Cocio i ny indpakning

    Cocio i ny indpakning

    emballage ›Fodboldtrøjen er for længst driblet ud af stadion og ind i gadebilledet som et stilsikkert symbol på både nostalgi, attitude og livsstil. Nu slår Cocio og hummel pjalterne sammen i et samarbejde, der byder på noget til både ganen og garderoben 
  • Tecsys’ Eliteplatform effektiviserer laboratorielogistikken

    Tecsys’ Eliteplatform effektiviserer laboratorielogistikken

    emballage ›Tecsys’ cloudbaserede lagerstyringssystem, Elite, bliver rullet ud i diagnostikvirksomheden Roches internationale laboratorienetværk i mere end 50 lande. Systemet sikrer effektiv og sikker varehåndtering af in vitro-diagnostik-produkter
  • Miljøgraduerede bidrag – hvad, hvorfor og hvad nu?

    Miljøgraduerede bidrag – hvad, hvorfor og hvad nu?

    emballage ›I efteråret træder det udvidede producentansvar, EPR, i kraft. I den anledning flytter ansvaret, økonomisk såvel som i praksis fra kommunerne til virksomheder, der sætter emballage på markedet i Danmark. Jo mere genanvendelige eller genbrugelige emballagematerialerne er jo lavere bliver taksten. Teknologisk Institut har styr retningslinjerne og opsummerer dem i følgende tekst i sit nyhedsbrev nr. 2 2025 fra maj måned:
  • Sikker pakning i pap

    Sikker pakning i pap

    emballage ›Den italienske producent af højteknologiske tappe- og emballeringslinjer til blandt andet føde- og drikkevareindustrien, ACMI har fået hjælp af komponent-, system- og automatiseringsspecialisten, Pilz til at skabe sikre pakkelinjer til papemballage
  • Supermarkeders mængderabat fører til madspild

    Supermarkeders mængderabat fører til madspild

    emballage ›Et nyt studie afslører en uheldig effekt af supermarkedernes populære ''2 for 1''-tilbud: De får os nemlig ikke bare til at købe mere – de får os også til at smide mere mad ud