Emballageretur åbner for prækvalifikation på emballageudbud

Emballageretur åbner for prækvalifikation på emballageudbud

Snart skal danske virksomheder overtage ansvaret med at transportere og behandle tonsvis af emballage, når producentansvaret for emballage træder i kraft senere i år. Emballageretur hjælper virksomheder med at håndtere deres producentansvar. Den kollektive ordning leder nu efter de rette operatører til at håndtere indsamlingen og behandlingen af emballageaffald, og åbner nu for prækvalifikationen til sit omfattende emballageudbud

Til oktober står tusindvis af virksomheder over for en stor opgave.

Her træder producentansvaret for emballage i kraft, og med det får dansk erhvervsliv det praktiske, økonomiske og juridiske ansvar for at sikre, at de mange tons pap, plastik og andre typer emballageaffald, der årligt genereres, bliver indsamlet, sorteret og genanvendt korrekt og bedst muligt.

Emballageretur er en af de kollektivordninger som hjælper virksomhederne med at løse opgaven.

Emballageretur bygger på 20 års erfaring med håndtering af producentansvar på flere andre områder, og nu åbner virksomheden for prækvalifikation på sit kommende emballageudbud.

- Der er mange opgaver i forberedelserne til implementeringen af producentansvaret for emballage.

- En af de vigtigste bliver at finde de rette operatører til at hjælpe os med at håndtere de store mængder emballageaffald, som Emballageretur skal indsamle på vegne af vores medlemsvirksomheder over hele Danmark, siger Morten Harboe-Jepsen, adm. direktør i Retur og Emballageretur.

Morten Harboe-Jepsen, adm. direktør i Retur og Emballageretur.

Emballagereturs udbud byder både på opgaver indenfor transport og behandling, herunder genanvendelse.

- Det er muligt at byde på alle elementer eller udvalgte elementer.

- Nu åbner vi op for prækvalifikation på vores udbud, og vi opfordrer alle interesserede virksomheder til at byde ind på de dele af udbuddet, der kan være relevante, uddyber Morten Harboe-Jepsen.

1,1 mio. tons emballageaffald årligt
Det estimeres, at i alt 1,1 mio. tons emballage vil være omfattet af producentansvaret, og det kommer til at koste de omkring 7.000 berørte virksomheder 2,35 mia. kroner om året at få håndteret.

- Formålet med producentansvaret er at motivere virksomheder til at benytte sig af emballage, der er lettere at enten genbruge eller genanvende.

- Som tallene også indikerer er det en kæmpe opgave, der skal løftes af de berørte virksomheder såvel individuelt som i fællesskab.

- Behandlingen af emballagemængderne så mest muligt bliver genanvendt, bliver afgørende i at nå målet med producentansvaret.

- Derfor glæder vi os også over at tage hul på denne opgave med prækvalifikationen til vores udbud, siger Morten Harboe-Jepsen.

Deadline for at ansøge om prækvalifikation er den 27. februar 2025.

-hawin

 

 

7/2 2025
  • Succesfuld model mod madspild bliver standard

    Succesfuld model mod madspild bliver standard

    emballage ›På bare et år er mængden af overskudsmad distribueret gennem samarbejdet mellem FødevareBanken og Salling Group næsten fordoblet. Nu skal resten af detailhandlen inddrages, mener de
  • Arla går Down Under på hytteost

    Arla går Down Under på hytteost

    emballage ›Arla Foods styrker tilstedeværelse i Australien med opkøb af hytteostproducenten Brancourts og planlægger samtidig udvidelse af den lokale produktionskapacitet
  • Gråsten styrker genanvendelse

    Gråsten styrker genanvendelse

    emballage ›Med skiftet fra papir- til plastetiketter på Gråstenprodukter bliver det muligt at genanvende 524 tons plast fra den samlede emballage
  • Lettere men stærkere olieflasker

    Lettere men stærkere olieflasker

    emballage ›Sidel præsenterer i disse dage på Interpack en ny emballage, der produceret med laserteknologi og 20 procent lettere end sine forgængere
  • Boxon etablerer produktion i Marokko

    Boxon etablerer produktion i Marokko

    emballage ›Emballageproducenten introducerer industrielle løsninger, der skal hjælpe kunderne med at styrke forsyningskæderne bl.a. med kortere leveringstid
  • Gymnasieelever vinder pris for nyt pantsystem

    Gymnasieelever vinder pris for nyt pantsystem

    emballage ›Tre 2G'er fra Roskilde har vundet 1. præmien i Technology-kategorien i talentkonkurrencen Unge Forskere Senior 2026
  • Forskere udvikler plast, der kan dræbe vira

    Forskere udvikler plast, der kan dræbe vira

    emballage ›En ultratyndt plastfilm, som bogstavelig talt river vira fra hinanden ved berøring med en overflade, kan være fremtidens alternativ til kemikalier som desinfektion og beskyttelse
  • Pallemagasin skaber forskel i hverdagen

    Pallemagasin skaber forskel i hverdagen

    emballage ›Dragsbæk i Thisted har halveret pladsforbruget til paller, reduceret intern transport og skabt et bedre arbejdsmiljø med mere ro i hverdagen. Opskriften var en Palomat