14.775 underskrifter for et EU-forbud mod eksport af plastikaffaldMiljøminister Magnus Heunicke (S) og administrerende direktør i Plastic Change Louise Lerche-Gredal.

14.775 underskrifter for et EU-forbud mod eksport af plastikaffald

I denne uge afgøres EU-forhandlingerne om en ny forordning for affaldstransport. I den forbindelse afleverede organisationen Plastic Change onsdag de indsamlede, danske underskrifter til støtte for et forbud mod eksport af plastikaffald ud af EU til miljøminister Magnus Heunicke (S)

-Magnus Heunicke kan være med til at forhindre, at EU eksporterer plastikaffald til udsatte samfund uden for unionen. Det mener Plastic Change og de mange tusinde danskere, som bakker op om et forbud.

Ved det sidste og afgørende forhandlingsmøde om en ny affaldstransportforordning, som finder sted denne uge, forventes et fuldt EU-forbud mod eksport af plastikaffald at blive diskuteret og afklaret, og Danmark kan være med til at påvirke udfaldet.

- EU kan sætte en stopper for, at vores plastikaffald skader miljø og mennesker uden for EU. Vi - og ikke mindst de mange borgere, der har skrevet under - appellerer til, at Magnus Heunicke arbejder hårdt for at sikre et totalt forbud mod eksport af plastikaffald ud af EU, siger Anne Aittomaki, strategisk direktør i Plastic Change.

Et omfattende problem

I dag eksporteres store mængder plastikaffald fra EU-landene til Tyrkiet, Malaysia, Indonesien og andre lande i det globale syd. Det er affald, som er svært at genanvende, forurener miljøet og er sundhedsskadeligt, når det afbrændes.

- Uden et forbud mod eksport af plastikaffald vil EU blot lægge udfordringerne ved vores plastikaffald over på lande uden for unionen. Det er i direkte modstrid med det primære formål med forordningen, siger Anne Aittomaki og tilføjer:

- EU skal tage ansvar i stedet for at flytte problemet, for vi er blandt dem i verden, der genererer allermest affald.

-EU og Danmark bør indtage stærk position
Et forbud vil være en kæmpe sejr, mener Plastic Change. Både i forhold til at stoppe den udnyttende praksis med at sende EU's plastikaffald væk og især i forhold til at tage konkrete skridt for at sikre målene for cirkulær økonomi i EU.

- Danmark bør arbejde for, at EU indtager en stærk position i det afsluttende arbejde med forordningen. Særligt i lyset af de aktuelle forhandlinger om en historisk FN-aftale mod global plastikforurening i Nairobi, Kenya, siger Anne Aittomaki fra Plastic Change.

Affaldstransportforordningen bliver forhandlet under såkaldte trilogforhandlinger i EU, hvor Ministerrådet, Europa-Parlamentet og Europa-Kommissionen sammen finder kompromisløsninger. Derfor er det endnu uklart, om forbuddet mod eksport af plastikaffald ud af EU vedtages, og hvor vidtrækkende det eventuelt bliver.

Fakta om affaldsekport:
I 2021 eksporterede EU 33 millioner ton affald til lande uden for unionen. 1,1 millioner ton var plastikaffald
(Kilde: Eurostat).

-lipe

 

15/11 2023
  • Smurfit Westrock holder traditionen ved lige

    Smurfit Westrock holder traditionen ved lige

    emballage ›Smurfit Westrock Scandinavia har netop vundet tre WorldStar Awards for sine innovative emballageløsninger
  • Tredje generation træder til

    Tredje generation træder til

    emballage ›Den familieejede Polykemi Group gennemførte sit længe planlagte generationsskifte ved årsskiftet. Grundlæggerens sønner, Ola Hugoson og Lars Hugosson, har nu givet stafetten videre til næste generation
  • Fremtidens arbejdskraft i den grafiske industri

    Fremtidens arbejdskraft i den grafiske industri

    emballage ›Employer-branding, rekruttering og uddannelse er hovedtemaerne på Grakoms konference i Middelfart, den 29. januar 2026
  • DS Smith styrker sine fragtaftaler

    DS Smith styrker sine fragtaftaler

    emballage ›DS Smith har indgået nye fragtaftaler med Frode Laursen og Freja Transport & Logistics. Aftalerne trådte i kraft den 1. januar 2026
  • Hjælp brevene godt i hus

    Hjælp brevene godt i hus

    emballage ›Fra 1. januar omdeler dao breve i hele Danmark, alle ugens dage. En tydelig skiltning på brevkassen og nem adgang kan gøre leveringen endnu mere smidig
  • Brevet i stærkt jule-comeback

    Brevet i stærkt jule-comeback

    emballage ›Danskerne sendte 50 procent flere breve sidste december end en gennemsnitlig måned hos dao, der forudser en tilsvarende stigning i år. Trenden drives ifølge ekspert især af unge som modspil til digital overmætning
  • Emballagemessen er pakket og klar

    Emballagemessen er pakket og klar

    emballage ›Packaging Innovations & Empack 2026 bliver afholdt i midten af februar i Birmingham UK og byder på et indblik i den faglige udvikling der præger hele emballageindustriens forsyningskæde – og der er rift om billetterne
  • Bring giver julemanden konkurrence

    Bring giver julemanden konkurrence

    emballage ›Danskerne klikker flere pakker hjem end nogensinde før og hos Bring er pakkevolumenerne steget med 21 procent under julesalget – tre områder skiller sig ud