LogiMAT 2015 gav en stor rekord

LogiMAT 2015 gav en stor rekord

Transportmessen LogiMAT 2015 ’Closing Report’ i Stuttgart fortæller om tocifret vækst – på trods af lokal flystrejke

MESSE Betydelige stigninger inden for alle områder af transportmessen har gjort LogiMAT 2015 den 10.-12. februar til den mest succesfulde intern logistikmesse i historien om LogiMAT.

LogiMAT 2015 kom ud med det bedste resultat. I næsten alle de vigtigste parametre landede den 13. internationale fagmesse for distribution, materialhandling og information flow på tocifret vækst. Med 1.162 udstillere (+15,4%), herunder 246 (+35%) fra 28 lande (+10,5%), har LogiMAT 2015 overtaget ’pole position’ i det verdensomspændende kapløb om at være størst på transportmesseområdet.

For første gang nogensinde optog LogiMAT syv ud af de i alt otte haller i Stuttgarts udstillingscenter. Og med disse fuldt bookede udstillingshaller er den samlede plads steget i forhold til sidste år med 14,8 procent (brutto) og 18,7 procent (netto).

Med hensyn til de besøgende var der en stigning på syv procent til mere end 35.000 besøgende, der kommer til Stuttgarts udstillingscenter under de tre dage af showet – og det skete oven i købet på trods af en lokal flystrejke.

LogiMAT 2016 finder sted den 8.-10. marts 2016, naturligvis igen i Stuttgart.

-jk


13/2 2015