Hubergroup startede tilbage i 1765Et historisk dokument er et bevis for den tidligste og stadig aktive trykfarveproducent hubergroup, opkaldt efter barnebarnet Michael Huber.

Hubergroup startede tilbage i 1765

Den tidligste trykfarveproducent kan til oktober fejre sin 250 års officielle jubilæumsfest i oktober

TYSKE FARVER I 1765 modtog Mathias Mittermayr en tilladelse fra domstolen i München til at sælge blæk med navne som Vienna Varnish, Prussian Blue, Carmine Red og nogle gule farver i Tyskland og i udlandet.

Selskabets ledelse ser dette 250-års jubilæum som en mulighed for at se tilbage på sin succeshistorie som familievirksomhed og til at takke medarbejderne for deres engagement og aktionærerne for deres støtte.

Den 22. oktober 2015 vil den officielle ceremoni foregå i Hofbräukeller i München, ikke langt fra hvor det hele begyndte. Mere end 200 internationale gæster forventes, herunder repræsentanter fra politik og erhvervsliv, aktionærer og medlemmer af den stiftende familie. Blandt talerne er Dieter Reiter, borgmester i München, og Dirk Ippen, forlægger.

Festlighederne vil finde sted meget tæt på det første selskabs hovedkvarter i München-Haidhausen. Det var ikke før 1965 lokalerne blev for små, og anlægget blev flyttet til Kirchheim i nye bygninger øst for byen.

- Vi er meget stolte af vores lange tradition, siger Ulla Borgmann, medlem af bestyrelsen. - Vi er det levende bevis på, at på trods af alle politiske og økonomiske turbulenser inden for disse 250 år, så er det lykkedes os at opretholde en sund og succesfuld virksomhed.

Allerede den 29. september, på den rigtige grundlæggelsesdato, vil alle medarbejdere i alle grupperne virksomheder blive inviteret til frokost for at nyde en hyggelig eftermiddag med en underholdende program.

-jk

15/9 2015
  • Ny generation af Canons imagePROGRAF-serier

    Ny generation af Canons imagePROGRAF-serier

    tryk-og-print ›Øget produktivitet og printkvalitet er ambitionen de 12 nye TM- og TX-modeller, Canon Europe lancerer til tekniske og professionelle storformatprintløsninger
  • Fagligt løft hos Heidelberg

    Fagligt løft hos Heidelberg

    tryk-og-print ›Danske HK-Privat-medlemmer blandt trykkere og bogbindere var for nyligt på succesfuldt kursus i Heidelbergs ”Home of Print”
  • Ny, NC-fri blæk vil understøtte genanvendelig emballage

    Ny, NC-fri blæk vil understøtte genanvendelig emballage

    tryk-og-print ›Hubergroup Print Solution udvider sit nitrocellulosefrie blæksystem med den egenudviklede Gecko CyclOne til tryk på både for- og bagsider og laminering
  • Kalle har fået en ven

    Kalle har fået en ven

    tryk-og-print ›Det svenske fødevareikon Kalles Kaviar samarbejder med Friends-organisationen om at gøre skolestarten tryggere for børn. Det kan nu ses konkret på "kompis-tuberne" i de svenske butikker
  • Heidelberg styrker sin rolle som systemintegrator

    Heidelberg styrker sin rolle som systemintegrator

    tryk-og-print ›Med den nye ChromaStar, til intelligent produktion af spotfarver, styrker Heidelberg sin position som systemintegrator og full-service provider hos emballagetrykkerierne. ChromaStar gør det nemlig muligt for trykkerierne at øge produktiviteten og sænke omkostningerne
  • Wintipak investerer i Boardmaster fra Heidelberg

    Wintipak investerer i Boardmaster fra Heidelberg

    tryk-og-print ›Wintipak er leverandør af aseptiske emballagemateriale-løsninger til flydende fødevarer. Nu styrker virksomheden sine teknologiske kompetencer gennem en betydelig investering i udstyr fra Heidelberg
  • To Red Dot Awards til Canon

    To Red Dot Awards til Canon

    tryk-og-print ›To af Canon Groups grafiske produktionsprintere, varioPRINT iX1700 inkjet produktionsprinter og Colorado XL storformat hybridprinter har begge modtaget den prestigefyldte Red Dot Design Award: Product Design 2026
  • Siepmann Printing investerer i hybridtrykproduktion

    Siepmann Printing investerer i hybridtrykproduktion

    tryk-og-print ›Det hamborgbaserede trykkeri, Siepmann Printing sætter kurs mod fremtiden ved at integrere offset- og digitaltryk i ét samlet arbejdsforløb med Heidelbergs Prinect