Ny overlaminerende film fra Herma
Hermas nye overlaminerende film gør papiretiketter egnet til brug i barske miljøer og giver en optimal beskyttelse mod mekaniske belastninger samt fugt, fedt og olier
ETIKETTER Den nye film fra Herma gør papiretiketter egnet til brug i barske miljøer og er derfor et økonomisk alternativ til dyre specielle materialer eller mindre pålidelige beskyttende belægninger.Hermas nye overlaminerende film gør det nu muligt at fremstille papiretiketter, der kan være almindeligt anvendt selv i barske og kritiske miljøer. Denne produktinnovation fra Hermas selvklæbende materialedivision består af en selvstændig selvklæbende folie uden liner, så der produceres ingen ekstra affald under konverteringen.
Fordi overlaminerende film er klar til brug med det samme, er den også velegnet til små ordrer, hvis de udføres på digitale printere. I modsætning til løsninger med ikke-selvklæbende monofilms eller UV beskyttende lak, kan etiketprintere undvære den ekstra belægningsenhed for lim eller lak.
-jk