Polske 'Otto'er i genanvendelige Schurposer

Polske 'Otto'er i genanvendelige Schurposer

Nye, svampebaserede risotto og- boghvedeprodukter får opmærksomhed i posedesign af 100 procent genanvendelig plastik, som matcher indholdets sundhedsprofil

Polske Jantex har gennem årtier leveret svampe af højeste kvalitet til både eksport og hjemmemarked. For at udfordre europæiske producenter af lignende produkter besluttede Jantex for nylig at differentiere sig og under mottoet 'Først og bedre' lancere en ny serie færdigprodukter.

De består af et mix af udsøgte svampe kombineret med næringsrig ris og boghvede, og bliver præsenteret i en iøjnefaldende emballage, som lever op til markedets stigende krav om genanvendelighed .

Opmærksomhed på hylderne
For at opnå størst mulig opmærksomhed ønskede Jantex en emballageløsning ud over det sædvanlige: En pose med et indbydende design, af en konstruktion som giver en fremtrædende placering på supermarkedshylden, og samtidig præsenterer indholdet bedst muligt.

For at beskytte svampenes fine aroma skulle emballagen tilbyde barriere, og sidst men ikke mindst skulle den hos forbrugeren kunne opbevare produktet, uanset om posen var ubrudt, eller der var taget af indholdet.

SchurStar ståposen opfyldte alle kravene; og det færdige resultat er en ståpose med et øjnefaldende design .

100% genanvendeligt materiale
Den nye produktserie er glutenfri, produkterne er velegnede til veganere og vegetarer, og i overensstemmelse med den sunde profil skulle emballagen bestå af et 100% genanvendeligt materiale.

Poserne er derfor produceret af CPP, og selv om materialet giver poserne et glansfuldt og stift udseende, er der tale om et enkeltlagsmateriale, som ikke skal separeres for at kunne bearbejdes i et genbrugssystem. Materialet udmærker sig ved at have en fremragende trykbarhed og en høj, mekanisk stabilitet i pakkeprocessen .

Svampespecialiteter gennem årtier
Jantex er en familieejet virksomhed, grundlagt i 1981 af et ungt par, som troede på kvaliteten af deres produkter. Takket være den kvaliteten i produkterne har virksomheden efter årtier med stabil vækst fortsat fremgang overalt i Vesteuropa .

Maksimal fleksibilitet
Schur Star konceptet består af en pakkemaskine og færdigkonfektionerede, sammenhængende poser. Denne kombination sikrer maksimal fleksibilitet og et minimum af kompleksitet i pakkeprocessen. Med sin nyeste sortimentsudvidelse udnytter Jantex konceptets mange fordele fuldt ud, idet skift mellem posestørrelser, -konstruktioner og produktvarianter kun tager få minutter og ikke kræver specialværktøj.

-lipe

25/3 2019
  • Plastpaller afløser metalbure og bølgepapkasser

    Plastpaller afløser metalbure og bølgepapkasser

    emballage ›Siden løsningen blev introduceret i Instabox’ danske drift, er Instabee Groups genanvendelige paller i hård plast blevet en vigtig del af logistikkoncernens netværk
  • Hjælp til virksomheders brug af cirkulær plast

    Hjælp til virksomheders brug af cirkulær plast

    emballage ›I et nyt forløb får danske virksomheder hjælp af bl.a. Plastindustrien, Industriens Fond og universiteter til at finde deres egne muligheder for at styrke forretningen med mere genanvendelse
  • Gods i bevægelse som fokusområde

    Gods i bevægelse som fokusområde

    emballage ›På emballagemessen Empack er beskyttelse og håndtering under transport et af fokusområderne i næste måned
  • Emballagen måler madens reelle holdbarhed

    Emballagen måler madens reelle holdbarhed

    emballage ›Svenske Innoscentia har udviklet en sensorteknik, som kan vise forbrugerne, om den emballerede fødevare stadig er spiselig - og spare enorme summer
  • Næsten fuldt hus på returlåg

    Næsten fuldt hus på returlåg

    emballage ›Hele 99,73 procent af de fastgjorte plastlåg på pantflasker sidder der stadig, når flaskerne returneres. Det er en stigning på knap ti procentpoint, siden de fastgjorte låg blev indført i 2024, viser nye tal fra Dansk Retursystem
  • Luksusemballager til fremtidens forventninger

    Luksusemballager til fremtidens forventninger

    emballage ›Messen London Packaging Week præsenterer under temaet Discovery i næste måned traditionelle nye mærker, der er designet til stigende krav fra både forbrugere og myndigheder
  • Lidl rådgiver leverandører om klimahensyn

    Lidl rådgiver leverandører om klimahensyn

    emballage ›Storøhage Kartofler i Odsherred er en af de fødevareproducenter, som gennem et leverandørprogram får hjælp til at spare både plast, penge og CO2
  • Faller Packaging overtager Paperpack i Grækenland

    Faller Packaging overtager Paperpack i Grækenland

    emballage › Begge virksomheder er specialiseret i emballageløsninger til medicinal- og sundhedssektoren, og med overtagelsen af den græske emballagespecialist fortsætter Faller Packaging sin strategiske ekspansion i Europa