Emballagevirksomhed styrker salget til fremtidig vækst

Emballagevirksomhed styrker salget til fremtidig vækst

Ehrno flexible, der er leverandør af emballageløsninger til blandt andet fødevarebranchen, har det seneste år ændret dele af salgsorganisationen. Nu er Herning-virksomheden klar til at sætte turbo på væksten

Emballagevirksomheden Ehrno flexible fra Herning har det seneste år været gennem en forandringsproces, hvor der blandt andet er skiftet ud på salgsstyrken, og de ældre kræfter har givet stafetten videre til yngre sælgere. Direktør Ole Østergaard fortæller:

– Jeg ved ikke, om man kan sige, at salgsorganisationen har fået et ansigtsløft, men det er i hvert fald yngre ansigter end os, der gennem mange år har været de udfarende kræfter.

– Nogle af os er måske blevet en smule grå ved tindingerne, men har til gengæld en masse erfaring, som ikke falmer på samme måde, forklarer han.

Det er planen, at de ældre medarbejdere skal oplære og udvikle de nye, yngre kræfter, så kunderne fortsat har en konstruktiv og positiv dialog med emballagefirmaet.

– Men det er klart, at de unge mennesker er fremtiden, og de har et andet syn på, hvordan fremtidens marked og kunder skal bearbejdes, og det er nok en naturlig udvikling, siger Ole Østergaard.

På Sjælland og i Sverige drosler sælger Per Nielsen ned for arbejdsaktiviteterne efter over 20 år hos Ehrno flexible. Henriette Østergaard har allerede haft sin daglige gang med salgsarbejdet fra et kontor i København i det meste af 2017, og hun kommer til at overtage Per Nielsens arbejdsområder.

I Jylland og på Fyn har Jesper Schelander gradvist overtaget salgsarbejdet fra Ole Østergaard. Jesper Schelander har også fået ansvaret for at forfølge eksportmulighederne i Norge.

Hygiejne og miljø i fokus

For fødevarevirksomhederne er der skrappe krav til miljø og hygiejnehåndtering, og de krav bliver hele tiden skærpet. Derfor er det naturligvis også elementer, der fylder en stor del af Ehrno flexibles arbejde i dagligdagen, så kunderne kan leve op til deres egne høje forventninger.

– Vi har opgraderet på en række områder for at underbygge vores gode kvalitet og service. Vi har netop modtaget vores nye BRC-certifikat med den højeste score AA ud fra den seneste omfattende revision af den krævende BRC-hygiejnestandard, forklarer Ole Østergaard. Ehrno flexible har været hygiejnecertificeret siden 2003, og systemerne er gennem mange års erfaring en indarbejdet del af virksomhedens kultur.

Ud over hygiejnecertifikat har Ehrno flexible også opnået ISO 14001, der stiller krav til miljøhåndtering.

-hawin

11/1 2018
  • Plastpaller afløser metalbure og bølgepapkasser

    Plastpaller afløser metalbure og bølgepapkasser

    emballage ›Siden løsningen blev introduceret i Instabox’ danske drift, er Instabee Groups genanvendelige paller i hård plast blevet en vigtig del af logistikkoncernens netværk
  • Hjælp til virksomheders brug af cirkulær plast

    Hjælp til virksomheders brug af cirkulær plast

    emballage ›I et nyt forløb får danske virksomheder hjælp af bl.a. Plastindustrien, Industriens Fond og universiteter til at finde deres egne muligheder for at styrke forretningen med mere genanvendelse
  • Gods i bevægelse som fokusområde

    Gods i bevægelse som fokusområde

    emballage ›På emballagemessen Empack er beskyttelse og håndtering under transport et af fokusområderne i næste måned
  • Emballagen måler madens reelle holdbarhed

    Emballagen måler madens reelle holdbarhed

    emballage ›Svenske Innoscentia har udviklet en sensorteknik, som kan vise forbrugerne, om den emballerede fødevare stadig er spiselig - og spare enorme summer
  • Næsten fuldt hus på returlåg

    Næsten fuldt hus på returlåg

    emballage ›Hele 99,73 procent af de fastgjorte plastlåg på pantflasker sidder der stadig, når flaskerne returneres. Det er en stigning på knap ti procentpoint, siden de fastgjorte låg blev indført i 2024, viser nye tal fra Dansk Retursystem
  • Luksusemballager til fremtidens forventninger

    Luksusemballager til fremtidens forventninger

    emballage ›Messen London Packaging Week præsenterer under temaet Discovery i næste måned traditionelle nye mærker, der er designet til stigende krav fra både forbrugere og myndigheder
  • Lidl rådgiver leverandører om klimahensyn

    Lidl rådgiver leverandører om klimahensyn

    emballage ›Storøhage Kartofler i Odsherred er en af de fødevareproducenter, som gennem et leverandørprogram får hjælp til at spare både plast, penge og CO2
  • Faller Packaging overtager Paperpack i Grækenland

    Faller Packaging overtager Paperpack i Grækenland

    emballage › Begge virksomheder er specialiseret i emballageløsninger til medicinal- og sundhedssektoren, og med overtagelsen af den græske emballagespecialist fortsætter Faller Packaging sin strategiske ekspansion i Europa