EHRNO flexible vil erobre nye markederEHRNO flexible vil bruge FoodTech 2016 i Herning til at erobre nye markeder inden for fødevarebranchen. Foto: PR.

EHRNO flexible vil erobre nye markeder

Herning-virksomheden EHRNO flexible, der leverer emballageløsninger til fødevarebranchen, satser benhårdt på at udvide forretningen, og første skridt tages på dette års FoodTech-messe fra 1. november

I mange år har emballagevirksomheden EHRNO flexible haft mejeribranchen som sit vigtigste forretningsområde. Blandt andet derfor har virksomheden holdt til i hal M til FoodTech de seneste år, hvor mange af mejerivirksomhederne er repræsenteret. I år har man imidlertid valgt anderledes og flyttet standen til hal L for at opsøge nye typer fødevarefirmaer, der er på udkig efter intelligente emballageløsninger.

– Efter fokus i flere år har været på emballage til primært smør- og osteprodukter, er vi nu klar til at udvide forretningen, så også andre virksomheder inden for fødevarebranchen kan komme i spil. Derfor har vi investeret i en udvidelse af salgsstyrken, så vi i fremtiden har kapaciteten til at opsøge nye markeder og kunder, fortæller Ole Østergaard, der er direktør hos EHRNO flexible.

– Vi håber at få skabt en del nye kontakter på FoodTech, men vi håber også, at vi får konstruktive dialoger med de kunder, som vi allerede i dag betjener, fortsætter han.

Særligt har EHRNO flexible fokus på de skandinaviske markeder og ønsker derigennem at øge eksporten markant fra den nuværende andel på en tredjedel.

Udvikling i konkurrencepræget marked

Ligesom i mange andre brancher bliver de teknologiske muligheder flere og flere i emballageindustrien. Det gælder både for EHRNO flexible, men også for konkurrenterne. I dag er der mulighed for at lave forskellige tryk af laminatet, som emballerer fødevaren, og der er et skarpt fokus på udviklingen i fødevarernes holdbarhed og emballeringens effektivitet i forhold til fødevareproduktionen.

– Som en mindre spiller i branchen har vi valgt at fokusere på service og fleksibilitet i vores forretning. På den måde bliver vi konkurrencedygtige med vores konkurrenter. Samtidig har vi ekspertisen til at servicere både den lille og store fødevarevirksomhed, siger Ole Østergaard.

Virksomheden, der har base i Herning, beskæftiger i dag cirka 35 medarbejdere, og udover den aktuelle udvidelse af salgsstyrken er der kommet nye ansigter til over de seneste par år. Den nylige vækst kommer efter nogle barske år i kølvandet på finanskrisen, hvor virksomheden toppede med 50 medarbejdere.

– Selvom fødevarebranchen er en stabil branche på mange måder, blev vi ramt af mange fabrikslukninger og -sammenlægninger, hvor internationale aktører samlede produktionen andre steder end i Danmark. Heldigvis er udviklingen vendt igen, og nu bliver der igen investeret og udvidet hos fødevarevirksomheder, pointerer Ole Østergaard.

-hawin

 


24/10 2016
  • Gigtforening nominerer låg til emballagepris

    Gigtforening nominerer låg til emballagepris

    emballage ›Det todelte Orbit-låg, som er let at åbne, er af det svenske Reumatikerförbundet meldt ind i konkurrencen til en Packnorth Award, som afsløres sidst i september
  • Plastpaller afløser metalbure og bølgepapkasser

    Plastpaller afløser metalbure og bølgepapkasser

    emballage ›Siden løsningen blev introduceret i Instabox’ danske drift, er Instabee Groups genanvendelige paller i hård plast blevet en vigtig del af logistikkoncernens netværk
  • Hjælp til virksomheders brug af cirkulær plast

    Hjælp til virksomheders brug af cirkulær plast

    emballage ›I et nyt forløb får danske virksomheder hjælp af bl.a. Plastindustrien, Industriens Fond og universiteter til at finde deres egne muligheder for at styrke forretningen med mere genanvendelse
  • Gods i bevægelse som fokusområde

    Gods i bevægelse som fokusområde

    emballage ›På emballagemessen Empack er beskyttelse og håndtering under transport et af fokusområderne i næste måned
  • Emballagen måler madens reelle holdbarhed

    Emballagen måler madens reelle holdbarhed

    emballage ›Svenske Innoscentia har udviklet en sensorteknik, som kan vise forbrugerne, om den emballerede fødevare stadig er spiselig - og spare enorme summer
  • Næsten fuldt hus på returlåg

    Næsten fuldt hus på returlåg

    emballage ›Hele 99,73 procent af de fastgjorte plastlåg på pantflasker sidder der stadig, når flaskerne returneres. Det er en stigning på knap ti procentpoint, siden de fastgjorte låg blev indført i 2024, viser nye tal fra Dansk Retursystem
  • Luksusemballager til fremtidens forventninger

    Luksusemballager til fremtidens forventninger

    emballage ›Messen London Packaging Week præsenterer under temaet Discovery i næste måned traditionelle nye mærker, der er designet til stigende krav fra både forbrugere og myndigheder
  • Lidl rådgiver leverandører om klimahensyn

    Lidl rådgiver leverandører om klimahensyn

    emballage ›Storøhage Kartofler i Odsherred er en af de fødevareproducenter, som gennem et leverandørprogram får hjælp til at spare både plast, penge og CO2