Bring er flyttet ind i nyt logistikcenter i Taulov og melder klar til Black Friday

Bring er flyttet ind i nyt logistikcenter i Taulov og melder klar til Black Friday

De første pakker blev natten til lørdag sendt gennem Brings nye logistikcenter i Taulov. Det er Brings anden terminalåbning i Danmark i år, og erstatter terminalen i Kolding. Det betyder at Bring udvider kapaciteten markant allerede inden Black Friday

Brings nye logistikcenter i Taulov er strategisk placeret i trekantområdet, og bliver et knudepunkt for distributionen i Danmark og den stigende Europatrafik.

Logistikcenteret er bygget til at håndtere fremtidens e-handel og ikke mindst stigningen i antallet af pakker. Ligesom logistikcenteret i Greve, er bæredygtighed også her tænkt ind i bygningen, der blandt andet opvarmes af et luft-vand-varmeanlæg.

- Investeringerne i to nye logistikcentre skal ses i lyset af, at flere webshops og e-handelskunder vælger Bring. Alene i 2020 har vi allerede oplevet en stigning på 30 % i antallet af pakker til danskerne og forventer en yderligere stigning i løbet af Black Friday og Jul på 40 %. Vi har de sidste par uger arbejdet hårdt for at færdiggøre de sidste tests af det nye sorteringsanlæg, og vi står derfor langt stærkere til Black Friday med endnu større kapacitet, siger Per Buus, salgsdirektør for Bring i Danmark.

Højteknologisk og grønnere logistikcenter

Med flytningen til Taulov, øger Bring kapaciteten markant, da kapaciteten udnyttes langt bedre og endnu smartere. Sorteringsanlægget giver blandt andet mulighed for at tilbyde modtagerne endnu flere valgmuligheder under pakkens rejse, som f.eks. ændring af leveringssted. Samtidig kan anlægget sortere på geokoordinater, der optimerer chaufførernes ruter, og dermed mindsker antallet af kørte kilometer.

- Vi vil være kundernes førstevalg, derfor arbejder vi konstant med at udvikle nye, gode løsninger for vores kunder og modtagere det kræver også en god infrastruktur, siger Per Buus.

- Vi vil over de næste par år øge antallet af medarbejdere yderligere, i takt med at antallet af pakker vokser. Selvom vi har godt med plads nu, er selve terminalen allerede forberedt på at kunne udvides i takt med at e-handlen vokser, siger Per Buus, Salgsdirektør for Bring i Danmark.

Sikkerhed frem for alt

Vi har haft stort fokus på at forbedre arbejdsmiljø, indeklima og sikkerhed på det nye logistikcenter. Lige nu testes blandt andet et system, der låser lastbilen fast til rampen, for at minimere risikoen for ulykker.

- Vi har et ansvar for, at vores medarbejdere kan føle sig trygge, når de er på arbejde, derfor er sikkerhed en væsentlig faktor, både i forhold til allerede installerede løsninger men også at vi forsætter med at teste og se mulige forbedringer, afslutter Per Buus.

Mere om Logistikcenter Taulov:

  • Logistikcenter Taulov, Kongens Kvarter 14, 7000 Fredericia
  • 6.401 kvadratmeter terminal
  • 800 kvadratmeter administration

 

19/11 2020
  • Plastpaller afløser metalbure og bølgepapkasser

    Plastpaller afløser metalbure og bølgepapkasser

    emballage ›Siden løsningen blev introduceret i Instabox’ danske drift, er Instabee Groups genanvendelige paller i hård plast blevet en vigtig del af logistikkoncernens netværk
  • Hjælp til virksomheders brug af cirkulær plast

    Hjælp til virksomheders brug af cirkulær plast

    emballage ›I et nyt forløb får danske virksomheder hjælp af bl.a. Plastindustrien, Industriens Fond og universiteter til at finde deres egne muligheder for at styrke forretningen med mere genanvendelse
  • Gods i bevægelse som fokusområde

    Gods i bevægelse som fokusområde

    emballage ›På emballagemessen Empack er beskyttelse og håndtering under transport et af fokusområderne i næste måned
  • Emballagen måler madens reelle holdbarhed

    Emballagen måler madens reelle holdbarhed

    emballage ›Svenske Innoscentia har udviklet en sensorteknik, som kan vise forbrugerne, om den emballerede fødevare stadig er spiselig - og spare enorme summer
  • Næsten fuldt hus på returlåg

    Næsten fuldt hus på returlåg

    emballage ›Hele 99,73 procent af de fastgjorte plastlåg på pantflasker sidder der stadig, når flaskerne returneres. Det er en stigning på knap ti procentpoint, siden de fastgjorte låg blev indført i 2024, viser nye tal fra Dansk Retursystem
  • Luksusemballager til fremtidens forventninger

    Luksusemballager til fremtidens forventninger

    emballage ›Messen London Packaging Week præsenterer under temaet Discovery i næste måned traditionelle nye mærker, der er designet til stigende krav fra både forbrugere og myndigheder
  • Lidl rådgiver leverandører om klimahensyn

    Lidl rådgiver leverandører om klimahensyn

    emballage ›Storøhage Kartofler i Odsherred er en af de fødevareproducenter, som gennem et leverandørprogram får hjælp til at spare både plast, penge og CO2
  • Faller Packaging overtager Paperpack i Grækenland

    Faller Packaging overtager Paperpack i Grækenland

    emballage › Begge virksomheder er specialiseret i emballageløsninger til medicinal- og sundhedssektoren, og med overtagelsen af den græske emballagespecialist fortsætter Faller Packaging sin strategiske ekspansion i Europa