PALOMAT bakker op om Fuld Skrue kampagne

PALOMAT bakker op om Fuld Skrue kampagne

Hvis Danmarks produktivitet skal øges, så skal der samarbejde til – ny kampagne fra Metal- og Maskinindustrien sætter fokus på at bibeholde produktionen i Danmark og at forbedre konkurrenceevnen

ØKONOMI Metal- og Maskinindustrien, der er en del af Dansk Industri, sætter nu ekstra fokus på branchens produktivitet. I den forbindelse har Metal- og Maskinindustrien lanceret en kampagne, der løber til udgangen af 2013.

Kampagnen bærer titlen ”Fuld Skrue” og har til formål at inspirere virksomheder til at styrke produktionen i Danmark gennem en intensiveret produktivitetsindsats. Producenten af pallemagasiner, PALOMAT bakker op om kampagnen.

- ”Fuld Skrue” kampagnen er et utrolig godt initiativ, udtaler Area Manager hos PALOMAT, Majbritt Svane. - Det er vigtigt, at vi alle er en aktiv spiller i forbedring af produktiviteten og konkurrenceevnen. Det hjælper ikke, at vi ser afventende til med forventning om, at andre nok klarer det for os og derved lader Danmark dumpe endnu længere ned ad konkurrencestigen på verdensplan.

- Skal der ske ændringer, er det op til os selv. Hos PALOMAT mener vi, vi har nogle kompetencer indenfor optimering af materiale flowet, vi kan bidrage med. Det er en oplagt mulighed for at gøre en forskel, siger Majbritt Svane.

I alt 15 leverandører til metal- og maskinbranchen i Danmark har indgået et strategisk branchesamarbejde og valgt at bakke op om Metal- og Maskinindustriens ”Fuld Skrue” kampagne. I det nyoprettede samarbejde er der fokus på at drage nytte af hinandens kompetencer. I fællesskab skal leverandørerne hjælpe de forskellige danske virksomheder i Metal- og Maskinindustrien med at forbedre deres produktion, bibeholde produktionen i Danmark og forbedre konkurrenceevnen.

Majbritt Svane tilføjer: - Vi skal være bedre til at se indad og fokusere på optimering af de forskelle processer i virksomheden. Og det behøver ikke at være store forkromede løsninger til flere mio. kroner. Små optimeringer er lige så gode. Det handler om at ændre sit mind-set og se nye muligheder og forbedringer, der kan være med til at øge produktiviteten.

Christian Eskelund-Hansen, chefkonsulent i Metal- og Maskinindustrien, tilføjer: - Den danske produktivitet har traditionelt været høj, men i modsætning til andre lande er vores produktivitetsvækst lav. De seneste 15 år har Danmark nemlig stået stille, mens andre lande har lagt sig i selen og overhalet os.

- Vi formår med andre ord ikke at øge produktiviteten nævneværdigt og det er kritisabelt, særligt for et højomkostningsland som Danmark. Den lave produktivitetsvækst har været en medvirkende årsag til, at Metal- og Maskinindustrien har tabte knap 40.000 arbejdspladser siden finanskrisen begyndte at rulle, siger Christian Eskelund-Hansen.

-jk

5/12 2012
  • Plastic Change: Nordisk rapport undervurderer plastikforurening

    Plastic Change: Nordisk rapport undervurderer plastikforurening

    andet ›For nylig blev en ny nordisk rapport om verdens plastikforurening præsenteret i forbindelse med FN´s 78. generalforsamling i New York, men rapporten mangler de nødvendige løsninger, mener miljøorganisationen
  • Forbrugere interesseret i CO2-neutral hjemmelevering

    Forbrugere interesseret i CO2-neutral hjemmelevering

    andet ›Descartes Systems Group har udgivet sin nye globale forbrugerrapport. Blandt de norske respondenter er 57 procent interesserede i CO2-neutral hjemmelevering, mens kun 17 procent mener, at det er vigtigt, at leveringerne sker med elkøretøjer
  • Nu kan du pante tæt på genbrugspladsen i Næstved

    Nu kan du pante tæt på genbrugspladsen i Næstved

    andet ›Dansk Retursystem åbner og tester en pantstation ved siden af AffaldPlus’ genbrugsplads i Næstved
  • Affald fra showroom bliver genanvendt

    Affald fra showroom bliver genanvendt

    andet ›Körber Supply Chain i Arden lancerer et nyt initiativ med fokus på genanvendelse af store mængder affald fra deres showroom, der ellers ville være blevet destrueret. I samarbejde med den landsdækkende miljøvirksomhed, Marius Pedersen, vil Körber nu tackle denne udfordring
  • Pop-up emballagemesse stiller skarpt på forbrugerindflydelse

    Pop-up emballagemesse stiller skarpt på forbrugerindflydelse

    andet ›Torsdag den 14. september inviterer Scanpack Pop-up 2023 til engdagssmesse i Göteborg under overskriften: Forbrugernes påvirkning/indflydelse på udviklingen af emballage. Dagen byder på oplæg og debatter om bl.a. hvordan forbrugerne agerer i købsøjeblikket, hvilken rolle, emballagen spiller og hvordan producenter kan opnå kundeloyalitet samtidigt med øgede miljø- og bæredygtighedskrav
  • Skæve, frasorterede grøntsager opgraderes til plantebøffer

    Skæve, frasorterede grøntsager opgraderes til plantebøffer

    andet ›Med lige knap 15 mio. kr. i tilsagn og en gammel, asiatisk fermenteringsteknik vil GUDP-projektet SOLID-PRO give frasorterede grøntsager en ny chance for at blive et eftertragtet og klimavenligt måltid
  • Michael Bayer Thomsen bliver ny formand for klimapartnerskabet for produktionsvirksomheder

    Michael Bayer Thomsen bliver ny formand for klimapartnerskabet for produktionsvirksomheder

    andet ›Den nye formand, som er udpeget af regeringen, bliver medlem af Grønt Erhvervsforum, som på vegne af sektoren leverer input og rådgivning til regeringen om den grønne omstilling. Michael Bayer Thomsen, bestyrelsesformand i Letbek og næstformand i Plastindustrien overtager fra CEO i Danfoss, Kim Fausing
  • Lukket plastkredsløb til genanvendelse af plastemballage går på vingerne

    Lukket plastkredsløb til genanvendelse af plastemballage går på vingerne

    andet ›Emirates introducerer i denne måned et nyt tiltag for at håndtere luftfartsselskabets millioner af plastbakker, skåle, emballage til snacks og madvarer m.m. ombord. Fremover vil de mange typer af plastik blive håndteret lokalt og genanvendt til nye skåle, bakker og flasker i stedet for at blive kasseret