Xeikon og MOSS viste plastdekoration
Ny proces for udsmykning af plastspande og -containere demonstreret på K2010 messen i Düsseldorf sidst i oktober
PLAST Producenten af digitalprintere Xeikon og den italienske specialist i plastdekoration MOSS viste deres nyudviklede Digital Decoration System på den netop afholdte K-messe i Düsseldorf. Den nye teknologi muliggør hurtig og omkostningseffektiv dekoration af runde, koniske, rektangulære og kvadratiske spande og containere, selv i meget korte kørsler.
Mærk gevinsten
Siden introduktionen i november 2009 har det nye koncept Digital Decoration System kunnet tilbyde etiketprintere og sprøjtestøbere en alternativ løsning til deres in-mold etikettering. Fordelene ved den nye dekorationsteknologi baseret på digital print er store. Ikke alene giver det større fleksibilitet og en mere omkostningseffektiv produktion af kort til mellemlange serier. Der er desuden ingen setup- eller pladeomkostninger. Det giver også en højere kvalitet end direkte print, højere i forhold til billedkvalitet (1200 dpi) og højere i form af en mere uigennemsigtig hvid.
Xeikon Business Development Manager Filip Weymans siger: - Dagens marked er hele tiden på udkig efter nye dekorationsmuligheder af spande for at imødekomme efterspørgslen for større variation og kortere leveringstider.
Resultatet er en meget høj kvalitet af digitalt trykte dekorationer, der består alle de typiske test, herunder ridse, tape, vand og andre. Opacitet og billedkvaliteten er bedre end direkte offsettryk kapaciteter og til applikationer, der kræver endnu bedre holdbarhed, kan en inline lakeringsenhed blive indarbejdet i MOSS overførselsmaskinen. Udskrivning på en standard Xeikon digital trykmaskine muliggør udskrivning af selvklæbende etiketter samt varmeoverførsel etiketter.
-jk