Send til en ven   Udskriv15/9 2011 kl. 14:35
Send til en ven

Små mængder men alligevel frisk og sikkert pakket

Multivac vil på dette års Anuga Foodservice fremvise sine nye modeller af traysealers og kammermaskiner - med fokus på behandling af ​​små batchmængder, emballage med bedre convenience og ergonomisk betjening

PAKKEMASKINER Fødevarer og deres emballage har altid været en god afspejlning af tidens ånd. I dag er der en høj efterspørgsel efter produkter frisk fra køledisken samt for højkvalitets færdigmad.

 

Og færdigmad og dets emballage går hånd i hånd: - Mindre virksomheder lægger også stor vægt på det rigtige emballagekoncept for deres cateringprodukter eller for deres friske produkter. Pakningen skal være sikker og brugervenlig. Maskinerne skal være kompakt og så energieffektive som muligt. Og på driften af ​​maskinen ligger fokus på ergonomi, siger Valeska Haux fra Multivac. Det er grunden til, at virksomheden på Anuga Foodservice messen i Köln præsenterer mindre, men stadig med høje output, traysealermodeller samt kammermaskiner, der er enkle at betjene.

 

Pakker produktet lige foran kundens øjne

Multivac vil med den semi-automatiske T 100 table-top traysealer vise, hvordan virksomhederne og detailhandlen kan pakke deres produkter sikkert og hygiejnisk i højkvalitetsemballage. Selv om maskinen er meget kompakt, har den et vakuum og gassystem og kan derfor producere MAP emballage. Det er også muligt at håndtere bakker med let-åben og afrivbare hjørner. Betjeningen af ​​maskinen er enkel og intuitiv, selv for et uerfarent personale, da dette sker via et brugervenligt display med et begrænset antal knapper. Det kræver kun strøm for tilslutning af T 100.

 

Træder ind i automatisk bakkepakning

Med T 300 traysealer viser Multivac en maskinmodel, som gør det muligt for mindre nichevirksomheder og servicevirksomheder at træde ind i automatisk pakning af fødevarer i bakker. T 300 forsejler omkring 20 MAP pakker i minuttet. Takket være det pladsbesparende maskinkoncept, har den et læsningsområde med to loading positioner. Det gør det muligt for bakkerne at blive indsat ergonomisk. Takket være brugen af ​​elektrisk løfteenheder har Multivac optimeret energieffektiviteten af maskinen. Ændringer af formatet kræver ingen værktøjer og er understøttet af software, hvilket gør formatkonverteringen meget enkel.

 

Ergonomisk og brugervenlig

Multivac vil præsentere to kammermaskinmodeller, C 200 og C 400, til emballering af fødevarer i poser. Den mindre C 200, en bordstående maskine, kan bruges hvor som helst på grund af dens kompakte dimensioner. Modellen kræver kun et lille bordområde, og den pakker hurtigt og effektivt med en høj pumpeydelse.

Den store enkelt-kammer C 400 maskine kan konfigureres meget fleksibelt med hensyn til indretning af forseglingsbarer og kammerets højde. Den automatiske åbne- og lukkebevægelse af kammerets låg er meget ergonomisk, som mindsker byrden for operatørerne. I tillæg til dette kan låget låses for gasudsivning op til det omgivende tryks punkt.

Begge maskiner har en rude i kammerets låg, hvilket giver et klart overblik over pakkeprocessen og dermed forenkler driften, selv for et uerfarent personale.

 

Multivac kan opleves på Anuga Foodservice messen

Köln d. 8.-12. oktober 2011

Hal 7.1 Stand D110

 

-jk

 

Forrige1234Næste

Packmarkedet • Odsgard A/S • Stationsparken 25 • 2600 Glostrup • Tlf: +45 4343 2900