Hit i UK: Ostesnack i rør
Hvad siger du til at sende revet ostesnack med dit barns madpakke så de kan ryste, rive og derefter skylde indholdet ned i frokostpausen.
Det kan nu lade sig gøre: Kerry Foods, en store leverandør af kølet fødevarer i Irland og England har valgt Amcor Stickpack til deres nye produkt ‘Cheestrings Shots’ - noget i retning af revet ost som snackprodukt.
‘Cheestrings Shots’ pakkerne har desuden forskellige sjove spørgsmål på hver pakning. Den børnevenlige åbning er opnået ved at påføre mikroperforering på toppen af pakningen. Brugerne skal bare ryste pakken, rive åbningen op og skyde ostesnacken direkte ind i munden.
Kunderne er tilsyneladende begejstrede; og et barn udtaler: - Pakningen var nem at åbne og jeg kunne godt lide at smagen var dens samme som fra de almindelige pakninger. Det var sjovt at hælde ind i munden, osten klæbede ikke til indersiden af pakningen. Min far var også glad, for der var ikke noget spild.
Også detailleddet har godkendt pakningen, især pga. det lille vindue, der tillader kunderne præcist at se, hvad de er i gang med at købe.
-jk