Nye modeller øger kreativiteten for brugerne

Nye modeller øger kreativiteten for brugerne

Roland DG introducerer to VersaSTUDIO-printere for at udvide mulighederne for sine kompakte print/cut- og ''direct-to-object-enheder''

Leverandøren af digitale printløsninger, Roland DG, annoncerer tilføjelsen af to nye printere til sin VersaSTUDIO-serie af kompakte, brugervenlige og prisoverkommelige produkter.

Den integrerede printer/skærer BN2-30 med øko-solvent og en maksimal materialebredde på 736 mm (30 tommer) og BD-12 UV-printeren til direkte tryk på objekter i størrelser op til A4 har begge levende, detaljeret tryk samt arbejdsområder, der er udvidet i forhold til de nuværende modeller.

Det giver øget produktivitet og rentabilitet.

Ifølge Roland DG står BN2-30 for enestående trykkvalitet og præcis konturskæring til fremstilling af grafik, fotos og tekst i enhver ønsket form.

Med en maksimal trykbredde på 736 mm er printeren kompakt nok til at kunne betjenes på begrænset plads, men kombinerer samtidig kvalitet og produktivitet, så den hurtigt kan producere en lang række emner, fra originale T-shirt-grafikoverførsler, klistermærker og etiketter til plakater og unikt formede displays.

BD-12 UV-flatbedprinteren kan udføre tryk direkte i høj opløsning på en lang række objekter og materialer. Den understøtter emner op til A4-størrelse og 102 mm i højden.

Maskinen kan også trykke på cylindriske objekter ved hjælp af den valgfri roterende akse. EUV5-farven er kompatibelt med en lang række materialer, fra bløde materialer som stof og læder til hårde materialer som træ og plast.

Glas og metal kan også printes ved hjælp af primerblæk. Derudover giver en glansblæk-option en premium glans eller mat finish og realistiske teksturer, herunder 3D-prægede effekter.

Den alsidige trykmaskine gør det nemt at producere værdifulde, tilpassede genstande som smartphone-covers, gaveartikler, sportsmemorabilia, modeaccessories og kosmetiske produkter med fantastiske farver og fine detaljer.

Både BN2-30 og BD-12 er udstyret med printhoveder, der producerer output i høj opløsning giver mulighed for flere trykapplikationer, der er ideelle til forskellige anvendelser. Det gør det nemt for alle at opnå professionelle udskriftsresultater.

Enhederne er også designet med brugervenlighed og enkel betjening for øje. Med kun en tænd/sluk-knap på trykmaskinen udføres alle andre funktioner nemt med den medfølgende Utility-software via letforståelige ikoner og intuitiv, hurtig adgang til menupunkter.

Trykmaskinen leveres som standard med FlexiDESIGNER VersaSTUDIO Edition-software, som kan bruges til alt fra design til tryk, samt VersaWorks 7, den nyeste output-software med forbedret brugervenlighed og support til både Windows og macOS.

Selv dem, der aldrig har brugt design- og output-software før, kan nu nemt skabe de ting, de ønsker, lyder det i Roland DG's omtale af løsningerne. 

Roland DG Connect-platformen tilbyder værktøjer såsom visualisering af driftsstatus og nem beregning af fortjenste. Den inkluderer proaktiv support, der hjælper med at forhindre fejl og bidrager til en effektiv og rentabel forretningsdrift.

Med et komplet udvalg af produktivitetsfunktioner og software inkluderet er BN2-30 og BD-12, ifølge Roland DG, prissat, så de er overkommelige for førstegangsbrugere.

Ryugo Nimura, præsident for global salg og marketing hos Roland DG, bemærker da også:

- BN2-30 og BD-12 gør det muligt for alle, herunder iværksættere, virksomheder, der flytter outsourcet produktion internt, uddannelsesinstitutioner, der beskæftiger sig med STEAM-uddannelsespraksis, og endda dem, der aldrig har brugt printere før, at frigøre deres kreativitet og nemt producere en bred vifte af emner.

Han fortsætter:

- Vi vil fortsætte med at udvide VersaSTUDIO-serien for at levere innovative løsninger, der understøtter folks kreative aktiviteter og forretningsvækst og opmuntrer dem til at lykkes med deres nye udfordringer.

-hawin

12/6 2025
  • Introducerer ny inkjetpresse online 

    Introducerer ny inkjetpresse online 

    tryk-og-print ›Fujifilm præsenterer sin nye Jet Press 1160CF i EMEA-regionen ved en live online-event. Her kan man høre mere om den nye inkjetpresse, der supplerer Fujifilms eksisterende Jet Press 1160CFG, der blev lanceret på drupa 2024
  • Nilpeter og Multietiquetas styrker samarbejdet med ny FB-14-installation

    Nilpeter og Multietiquetas styrker samarbejdet med ny FB-14-installation

    tryk-og-print ›Partnerskabet strækker sig over flere generationer og er baseret på fælles værdier, familieejerskab og en fælles dedikation til kvalitet, innovation og langsigtet succes. Og så er samarbejdet en drivkraft  der fremmer labelinnovationen i Mexico
  • DM i 3D-print og AM Summit 2025 udspiller sig på HI-messen

    DM i 3D-print og AM Summit 2025 udspiller sig på HI-messen

    tryk-og-print ›Der skal dystes i avanceret 3D-print-teknologi, når HI-messen senere på året danner ramme om DM i 3D-print for erhvervsskoleelever. Mesterskabet er en del af messens 3D TECH-område, der blandt andet også rummer Dansk AM Hub, som andetsteds på messen som noget nyt forestår AM Summit
  • Fjern momsen: Fysiske bøger i fokus i ny rapport

    Fjern momsen: Fysiske bøger i fokus i ny rapport

    tryk-og-print ›En række centrale anbefalinger skal styrke læselysten hos børn og unge – blandt andet gennem flere bogkøb til skolebiblioteker og en fjernelse af momsen på trykte bøger. Grakom glæder sig over, at det trykte medie spiller en hovedrolle i arbejdsgruppens anbefalinger
  • UV-innovation over hele linjen

    UV-innovation over hele linjen

    tryk-og-print ›Fra 3. til 5. juni 2025 præsenterer hubergroup Print Solutions sit brede udvalg af fremtidsorienterede UV-printløsninger på IST UV Days 2025 i Nürtingen
  • HP præsenterer ny chatbot til trykproduktion

    HP præsenterer ny chatbot til trykproduktion

    tryk-og-print ›HP Nio er navnet på kunstig intelligens-agenten, der er en af flere nye funktioner i HP’s software og platforme. Den skal gøre det nemmere for trykkerier at automatisere arbejdsgange
  • Canon afslører flere nyheder i sin storformatportefølje på FESPA

    Canon afslører flere nyheder i sin storformatportefølje på FESPA

    tryk-og-print ›Tjek Canons seneste storformatnyheder ud på FESPA Global Print Expo 2025 i Berlin og oplev hvordan Arizona-, Colorado- og imagePROGRAF-printerne trykker på en række forskellige materialer
  • femina genopstår på papir

    femina genopstår på papir

    tryk-og-print ›Det var en fejl, at ugebladet femina sidste år udelukkende gik den digitale vej. Derfor vender bladet nu tilbage som månedsmagasin på print, samtidig med, at den digitale udgave bliver abonnementsbaseret i nyt format