Wintipak investerer i Boardmaster fra Heidelberg

Wintipak investerer i Boardmaster fra Heidelberg

Wintipak er leverandør af aseptiske emballagemateriale-løsninger til flydende fødevarer. Nu styrker virksomheden sine teknologiske kompetencer gennem en betydelig investering i udstyr fra Heidelberg

Leverandøren med base i Schweiz har investeret i Boardmaster-inline-flexotrykpressen fra Heidelberg, hvorved man strategisk udvider sin produktionskapacitet på den tyske fabrik i Halle og skaber grundlag for maksimal effektivitet og fleksibilitet

Det yderst innovative tryksystem muliggør ekstremt hurtige jobskift og produktionshastigheder på op til 600 meter i minuttet. 

Da karton udgør den mest værdifulde råvare i produktionen, spiller reduktion af spild en central rolle i forbedringen af både bæredygtighed og omkostningseffektivitet. 

Med den nye Boardmaster-teknologi kan opstartsaffaldet reduceres med op til 90 %. Takket være jobskift, der gennemføres på få sekunder, vil Boardmaster-inline-flexotrykpressen gøre det muligt for Wintipak at producere flere ordrer om dagen til de laveste produktionsomkostninger, samtidig med at der opretholdes konsekvent høje kvalitetsstandarder. 

Ifølge begge parter understreger det da også Wintipaks ambitioner om at sætte nye økonomiske og bæredygtige standarder i den aseptiske emballageindustri gennem fremtidsorienterede teknologier.

Investeringen omfatter også Intellimatch-scannersystemet, som ved hjælp af kunstig intelligens opdager fejl på trykcylinderen på et tidligt stadium.

Med mere end to årtier af brancheekspertise, en stærk international tilstedeværelse og avancerede produktionsteknologier understøtter Wintipak brands med skræddersyede emballagematerialeløsninger, der er effektive og lever op til markedets behov.

- Heidelbergs omfattende erfaring sammen med deres seneste innovation, der muliggør en drastisk reduktion af produktionsomkostningerne ved det højeste kvalitetsniveau, har været afgørende faktorer for Wintipaks investering i Boardmaster-platformen, udtaler Markku Vauhkonen, administrerende direktør for Wintipak AG. 

Central rolle for ekspansionsstrategien
I sommeren 2025 markerede første spadestik til en ny produktionshal på det tyske produktionsanlæg endnu en vigtig milepæl i virksomhedens fortsatte ekspansionsstrategi. 

For at håndtere stigende produktionsmængder og fremtidige vækstkrav vil der være behov for yderligere trykkapacitet.

Der blev gennemført en omfattende evalueringsproces blandt forskellige teknologileverandører, inden den endelige beslutning blev truffet til fordel for Boardmaster, herunder scannerløsningen Intellimatch.

Med Boardmaster-teknologien er Heidelberg med til at drive den globale tendens mod mere bæredygtige emballageløsninger på det voksende marked for foldeæsker. 

Som systemintegrator fokuserer trykmaskineleverandøren også på partnerskaber for at åbne nye markedssegmenter og øge kundernes konkurrenceevne. 

- Den store internationale efterspørgsel efter Boardmaster fra vores kunder understreger, at vi med vores løsninger opererer på attraktive vækstmarkeder. 

- Den globale tendens mod mere bæredygtige emballageløsninger af papir eller pap vil fortsat tage til på verdensplan, og vi leverer den nyeste teknologi samt pålidelig service for at optimere vores kunders produktion og reducere deres omkostninger, udtaler David Schmedding, cso hos Heidelberg.

-hawin

3/7 2026
  • To Red Dot Awards til Canon

    To Red Dot Awards til Canon

    tryk-og-print ›To af Canon Groups grafiske produktionsprintere, varioPRINT iX1700 inkjet produktionsprinter og Colorado XL storformat hybridprinter har begge modtaget den prestigefyldte Red Dot Design Award: Product Design 2026
  • Siepmann Printing investerer i hybridtrykproduktion

    Siepmann Printing investerer i hybridtrykproduktion

    tryk-og-print ›Det hamborgbaserede trykkeri, Siepmann Printing sætter kurs mod fremtiden ved at integrere offset- og digitaltryk i ét samlet arbejdsforløb med Heidelbergs Prinect
  • Fra tryk til hylde

    Fra tryk til hylde

    tryk-og-print ›Udbredelsen i detailhandlen af emballage og etiketter med 2D-koder baseret på GS1 tager fart. Toby Hayhurst, fra Domino Printing Sciences giver sit bud på hvordan emballageproducenter kan imødekomme den stigende kundeefterspørgsel på emballage med de verificerede, kompatible 2D-koder
  • Fremtiden åbner sig for Billes

    Fremtiden åbner sig for Billes

    tryk-og-print ›Billes i Göteborg ruster sig til fremtidens produktion med stor investering i flere af Heidelbergs topmoderne løsninger 
  • Nye HP-løsninger til europæiske trykkerier

    Nye HP-løsninger til europæiske trykkerier

    tryk-og-print ›Ved den første europæiske Dscoop-konference i syv år lancerer HP kommerciel tilgængelighed af HP Indigo 7K+, en ny Value Pack til HP Indigo 15K-kunder og ny workflow-automation under Nonstop Digital Printing-visionen
  • Dobbelt anvendelse fremtidssikrer Heidelberg

    Dobbelt anvendelse fremtidssikrer Heidelberg

    tryk-og-print ›Heidelberger Druckmaschinen, Heidelberg, har udnyttet regnskabsåret 2025/2026 til at fremskynde sin omstilling til en mere bredt funderet teknologivirksomhed, som bruger sin ekspertise på flere områder, bl.a. forsvarsindustrien
  • Ny DesignJet-serie og opdateret PrintOS fra HP

    Ny DesignJet-serie og opdateret PrintOS fra HP

    tryk-og-print ›HP har på årets FESPA lanceret sin nye HP DesignJet Z6 og Z9+ PostScript® Printer Series Plus Edition. Serien er udviklet til mindre og mellemstore virksomheder for at forenkle arbejdsgange i storformat
  • Hæder til Agfas Jeti Bronco H3300 HS

    Hæder til Agfas Jeti Bronco H3300 HS

    tryk-og-print ›Hybridprinteren til krævende skilt- og displaymiljøer modtog den prestigefyldte EDP Award på FESPA Global Print Expo 2026