Når driftssikkerhed og økonomi er meget vigtige

Når driftssikkerhed og økonomi er meget vigtige

I de seneste par måneder har Brother lanceret ni nye farvelaserprintere og alt-i-én- printere på det danske marked. Dermed dækker Brother alle behov hos mindre og mellemstore virksomheder, hvor høj kvalitet er en selvfølge – men hvor pris og stabilitet er lige så vigtige salgsargumenter

Brother har fornyet store dele af sit printerprogram til de professionelle brugere, som typisk findes i mindre og mellemstore virksomheder og i arbejdsgrupper med store printbehov.

Brugerne er blevet mere kræsne med årene og vil ikke længere acceptere, at deres nye printere enten er hurtige og leverer flotte udskrifter – eller at de er billige i indkøb og i daglig drift.

I dag skal moderne farvelaserprintere og alt-i-én-printere levere det hele. Plus en let og sikker betjening, fleksibel papirhåndtering, lavt strømforbrug og en høj grad af genbrug og miljørigtig drift.

Brothers ni nye printere i 8000- og 9000-serierne lever op til det hele. Kunder og brugere kan sætte flueben ud for alle deres ønsker og krav til en moderne, hurtig og alsidig farveprinter på kontoret. Og, hvis der er behov for det - en alt-i-én-printer med indbygget scanner, fax og kopimaskine.

Flot modtagelse af markedet

Det er en stor opgave at lancere ni forskellige nyheder på stort set samme tid og samtidig hjælpe både nye og eksisterende kunder til at finde lige præcis den eller de printere, der passer perfekt til deres behov.

- Det danske marked har taget fantastisk godt imod de nye laserprintere til krævende brugere, der også kigger på økonomien. Det har ikke været svært at overbevise virksomhederne om, at de her stod med farveprintere og alt-i-én-printere, der giver rigtig meget valuta for pengene, fortæller Henning Elkjær, der er Nordic Marketing Director & Sales Director (Denmark) for Brother Nordic A/S.

- Vores forhandlere har samtidig været meget dygtige til at støtte kunderne i deres valg af nye printere til håndtering af store printjobs samt opgaver som scanning og kopiering. Brother forventer markant fremgang i dette vigtige segment, fortsætter Henning Elkjær.

Driftssikkerhed og pris i fokus

Brothers ni nye printere og alt-i-én maskiner i 8000- og 9000-serien har mange smarte funktioner og features, men først og fremmest er de meget solide, så de kører problemløst dag ud og dag ind. Desuden er de meget økonomiske med et lavt Total Cost of Ownership.

Alle Brother-nyhederne kan f.eks. arbejde både trådløst, via USB eller i kabelbaserede netværk. Dermed kan de integreres problemfrit i alle nuværende og fremtidige it-miljøer.

Mange af printerne kan desuden håndtere XL-tonere i sort og farver (C/M/Y), som sørger for, at der er ekstra langt mellem hvert tonerskift. Alle fire XL-tonere kan nemlig printe op til 9.000 sider, hvilket er med til at holde driftsudgifterne og prisen pr. udskrevet side på et meget lavt niveau.

Printerne kan desuden udvides med ekstra papirskuffer af forskellig størrelse, hvilket er praktisk, når man udskriver på forskellige typer papir, fx papir med og uden brevhoved eller i farver.

Endelig kan de nye printere og alt-i-én-printere indstilles, så man har fuld kontrol med, hvem der har adgang til at arbejde med dem. Man kan også ved hjælp af en pinkode kontrollere, hvilke personer der f.eks. kan printe fortrolige papirer.

-hawin

 

 

 

 

 

28/6 2017
  • Fra tryk til hylde

    Fra tryk til hylde

    tryk-og-print ›Udbredelsen i detailhandlen af emballage og etiketter med 2D-koder baseret på GS1 tager fart. Toby Hayhurst, fra Domino Printing Sciences giver sit bud på hvordan emballageproducenter kan imødekomme den stigende kundeefterspørgsel på emballage med de verificerede, kompatible 2D-koder
  • Fremtiden åbner sig for Billes

    Fremtiden åbner sig for Billes

    tryk-og-print ›Billes i Göteborg ruster sig til fremtidens produktion med stor investering i flere af Heidelbergs topmoderne løsninger 
  • Nye HP-løsninger til europæiske trykkerier

    Nye HP-løsninger til europæiske trykkerier

    tryk-og-print ›Ved den første europæiske Dscoop-konference i syv år lancerer HP kommerciel tilgængelighed af HP Indigo 7K+, en ny Value Pack til HP Indigo 15K-kunder og ny workflow-automation under Nonstop Digital Printing-visionen
  • Dobbelt anvendelse fremtidssikrer Heidelberg

    Dobbelt anvendelse fremtidssikrer Heidelberg

    tryk-og-print ›Heidelberger Druckmaschinen, Heidelberg, har udnyttet regnskabsåret 2025/2026 til at fremskynde sin omstilling til en mere bredt funderet teknologivirksomhed, som bruger sin ekspertise på flere områder, bl.a. forsvarsindustrien
  • Ny DesignJet-serie og opdateret PrintOS fra HP

    Ny DesignJet-serie og opdateret PrintOS fra HP

    tryk-og-print ›HP har på årets FESPA lanceret sin nye HP DesignJet Z6 og Z9+ PostScript® Printer Series Plus Edition. Serien er udviklet til mindre og mellemstore virksomheder for at forenkle arbejdsgange i storformat
  • Hæder til Agfas Jeti Bronco H3300 HS

    Hæder til Agfas Jeti Bronco H3300 HS

    tryk-og-print ›Hybridprinteren til krævende skilt- og displaymiljøer modtog den prestigefyldte EDP Award på FESPA Global Print Expo 2026
  • AddiThy vinder Plastprisen 2026

    AddiThy vinder Plastprisen 2026

    tryk-og-print ›Iværksættervirksomheden udvikler storskala 3D-printløsninger i plast til dansk produktion. Torsdag modtog den Plastindustriens årlige pris
  • Avanceret resinteknologi til offsetblæk

    Avanceret resinteknologi til offsetblæk

    tryk-og-print ›Huber Group Print Solutions præsenterer ny teknologi baseret på syntetisk harpiks til offsetblæk. Den skal sikre forbedringer i både præstation og kvalitet