Tre nye barrierepapirer fra Sappi

Tre nye barrierepapirer fra Sappi

Isvafler, slik og chokolade er nogle af de produkter, som producenten af emballagepapir nu har udviklet nye barrierematerialer til,som del af virksomhedens Guard-serie. Nyhederne bliver præsenteret på årets FACKPACK

Sappi Europe tilbyder det fleksible emballagemarked en omfattende portefølje af blandet andet funktionelle alternativer til flerlagsmaterialer og plastemballage.

Nu udvider virksomheden udvalget yderligere med nye produkter som vil blive præsenteret på på dette års FACHPACK messe den 24.-26. september i Nürnberg.

Skræddersyet til isvafler
Guard ICC er designet til anvendelser, hvor der er behov for dimensionsstabilitet eller dobbeltsidet beskyttelse - hvilket gør det ideelt til indpakning af isvafler. Det er udstyret med barriereegenskaber mod vanddamp og fedt på begge sider, og det blegede kraftpapir har en maskinglaseret overflade. Det nye fleksible emballagepapir udmærker sig også ved brug af flexo- eller dybtryksprocesser samt ved konverteringsprocesser som limning og farveskæring, og papiret kan nemt genbruges i papiraffaldssystemer.

Til fødevarer og non-food
Sappis Guard OHS er ifølge virksomheden en attraktiv tilføjelse til højbarriereporteføljen:

Et alsidigt barrierepapir, der er designet til forskellige fleksible emballageanvendelser, herunder flow-wraps, poser og poser til både fødevare- og nonfoodmarkeder. Guard OHS fås i tre tryksideversioner og gramvægte: Natural (62 g/m²), Silk og Gloss (begge i 77 g/m²).

Alle tre Guard OHS-versioner har fremragende barriereegenskaber, herunder vanddamp, ilt, MOSH/MOAH samt aroma- og fedtbestandighed. Disse egenskaber gør Guard OHS ideelt egnet til direkte fødevarekontakt, hvilket sikrer optimal ydeevne i fødevareemballageapplikationer.

Derudover opfylder papiret renhedskravene til legetøjssikkerhed, hvilket også gør det velegnet til en række nonfood-anvendelser.

Alternativ til vokspapir
Det tredje i rækken: Guard Twist Gloss er specielt udviklet til emballage til f.eks. konfekture og chokolade.

Det ensidigt bestrøgne papir har høj rivestyrke - hvilket gør Guard Twist Gloss særligt velegnet snoede emballageopgaver.

Det leveres også med en funktionel belægning på bagsiden, som giver mild fedtbestandighed og ideel fødevarebeskyttelse.

Den blanke overflade på det maskinbehandlede Guard Twist Gloss sikrer en førsteklasses fornemmelse hos forbrugerne og har et meget karakteristisk udseende. Med sine fremragende tryk- og forarbejdningsegenskaber minimerer Guard Twist Gloss folde- og farvekrakelering. Barrierepapiret, der fås i en gramvægt på 45 g/m², er egnet til direkte fødevarekontakt og er et meget interessant alternativ til ikke-genanvendeligt vokspapir.

-lipe

 

20/8 2024
  • Lurpak, Lillebror og islandsk skyr på podiet

    Lurpak, Lillebror og islandsk skyr på podiet

    emballage ›Det blev to danske og et islandsk produkt, der løb med sejren i mejeridysten ved dette års International Food Contest (IFC) i MCH Messecenter Herning
  • Stik mig en StackMate

    Stik mig en StackMate

    emballage ›Ny robotpalleteringsløsning fra Techvia gør automatisering enkel og nemt tilgængelig for danske virksomheder
  • Telefonemballage vinder ScanStar

    Telefonemballage vinder ScanStar

    emballage ›Rajapack har fremstillet en 100 procent papirbaseret emballage til indpakning og forsendelse af smartphones
  • Madras-indpakning hædres i Nürnberg

    Madras-indpakning hædres i Nürnberg

    emballage ›Mondis papirbaserede CompressWrap har erstattet møbelproducenten Ekornes' brug af plastik til emballering. Nu modtager løsningen German Packaging Award 2025 i kategorien Bæredygtighed
  • Billerud iværksætter stor spareplan

    Billerud iværksætter stor spareplan

    emballage ›Den svenske papir- og emballageproducent skal - som følge af et svækket, europæisk marked - skære 800 millioner svenske kroner i årsbugetterne. Det betyder bl.a. afsked med op til 650 medarbejdere
  • Letvægter, der klarer høje påfyldningshastigheder

    Letvægter, der klarer høje påfyldningshastigheder

    emballage ›KHS Group lancerer ny PET-flaske til drikkevand uden brus. Flasken kombinerer kvalitetsdesign med minimalt materialeforbrug og er udviklet til kravene i travle produktionslinjer
  • Dansk virksomhed slap igennem nåleøjet

    Dansk virksomhed slap igennem nåleøjet

    emballage ›Dana Lim har som den første samarbejdspartner været med til at gennemføre et relativt nyt uddannelsesforløb hos Henkel
  • Drikkekartoner bliver til transportkasser

    Drikkekartoner bliver til transportkasser

    emballage ›Tetrapak og Recoma, som producerer cirkulære byggeplader af genanvendte drikkekartoner og industriaffald, udvider samarbejdet med projekt, som skal erstatte traditionelle trækasser til transport