- Hygiejnisk design skal være konkret og tilgængeligtEHEDG byder på tre dage med fagtemaer på scenen og dialog og læringsstation på standen i Herning.Foto: MCH/Lars Møller.

- Hygiejnisk design skal være konkret og tilgængeligt

På årets FoodTech giver sammenslutningen EHEDG de besøgende både dybere viden og helt konkrete forslag til hygiejnisk produktionsudstyr. Bl.a. med over 50 klare retningslinjer, en fysisk læringsstation og indlæg om robotter i produktionen mm.

EHEDG - European Hygienic Engineering & Design Group - er efter en pause for to år siden, igen med på FoodTech i MCH Messecenter Herning fra den 27. - 29. oktober.

Sammenslutningen af udstyrsproducenter, fødevarevirksomheder, forskningsinstitutioner og myndigheder arbejder for at fremme fødevaresikkerhed gennem hygiejnisk design. 

Gruppen har blandt andet udviklet over 50 tekniske retningslinjer og tilbyder en globalt anerkendt certificeringsordning, og på messen inviterer den interesserede på en række helt konkrete vejledninger og et sceneprogram med temaerne Viden og Kompetenceudvikling', 'Hygiejnisk Risikovurdering og Risikostyring.

- Vi vil gerne gøre hygiejnisk design konkret og tilgængeligt. På standen kan de besøgende komme til os med en problemstilling eller en udfordring med eksempelvis et stykke udstyr, og så tager vi en snak om, hvordan det ser ud, og om der er noget, vi skal arbejde videre med. 

- Det skal foregå i trygge og fortrolige rammer, hvor vi kan hjælpe og sætte spot på, hvor der kan være et udviklingsbehov, forklarer Alan Friis, leder af Center for Hygiejnisk Design hos FORCE Technology og Authorised Evaluation Officer i EHEDG, og sætter ord på nogle af fordelene ved at tænke i hygiejnisk design:

- Fødevaresikkerhed og produktkvalitet går typisk hånd i hånd. Hvis udstyret er designet, så det er nemt og effektivt at rengøre, øger vi også sandsynligheden for at kunne fastholde produktkvaliteten. Vores tilgang er først at forsøge at designe os ud af en risiko, så den bliver elimineret. Kan vi ikke det, vil vi søge at minimere den. I sidste ende handler det om at sikre, at der kommer sund og sikker mad ud til forbrugerne.


Robotter skal også være rene

Alan Friis giver et konkret eksempel på, at indsættelsen af robotter også indebærer hygiejnerelaterede risici.

- Når vi tager mennesket ud af en proces og sætter en robot ind, kan man let tænke, at produktionen automatisk bliver mere hygiejnisk. Men i virkeligheden fjerner vi nogle risikomomenter og introducerer nogle andre. Derfor skal vi fortsat spørge: Hvad kan gå galt, hvor sandsynligt er det, og hvordan kan vi gennem design bringe risikoen ned? Dette sker gennem struktureret arbejde med risikostyring, siger han.

Et andet område, virksomhederne skal være opmærksomme på, er produktionsudstyrets levetid og genanvendelighed:

- Fødevaresikkerhed skal tænkes ind i hele produktionsudstyrets levetid. I dag skal vi også kunne genanvende udstyr, og noget, der har kørt på én produktionslinje i ti år, kan pludselig skulle bruges til noget andet. Derfor skal vi tænke i både anvendelighed og genanvendelighed og samtidig sikre, at vi fortsat kan styre fødevaresikkerheden, lyder det fra Alan Friis, der sammen med sine kollegaer både glæder sig til at rådgive på standen og blive klogere:

Vi håber, at nogen kommer til os og spørger: 'Hvad med det her? Hvorfor gør I ikke sådan?' For vi forventer helt klart også at blive klogere på industrien, siger han.

EHEDG medbringer en fysisk læringsstation, hvor de besøgende kan teste deres viden, opnå et minidiplom og få indblik i organisationens træningsprogrammer.

Sceneprogram med tre temaer

Foruden aktiviteterne på standen byder EHEDG, også på et fagligt sceneprogram, der hver dag udfolder et nyt tema. 

Tirsdag gælder det 'Viden og Kompetenceudvikling', onsdag bliver tråden taget op med 'Hygiejnisk Risikovurdering og Risikostyring', og torsdag rundes der af med 'Robotteknologi til Fremtidens Fødevarefabrik'.

Alan Friis indtager scenen både tirsdag og torsdag, og derudover kan de besøgende se frem til at opleve Per Væggemose Nielsen (tirsdag og onsdag), Natacha Holmud (onsdag), begge fra EHEDG, mens Lars Hee Hansen fra Capra Robotics går på scenen torsdag.

Faglig vidensdeling og værdifulde møder

At EHEDG både inviterer de besøgende til at komme med konkrete udfordringer, deler ud af sin ekspertise på scenen og selv ser frem til at hente ny viden fra industrien, glæder projektansvarlig i MCH A/S, Line Paugan Riis Jensen, som udtaler:

- Vi er rigtig glade for at have EHEDG med på FoodTech igen. Med både standen og det faglige sceneprogram skaber de gode muligheder for at bringe specialiseret viden i spil og koble den til de konkrete udfordringer, virksomhederne står med. Samtidig lægger EHEDG op til dialog og erfaringsudveksling, hvor de også selv ønsker at blive klogere på industrien. Det er netop den form for faglig vidensdeling og værdifulde møder, vi gerne vil skabe rammerne for på FoodTech.

-lipe






12/10 2026
  • Hygiejne stiller forskellige krav til portene

    Hygiejne stiller forskellige krav til portene

    maskiner ›Hygiejne og rengøring stiller høje krav til døre og porte i fødevareindustrien og medicinalindustrien. Men selv om de på mange områder har samme fokus på renhed og sikkerhed, er miljøerne forskellige – og det afspejler sig også i Door Systems produktudbud
  • DIRA får nyt efternavn og bliver medlem af DI

    DIRA får nyt efternavn og bliver medlem af DI

    maskiner ›Dansk Robot Netværk bliver til Dansk Robot Forening og ruster sig til fremtiden som selvstændig medlemsforeningen under DI Produktion
  • Centralt værktøj holder styr på printerparken

    Centralt værktøj holder styr på printerparken

    maskiner ›NPT A/S præsenterer 42Gears Things Management, som fra skyen kan administrere opsætning og styring af f.eks. flere labelprintere på forskellige lokationer
  • Platform til fiberemballage i store mængder

    Platform til fiberemballage i store mængder

    maskiner ›Optima Packaging Group lancerer FiberOne Pro, som ved hjælp af termisk formning håndterer både formbart papir og tørstøbt fiber
  • Fødevareindustrien tæller ned til Foodtech

    Fødevareindustrien tæller ned til Foodtech

    maskiner ›Tre dage med teknologi, viden, inspiration og nye forbindelser venter i Herning fra den 27. til den 29. oktober. AI, energi fermentering og vand er blandt emnerne i oplæggene
  • Postkort til Månens bagside

    Postkort til Månens bagside

    maskiner ›53 forskere får mulighed for at afprøve vilde forskningsideer med støtte fra Villum Fonden. Projekterne kan vise sig at fejle, men rummer også potentiale for store gennembrud.
  • En bronze og 12 Excellence-medaljer ved WorldSkills

    En bronze og 12 Excellence-medaljer ved WorldSkills

    maskiner ›Tjernerelev, Linnea Lind Lehner fik en tredjeplads og så var der priser til ekstraordinære præstationer inden for bl.a. mekaniker- og Industri 4.0 brancherne i Kina
  • 15 unge fagtalenter dyster i Kina

    15 unge fagtalenter dyster i Kina

    maskiner ›Tirsdag åbnede WorldSkills 2026 - også kaldet VM for faglærte i Shanghai. Det danske landshold er frem til fredag i konkurrence med 1400 konkurrenter fra over 70 lande